haslama.gen.tr https://www.haslama.gen.tr Haşlama, Haşlama Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, haslama.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Makarna Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/makarna-nasil-haslanir.html Mon, 01 Oct 2018 06:23:09 +0000 Makarna Nasıl Haşlanır, makarna herkesin çok sevdiği ,tercih ettiği, soslar ve değişik garnütürlerle sunulan harika kurtarıcı bir yemektir. Hayal kırıklığına uğramamak için makarnayı doğru bir şekilde haşlamak çok Makarna Nasıl Haşlanır, makarna herkesin çok sevdiği ,tercih ettiği, soslar ve değişik garnütürlerle sunulan harika kurtarıcı bir yemektir. Hayal kırıklığına uğramamak için makarnayı doğru bir şekilde haşlamak çok önemlidir.
 
Makarna haşlamak için gerekli malzemeler
 •   Bir paket makarna
 •   1 litre su
 •   Bir çay kaşığı tuz
Makarna haşlaması yapılışı

Bir litre suyumuzu tencereye koyuyoruz.Kaynamaya başladığı zaman tuzunu atıyoruz.Doğru bilgi olarak görünüp uygulansada tuzunu koyduğumuz kaynayan suyumuza yağ koymamalıyız. Birbirine yapışmaması için koyulan yağ makarnamızın dışını sardığı için daha sonra ilave edeceğimiz sosun lezzetini  tutma oranını düşürür. Kaynayan tuzunu attığımız suya makarnalarımızı ekliyoruz. İlk birkaç dakika karıştırdıktan sonra pakette belirtilen dakikayı tamamlamasına iki dakika kala kontrol ediyoruz. Haşladığımız makarnalarımızı süzgeçe aldıktan sonra sudan geçirmek lezzet açısından uygun olmaz çünkü, dışındaki  nişasta sosunu içine almasında çok daha önemlidir.Dilediğimizi göre hazırlamış olduğumuz muhteşem sosumuzu haşladığımız makarnaya ekledikten sonra soğumadan servis  yapıyoruz,
]]>
1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori https://www.haslama.gen.tr/1-haslanmis-patates-kac-kalori.html Mon, 01 Oct 2018 18:11:52 +0000 1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori, patates günlük hayatta en çok tüketilen besin maddelerinden bir tanesidir. Birbirinden farklı şekillerde hazırlanarak tüketilebilir. İster haşlama, fırında yada kızartma olarak hazırlanabili 1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori, patates günlük hayatta en çok tüketilen besin maddelerinden bir tanesidir. Birbirinden farklı şekillerde hazırlanarak tüketilebilir. İster haşlama, fırında yada kızartma olarak hazırlanabilir. Aralarında en düşük kaloriye sahip olan ve sağlıklı şekli haşlama olanıdır. İster ana yemek olarak ister ara öğün yada atıştırmalık olarak tüketilebilir. Ancak tüm besinlerde olduğu gibi aşırı tüketilmemesinde fayda vardır. Patates kök sebzelerden biri olduğu için nişasta değeri oldukça yüksektir. O nedenle diyet yapanların dikkatli tüketmesi gereken bir sebzedir. Folik asit, fosfor, potasyum ve lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. İçerisinde farklı vitamin ve mineraller bulunan patates oldukça besleyici bir sebzedir. Mükemmel bir enerji kaynağıdır. Diyet lifi açısından zengin olan patates tok tutucudur. Özellikle diyet yapanlar ara öğün olarak her gün 1 adet orta boy haşlanmış patates tükettiğinde daha az açlık hissedecektir. Haşlanmış patatesin ise sağlık için de oldukça fazla faydaları vardır. Vücuttan zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Patates lif açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için bağırsakların daha fazla çalışmasını sağlar. Bu sayede kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Troid bezlerinin daha aktif çalışmasına yardım ederek troid ile ilgili hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Halsizlik ve yorgunluğa karşı çok iyi gelir. Şeker hastalığına karşı iyi gelir. Karaciğer dostudur. Basur ve ishal rahatsızlığı olan kişilere patates yemeleri önerilir. Damar şişkinliğine iyi gelir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Aynı zamanda kan basıncından kaynaklı çıkan hastalıklara da etkilidir. Kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori, Besin Değerleri Nelerdir 

1 adet haşlanmış patates yaklaşık 100-120 gram gelmektedir. 100 gram haşlanmış patates yaklaşık 93 kalori içermektedir. Ayrıca 1 haşlanmış patatesin besin değeri şu şekildedir: 
 • 2.80 gram Protein
 • 23.20 gram Karbonhidrat
 • 0.00 gram Kolesterol
 • 0.20 gram Yağ
 • 0.67 gram Lif
 • 65.00 miligram Fosfor, 9.00 miligram Kalsiyum, 0.70 miligram Demir, 4.00 miligram Sodyum, 505.00 miligram Potasyum, 24:00 miligram Magnezyum, 0.15 miligram  A vitamini, 0.04 miligram B1 vitamini, 1.70 miligram B2 vitamini, 21.00 miligram B3 vitamini, 22.00 miligram C vitamini
]]>
Nohut Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/nohut-nasil-haslanir.html Tue, 02 Oct 2018 05:16:58 +0000 Nohut nasıl haşlanır, Yaklaşık on bin yıllık geçmişe sahip olan nohut, çok önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Yılda yalnızca bir kere ürün verir ve 60 santimetreye kadar boyu ulaşmaktadır. Ülkemizdeki kırsa Nohut nasıl haşlanır, Yaklaşık on bin yıllık geçmişe sahip olan nohut, çok önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Yılda yalnızca bir kere ürün verir ve 60 santimetreye kadar boyu ulaşmaktadır. Ülkemizdeki kırsal bölgelerde nohut yetiştirilmektedir. Nohut yetiştirilen yerlerde bol suya ihtiyaç vardır. Daha çoğunlukla kurutulmuş olarak kullanımı tercih edilmektedir. Nohutta A, C, K, E, B6 vitaminleri bulunmaktadır. A vitamini eksikliği bulunanlar nohut tüketmeye özen göstermelidirler. Bu vitaminlerin dışında, mineraller, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve bakırda içermektedir. 

Nohut nasıl haşlanır Nohut yemeği yapılması en çok görülen tüketimler arasındadır. Bunun dışında salatalara, pilavlara ya da farkı yemeklere, çorbalara katık olarak ta kullanılır. 

Nohut haşlanması: Nohutların haşlanması için, 4 kişilik bir aile için ele alırsak 2 su bardağı kadar nohut kullanmak yeterlidir. 2 su bardağı nohut, temiz bir kaba alınarak önce yıkanır. Süzüldükten sonra kabın içerisine, nohutların üzerine geçinceye kadar su konur. Kap içerisinde nohutlar bir gece beklemelidirler. Bu işlem nohutların yumuşamasını ıslanmasını sağlamak için yapılır. Tüm gece su dolu kabın içerisinde bekleyen nohut,süzülerek yıkanmalıdır. Yıkanmazsa kötü bir koku içerebilir. Nohut düdüklü tencerede de haşlanabilir, normal tencerede de haşlanabilir. Normal tencerede haşlanma süresi, düdüklü tencerede haşlanma süresine oranla biraz daha uzun sürer. Tencerede haşlanacaksa, ocak üzerine tencere konur, maksimum seviyede suyu kaynayıncaya kadar pişirilir. Su kaynayınca kapağı kapatılır ve en kısık derecede, elli dakika yada bir saat kadar pişirmeye devam etmelisiniz. Pişirme işlemi bitince, nohutlar tekrar süzülür ve soğuk suyun altında tekrar yıkanır. Haşlama işlemi tamamlanmıştır. İstenilen türde yemeği yapılmaya hazır hale gelir. Nohut etli, kıymalı, tavuklu ya da sade bir şekilde yemeği yapılabilen, doyurucu bir besin kaynağıdır. 
Nohut düdüklü tencerede de haşlanabilir. Eğer gün içerisinde nohut yapmaya karar verdiyseniz, gece beklemenize gerek kalmadan, nohutları bir kaba sıcak suyun içerisine koyup, 1 saat bekletebilirsiniz. Devamında düdüklü tencereye nohutları süzdükten ve yıkadıktan sonra alıp, suyu nohutların üzerine çıkıncaya kadar doldurup, 30 dakikada orta dereceli ateşte haşlayabilirsiniz.
]]>
Kuzu Et Haşlama https://www.haslama.gen.tr/kuzu-et-haslama.html Tue, 02 Oct 2018 14:55:37 +0000 Kuzu et haşlama, özellikle soğuk kış günlerinde et suyu çorbaları ile direncinizi artırabilir ve bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınızın kas ve kemik gelişimi için de et su Kuzu et haşlama, özellikle soğuk kış günlerinde et suyu çorbaları ile direncinizi artırabilir ve bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınızın kas ve kemik gelişimi için de et suyu içeren çorba ve yemekleri masanızdan eksik etmemeniz çok önemlidir. Kuzu et haşlama ve yanında beyaz bir pilavla muhteşem bir akşam yemeği menüsü oluşturabilirsiniz. Hem protein hem de sebze ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz basit lezzetli ve pratik bir tarif. Hem de çok sağlıklı. Et ile birlikte kemiğin içindeki ilik suyundan da faydalanmış olacaksınız. Kuzu etinden haşlama yapacaksanız kuzu etinde seçmeniz gereken yerler ön kol, incik yada gerdan olmalıdır. 

Kuzu et haşlama için gereken malzemeler

 • 1 adet kuzu ön kol
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 6 adet arpacık soğan
 • 5 diş sarımsak
 • 2 adet kereviz sapı

Terbiyesi için,

 • 1 adet orta boy yumurta sarısı
 • 7-8 adet tane karabiber
 • 2 adet defne yaprağı
 • yarım çay kaşığı toz zerdeçal
 • yeterince tuz
 • yarım adet sıkılmış limon suyu

Kuzu Et Haşlama Yapılışı

Kuzu etini haşlamaya almadan önce kirli suyundan ve varsa kanlı bölgelerinden yıkamak sureti ile iyice arındıralım. Eti haşlamak için büyük ve derin bir tencereye alalım. Ve etin üzerini kaplayacak şekilde soğuk su ilave edelim. Arpacık soğanları ve sarımsakları ayıkladıktan sonra onları da tencereye alalım. Kaynama aşamasına gelene kadar harlı ateşte daha sonra kısık ateşe alarak pişirme işlemini yapalım. Bu aşamada etiniz sakın tuz ilave etmeyin tuz etin sertleşmesini ve geç pişmesini sağlar. Et pişip yumuşayınca  jülyen doğranmış havuçları, kereviz yapraklarını, defne yapraklarını ve tane karabiberleri ekleyerek aşağı yukarı ilave ettiğimiz malzemelerle birlikte 15 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edelim. Bu süre dolduktan sonra içinden kereviz yapraklarını, defne yapraklarını, arpacık soğanları ve tane karabiberleri bir kepçe yardımı ile çıkaralım. Sadece havuçlar kalsın. Ve kaynamakta olan karışıma patatesleri de ekleyerek patatesler yumuşayana kadar kaynatalım. Patatesler çabuk pişip ezileceğinden dağılmamalarına dikkat ederek sık sık kontrol edelim. 

Terbiye için limon suyu, yumurta sarısı ve toz zerdeçalı iyice çırparak karışım haline getirelim. Kaynamakta olan kuzu etinin suyundan bir miktar koyarak temperleme işlemi ile sosu alıştıralım. Eğer direk olarak kaynayan et suyuna ilave edersek yumurtalar sıcaklıkla bir anda pişeceğinden top top görünür. Bu da hoş bir görüntü oluşturma. Azar azar terbiyeyi et suyuna ilave edip bir taşım daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatalım. Bu aşamada yemeğinizin tuzunu damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Çukur bir servis tabağına aldığımız kuzu eti haşlamamızın üzerini kıyılmış maydanoz tutamları ile süsleyerek servis edebiliriz.        

      

]]>
Kuşbaşı Et Haşlama https://www.haslama.gen.tr/kusbasi-et-haslama.html Wed, 03 Oct 2018 09:06:45 +0000 Kuşbaşı et haşlama nasıl yapılır, bunu anlatmadan önce yemeğe katılacak etin ilk önce pişirilmesi gerekmektedir. Yemek malzemelerinin pişme süresi ile etin pişme süresi aynı değildir. Kuşbaşı et haşlamanın yu Kuşbaşı et haşlama nasıl yapılır, bunu anlatmadan önce yemeğe katılacak etin ilk önce pişirilmesi gerekmektedir. Yemek malzemelerinin pişme süresi ile etin pişme süresi aynı değildir. Kuşbaşı et haşlamanın yumuşaklığı nedeniyle yemeklerde doğrudan kullanılır.

Yumuşak kuşbaşı et haşlamanın bazı yöntemleri vardır. Etlerin içinde kendilerine ait bir miktar, et suyu dediğimiz bir miktar su vardır. Et eğer bu suyu bırakırsa daha sonra tekrar içine alması mümkün olmadığından et piştikçe kurumaya devam eder ve kesinlikle et yumuşak olmaz.

Etlerin kuru olmaması için öncelikle yapılması gerekenler dana eti, kuzu eti veya tavuk eti fark etmez, etler doğrandıktan sonra, tencerenin içerisine bir miktar yağ ekleyip, yada yanmaz yapışmaz bir tavada pişiriyorsanız hiç yağ koymadan tavayı ilk önce güzelce ısıtıyoruz. Tavayı güzelce ısıttıktan sonra bir tane et attığınızda ses duymanız gerekir. Cızz diye bir ses geldiğinde tava veya tencere artık istenildiği kadar ısınmıştır. Bütün etler kabın içerisine atıldıktan sonra yüksek ateşte etlerin rengi dönünceye kadar pişirerek karıştırıyoruz. Bu işlemin adı mühürlemedir. Yani etlerin dışındaki renk hızla değiştiğinde suyu içine hapseder ve sonrasında asla bu suyu bırakmaz. İşte bu aşamada kesinlikle tuz kullanmamalısınız. Tuz eğer ete tam bu aşamada değerse yine etin suyunu bırakmasına sebep olacaktır. Lokum gibi kuşbaşı et haşlama bu yapılanlarla mümkün olmaktadır.

Kuşbaşı et haşlamada kullanılan malzemeler;
 • 250 gram kuşbaşı et
 • 2 su bardağı dolusu soğuk su
 • Karabiber
 • Tuz
Kuşbaşı et haşlamanın pişirme yöntemi; 

Bir çelik tencerenin içine kuşbaşı eti koyun. Etlerin rengi değişene kadar yüksek ateşte karıştırarak pişirin. Daha sonra üzerine iki su bardağı soğuk suyu ilave etikten sonra, bir tutam karabiber ekleyin ve tencereyi ocakta büyük gözün üzerine koyarak, orta ateşte pişirmeye başlayın. Tencere kaynamaya başlayınca etin üzerindeki köpüğü bir kaşık yardımı ile alın ve tencerenin kapağını kapatın. Daha sonra ocağın altını iyice kısın ve istenildiği kadar tuz ekleyin. Yaklaşık bir saat 15 dakika pişirdikten sonra ocağın altını tamamen kapatın. Et çok çok güzel pişmiş olacak ve tüm yemeklerinizde rahatlıkla kullanabileceksiniz.
]]>
Pancar Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/pancar-nasil-haslanir.html Wed, 03 Oct 2018 11:15:50 +0000 Pancar nasıl haşlanır, Pancar haşlamak zaman almaktadır.bunun için düdüklü tencere kullanmak en uygun olanıdır. Böylece çok daha kısa sürede haşlayabilirsiniz. Öncelikle pancarı bol su ile yıkayarak iyice temizleyin. Pancar Pancar nasıl haşlanır, Pancar haşlamak zaman almaktadır.bunun için düdüklü tencere kullanmak en uygun olanıdır. Böylece çok daha kısa sürede haşlayabilirsiniz. Öncelikle pancarı bol su ile yıkayarak iyice temizleyin. Pancarın kabuklarını gerekirse fırçalayarak yıkamakta fayda vardır. Böylece daha çok temizlenmiş olur ve topraklardan iyice arınır. Temizlendiğinden emin olduğunuzda pancarı 4 parçaya bölerek düdüklü tencere içerisine koyun. Üzerini iki parmak geçecek şekilde su doldurun. Düdüklü tencerenin kapağını kapatarak ocağın altını kaynayana kadar hararetli bir şekilde açın.

Tencere içerisindeki su kaynayınca düdüklü tencerenin düdüğü çalacaktır. Düdüklü tencerenin düdüğü çaldıktan itibaren süre tutarak yarım saat kısıt ateşte pişirin. Yarım saat sonrasında düdüklü tencerenin altını kapatarak havasının inmesini bekleyin. Yada soğuk suyun altına tencereyi tutarak havasını alın. Kapak açılınca pancarın pişip pişmediğini çatal ile kontrol ederek anlayabilirsiniz. Pancar yumuşamış ise pişmiş demektir. Yumuşamamış ise tekrar ocağın altını yakıp biraz daha pişirebilirsiniz. Sizde pancar nasıl haşlanır öğrenip ev halkına haşlayarak pancar ziyafeti yaşatmak istiyorsanız yukarıdaki tarife göre haşlayabilirsiniz. Bu eşsiz lezzeti sizde sevdiklerinizle beraber paylaşmak istiyorsanız doğal ve lezzetli bir atıştırmalık alternatif olarak sunum yapabilirsiniz. Pancar haşlandıktan sonra kabukları soyularak tüketilmelidir. Pancar nasıl haşlanır, açıklamaya çalıştık. Umarız faydalı olur. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Tavuk Patates Haşlama https://www.haslama.gen.tr/tavuk-patates-haslama.html Wed, 03 Oct 2018 23:59:20 +0000 Tavuk patates haşlama; özellikle kış aylarında çokça tercih edilen lezzetli bir yemektir. İçerisine eklediğimiz havuç isteğe bağlıdır, ama eklerseniz bu yemeğe çok yakışmaktadır, hem lezzet verir hemde vitamininden ya Tavuk patates haşlama; özellikle kış aylarında çokça tercih edilen lezzetli bir yemektir. İçerisine eklediğimiz havuç isteğe bağlıdır, ama eklerseniz bu yemeğe çok yakışmaktadır, hem lezzet verir hemde vitamininden yararlanmış olursunuz. Sağlıklı ve bol vitaminli olan patatesli tavuk haşlamasını sofralarımızda sık sık yer vermeliyiz.

Yemeği servis yapacağımız zaman yanında pirinç pilavı ve evde mayalanmış yoğurttan yapılmış ayran la birlikte servis yapılabiliriz. Tavuk patates haşlamasına eklemek için arpacık soğanı bulamaz iseniz, normal kuru soğanla da yapabilirsiniz.  

Tavuk patates haşlama için gerekli olan malzemeler :
 • Bir paket tavuk (tavuk göğsü,kanat veya but) isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz.
 • 4-5 adet orta boy patates
 • 2 adet havuç
 • 9-10 adet arpacık soğanı
 • 3-4 damla limon suyu
 • Kırmızı pul biber
 • Kekik
 • Karabiber
 • Tuz
Tavuk patates haşlamanın yapılışı: 

Tavuk patates haşlaması yemeğini ilk olarak patateslerin kabuklarını soyunuz. Elma dilimler gibi dilimleyip kararmaması için içi su dolu kaseye bırakıyoruz. Sonra yemeğe ekleyeceğimiz tavuk etini yıkıyoruz. Eğer tavuk göğsü kullanılacak ise kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Baget, kanat yada but kullanacaksak doğrayıp küçültmenize gerek yoktur. Yemeği düdüklü tencereden yapacak olursak hem zamandan hemde ocak ateşinden tasarruf yapmış oluruz. 
Tavuk etlerini düdüklü tencerenin içerisine alarak üzerine süzülmüş patatesleri ilave ediyoruz. Havucu soyup ince uzun dilimledikten sonra yarım parmak uzunluğunda doğrayıp tencereye ekliyoruz. 9-10 adet arpacık soğanı kabuklarını soyduktan sonra onları da tencereye ekliyoruz. Üzerine bir litre kadar su ilave ediyoruz su malzemeleri biraz geçmelidir. Bir tutam karabiber ve az kekik serpiştirdikten sonra en son tuzunu da ekleyerek kaynaması için orta harlı ocağa bırakıyoruz.Su kaynamaya başladıktan sonra düdüklü tencerenin düdüğünü indirerek 20-25 dakika kadar kısık ateşte yemeği pişiriyoruz. Sürenin sonunda tencereyi ocaktan alıyoruz, buharının sönmesi için 5- 10 dakika bekleyip kapağını açıyoruz. Patatesli tavuk haşlaması istenilen kıvama gelmiş ise üzerine biraz pul biber ve 3-4 damla limon suyu ilave edip dinlenmesi için 10 dakika bekletiyoruz. Tavuk patates haşlaması hazırdır, sıcak servis yapıyoruz.

Afiyet olsun.    
]]>
Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/yesil-mercimek-nasil-haslanir.html Thu, 04 Oct 2018 22:16:47 +0000 Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır, bir tencere içerisinde su ile haşlanır. Yeşil mercimek içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde çok zengin bir yapıya sahip olan bir besin olmaktadır. Özellikle folik asit bakımından önemli bir b Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır, bir tencere içerisinde su ile haşlanır. Yeşil mercimek içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde çok zengin bir yapıya sahip olan bir besin olmaktadır. Özellikle folik asit bakımından önemli bir besin zenginliğine sahip olan bu baklagil, herkesin kesinlikle tüketmesi gerekli olan bir besindir. Bu sebeple de en az haftada bir defada olsa tüketmek gerekiyor. 

Kırmızı etin içinde de aynı besin değeri bulunmaktadır. Lakin yurdumuzda kırmızı etin fazla pahalı olması tüketimini de azaltıyor. Bu türde alım gücü yetmeyen insanların yeşil mercimek tüketmeleri kırmızı etin içinde bulunan vitaminleri almalarını sağlamaktadır. Bunun dışında gebelikte de ayrı bir öneme sahip olan yeşil mercimek tüketimi tertipli ve az miktarlarda olduğu zaman fayda sağlar. Kuru baklagillerden olan yeşil mercimeğin gaz yapıcı etkisi yüzünden fazla tüketilmemesi gerekir. Zaten bir gaz problemi olan insanların özellikle dikkat etmeleri gerekli olan bir besindir. Şimdi gelelim yeşil mercimeğin nasıl haşlandığına. 

Yeşil Mercimek Haşlamak İçin Gerekenler; 
 • Yeteri kadar yeşil mercimek 
 • Yeteri kadar su 
Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır, 

Yeşil mercimek mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin olduğu için özellikle üretim zamanında alınarak uzun süre muhafaza edilen bir kuru baklagil olmaktadır. İlk olarak yeşil mercimeği haşlamadan önce kesinlikle en az iki veya üç defa yıkamalısınız. Sebebi de üretim aşamasında kullanılan kimyasalların etkisini öldürmek. Bunun dışında biçerdöver ile toplandığı için birçok aktif bakteri barındıracağından yıkanarak haşlanması gereklidir. Sonra yıkadığınız mercimekleri bir tencereye koyun ve koyduğunuz mercimeğin üzerini iki parmak geçecek kadar suyu ekleyin. Ocakta yüksek ateşte kaynayana dek bekletin ve yeşil mercimek yarı diri olunca ocaktan alın ve bu suyu süzün. Aksi halde ilk kaynama suyu kullanıldığında içinde bulundurduklarından dolayı, yenildiğinde aşırı gaz oluşmasına sebep olur. Yarı haşlanan yeşil mercimeği yapacağınız yemek türüne göre kullanabilirsiniz. Yeşil mercimek, çorbalarda, yeşil mercimekli bulgur pilavında, salatalarda yarı haşlanmış şekilde kullanılmaktadır. 

Afiyet Olsun...
]]>
Tavuk Budu Haşlama https://www.haslama.gen.tr/tavuk-budu-haslama.html Fri, 05 Oct 2018 15:11:07 +0000 Tavuk budu haşlama, Et kadar tavuk hatta tavuk etten daha çok seviliyor ve daha çok tüketiliyor. Bunun nedeni hem çok lezzetli olması hemde ete göre biraz daha ucuz olmasıdır. Böyle olunca herkes rahatlıkla tavuk alıp arzu ettiği Tavuk budu haşlama, Et kadar tavuk hatta tavuk etten daha çok seviliyor ve daha çok tüketiliyor. Bunun nedeni hem çok lezzetli olması hemde ete göre biraz daha ucuz olmasıdır. Böyle olunca herkes rahatlıkla tavuk alıp arzu ettiği yemeği yapabilir. Tavuk her yemeğe yakışan bir yiyecek. Tavuk ile çeşit çeşit yemekler yapılabilir. Pilav, çorba, salata gibi çeşit çeşit yemekler yapmak oldukça kolay. Tavuk ile yapılacak en güzel yemeklerden bir tanesi de tavuk budu haşlama şüphesiz ki. 

Tavuk budu haşlama için gerekli olan malzemeler 
 • 1 kilo kadar tavuk budu
 • 4-5 adet büyük boy patates 
 • 3 adet havuç
 • 1 adet büyük boy kuru soğan 
 • 2 diş sarımsak 
 • 5-6 bardak su
 • Tuz
 • Karabiber 
Tavuk budu haşlama 

İlk olarak tavuk budunu iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra bir tencereye koyun ve üzerine beş veya altı bardak suyu ekleyip ocağın altını açın. Tavuğun suyu kaynamaya başlayana kadar bekleyin. Bu aşamada ocağın altını çok açmayın. Kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Kısık ateşte pişirmenizin sebebi ise tadının kaçmaması. Su kaynamaya başladıktan sonra patatesleri soyup iri olacak şekilde küp küp doğrayıp ekleyin. Havuçları da aynı şekilde soyup doğrayın ve tavuğa ekleyin. Bir adet kuru soğanı da ister bütün isterseniz doğrayıp ekleyin ve en son sarımsakları ekleyip kısık ateşte pişirmeye devam edin. Ortalama olarak 60-70 dakika içerisinde pişecektir. Piştikten sonra arzu ettiğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Et Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/et-nasil-haslanir.html Fri, 05 Oct 2018 18:47:05 +0000 Et nasıl haşlanır, iyi bir et yemek isterseniz haşlamasını güzel bir şekilde usulüne uygun yapmanızı öneririm. Et haşlama oldukça uzun süren ve sabır isteyen bir işlemdir. Eti haşlama süresini kısa tutarsanız bakt Et nasıl haşlanır, iyi bir et yemek isterseniz haşlamasını güzel bir şekilde usulüne uygun yapmanızı öneririm. Et haşlama oldukça uzun süren ve sabır isteyen bir işlemdir. Eti haşlama süresini kısa tutarsanız bakteriler tam ölmediğinden zararlı bir hal alabileceği gibi, süresinden fazla haşlamanız ise besleyiciliğini kaybetmesine sebep olacağından sürenin haşlama için uygun olması gerekmektedir. Eğer kemikli et haşlayacaksanız et suyunun daha kaliteli ve besleyici olması bakımından yanına çeşitli sebzeleri de katmanızı öneririm.

Kemikli et haşlama; normal şartlarda alısverişlerimizde et alırken kemikli et çokta tercih ettiklerimiz arasında değildir. Kurban bayramlarında evlerimizde bolcana bulunan kemikli et ile çok lezzetli yemekler ve çocuklarımız için bol vitaminli et suları hazırlayabiliriz. Özellikle çocuklarımız için hazırlarken kemiklerimizi ortadan ve iki ucundan kırarak haşlamalıyız ki, içerisindeki ilik kısmı dışarı çıksın. Bu ilik özellikle çocuklar ve bebekler için aynı zamanda kemik hastaları için oldukça faydalıdır.  

Et Haşlama için gerekli olan malzemeler
 • 1 kilo kemikli et
 • 6-7 adet arpacık soğan 
 • 5-6 adet patates
 • 3 diş sarımsak
 • 2 adet havuç
 • 1 yemek kaşığı un
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Yeteri kadar su
Et haşlama yapılışı

Kemikli etler tencereye alınarak üzerleri geçene kadar su ile doldurularak orta ateşte biraz haşlanır. Haşlanmış olan ete zeytinyağı ve un eklenir. Un kavrulduktan sonra arpacık soğanlar da eklenerek haşlanmaya devam edilir. İkiye bölünmüş sarımsaklar ve istenilen boyutta kesilmiş havuçlar da eklenir. Daha sonra tencereye 1-1,5 litre sıcak su eklenir. Kısık ateşte yarım saat daha pişirilmeye bırakılır. Geçen sürenin ardından en son patatesler büyüklüğüne ve isteğinize göre 2 veya 4 parça halinde kesilerek pişmekte olan etin içerisine atılır. Patatesler yumuşayana kadar pişirilmeye devam edilir. Bol limon ve karabiber ile isteğinize göre servis edilir. Kemikli etin suyunu soğuduktan sonra buzdolabı poşetinde veya buz poşetinde ya da nasıl isterseniz o şekilde derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz. İhtiyaç halinde bebeklerinizin çorbalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
]]>
Haşlanmış Yumurta Protein https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-yumurta-protein.html Sat, 06 Oct 2018 03:21:12 +0000 Haşlanmış Yumurta Protein, Bir adet haşlanmış olan yumurta da yaklaşık olarak 6 gram protein bulunmaktadır. Buda çocukların sağlıklı gelişimleri ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini büyük ölçüde etkilemektedir. Y Haşlanmış Yumurta Protein, Bir adet haşlanmış olan yumurta da yaklaşık olarak 6 gram protein bulunmaktadır. Buda çocukların sağlıklı gelişimleri ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini büyük ölçüde etkilemektedir. Yumurtanın içinde bulunan proteinin yaklaşık olarak %55' i beyazında %45' i ise yumurtanın sarısında bulunmaktadır. Bilindiği gibi protein vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesinde ve düzenlemesinde büyük etkisi vardır. Proteinler aminoasit adı verilen yapı taşlarından oluşurlar. İnsan vücudu bu aminoasitlerin bir kısmını üretirken bir kısmını üretemez. Bu nedenle sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilmek ve sağlıklı gelişe bilmek için vücudun üretemediği bu aminoasitleri dışarıdan temin etmek gerekir. Protein açısından çok fazla zengin olan yumurta bu aminoasitlerin neredeyse tamamını karşılayabilmektedir. Bu nedenle haşlanmış bir yumurta proteinlerinin vücuda girdiği andan itibaren proteine çevirebilmektedir. Bu nedenle haşlanmış yumurta yüksek kaliteli bir protein deposu ve kaynağıdır. 

Haşlanmış Yumurta Protein faydaları, Yumurtanın içeriğinde bulunan aminoasit örtüsü anne sütüne benzeyen tek besin olarak bilinir. Bir çok tahıl ve kuru baklagiller bir yumurtanın sağladığı proteini karşılayamadıklarından ve düşük kaliteli protein olduklarından dolayı yumurta ile karıştırılarak besin ögesi olarak kullanılması ve zenginleştirilmesi tavsiye edilmiştir. Çünkü protein değeri yüksek olan besin ögeleri hayvan ve hayvansal gıdalarda daha fazladır. Ancak yumurta hayvansal gıdalarla kıyaslanınca daha ekonomik olduğundan daha çok tercih edilir. Fiyatı düşük olmasına rağmen diğer pahalı hayvansal gıdalar ile eş değerde ve yüksek proteine sahiptir. Aynı zamanda haşlanmış yumurtanın sindirimi de çok rahat ve kolaydır. Bu nedenle her sabah kahvaltısında güne bir haşlanmış yumurta ile başlanması tavsiye edilir. Özellikle çocukların beslenmesinde haşlanmış yumurtaya yer verilmesi, çocukların zihnini açar ve beyin gelişimine, bağışıklık sistemlerine ve vücut gelişimlerine büyük oranda destek verir. 

Haşlanmış Yumurta Protein Neden Önemlidir

Haşlanmış Yumurta Protein, Bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimlerinde protein ögelerinin yaklaşık olarak yarısının hayvansal kaynaklı besinlerden oluşmasına önem verilmesi gerektiği uzmanlarca açıklanmıştır. Haşlanmış yumurtaya bebeklerde altıncı ayından itibaren başlanması ek gıda olarak yumurtanın sarısının bebeklere verilmeye başlanması tavsiye edilmiştir. Çocuklara ise sabah kahvaltıda haşlanma yumurta ile birlikte süt, peynir gibi yüksek kalite protein içeren besinlerin verilmesi, çocuklarda dikkati arttırdığına, daha verimli çalıştıklarına ve öğrenme yeteneklerinin daha çok arttığına dikkat edilmiştir. Ayrıca hamile olan yada gebe kalmayı düşünen kadınlarında protein açısından zengin olan haşlanmış yumurtayı yemeleri tavsiye edilmiştir. Aynı zamanda hastaların ve enfeksiyon kapmış kişilerde tedavi süreçlerinde mutlaka haşlanmış yumurtaya yer verilir. Bunun nedeni protein açısından zengin olan yumurtanın hasta olan kişiyi daha çabuk toparlanmasını sağlamaktan kaynaklanır.
]]>
Haşlama Terbiyesi https://www.haslama.gen.tr/haslama-terbiyesi.html Sat, 06 Oct 2018 14:15:16 +0000 Haşlama Terbiyesi, Besin değerini kaybetmeden vitamin ve mineral dengesini koruyarak besinleri tüketmenin tek yolu haşlama yöntemidir. Haşlama terbiyesi ile besinlerin vücuda faydası daha fazla artmaktadır. Bu nedenle özellikle geli Haşlama Terbiyesi, Besin değerini kaybetmeden vitamin ve mineral dengesini koruyarak besinleri tüketmenin tek yolu haşlama yöntemidir. Haşlama terbiyesi ile besinlerin vücuda faydası daha fazla artmaktadır. Bu nedenle özellikle gelişim çağında olan çocukların haftada en az bir kez haşlama terbiyesi yemeleri tavsiye edilir. Ayrıca sporcu olanların ve diyet yapanlar içinde önerilen haşlama terbiyesi bir yandan tok tutarken diğer yandan vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hem sağlıklı kilo vermeye hemde hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Şimdi haşlama terbiyesinin yapım aşamasına geçelim.
 
Haşlama Terbiyesi İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Haşlama Terbiyesi hazırlarken en önemli noktalardan biri hangi yemeğe ne tür terbiye uygulanacağıdır. Etli yemekler ile sebzeli yemeklerin haşlama terbiyesi bazen bir birini tutmaya bilir. Bunun içinde dikkat edilmesi gereken yemeğin kıvamıdır. Sebzeli haşlama yemekler etli haşlama yemeklere göre daha çabuk kıvam alır bu nedenle sebzeli yemeklerin haşlama terbiyesine un koymak pek tercih edilmez. Ancak etli haşlama terbiyesinin içine mutlaka kıvamını arttırmak için un ve yumurta tercih edilir. Ayrıca çorba hazırlarken haşlanan sebze ve etlerin yine kıvamını arttırmak ve yoğunlaştırmak için unu ve yumurtayı haşlama terbiyesine kullanmak gerekir. Şimdi bunu hazırlayacağımız haşlama yemeğinde uygulamalı olarak açıklayalım. 

Haşlama Terbiyesi Hazırlanışı

Bir kapta bir yumurta sarısının üzerine bir adet taze sıkılmış limon suyunu ilave edin ve daha sonra bir çay kaşığı kadar tuzunu ve bir tatlı kaşığı ununu ekleyerek iyice pürüzsüz olacak kadar çırpın. Çatalla çırpmanız daha iyi sonuç verecektir. Daha sonra belirli ölçüde suyunu da ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra terbiyeyi yavaş yavaş etli suyun içine dökerken diğer bir yandan suyu iyice karıştırın ki yumurtalar içinde pişip topak topak olmasın. Suyu kaynayana kadar iyice pişirdikten sonra yaklaşık olarak beş yada on dakika kadar kısık ateşte pişirin ve ocağın altını kapatarak dinlenmeye bırakın. Daha sonra şık servis tabaklarına alarak süzme yoğurt ile birlikte servis edin.
]]>
Haşlama Turşu https://www.haslama.gen.tr/haslama-tursu.html Sun, 07 Oct 2018 06:32:54 +0000 Haşlama turşu, Türk toplumunda turşunun yeri bambaşkadır. İster yaz isterse kış mevsimi her mevsimde yemeklerin yanında severek yenilen turşudur. Turşu değişik sebzelerin tuzlu ve sirkeli suda belirli bir süre bekletilmesi  il Haşlama turşu, Türk toplumunda turşunun yeri bambaşkadır. İster yaz isterse kış mevsimi her mevsimde yemeklerin yanında severek yenilen turşudur. Turşu değişik sebzelerin tuzlu ve sirkeli suda belirli bir süre bekletilmesi  ile yemeğe hazır hale gelmesine denir. Kışlık turşular genellikle kış mevsiminin başında yapılmaya başlanır ve bütün bir kış yemeklerin yanında yenir. Haşlama turşu ise genellikle yazın tercih edilir. Yapılışı hem pratik hemde lezzetli bir turşudur haşlama turşu. Haşlama turşu yapılan sebzeler ise, lahana, biber, havuç, salatalık, acur, kornişon ve pancardır.

Haşlama turşu için gerekli olan malzemeler
 • 1 adet küçük boy lahana
 • 1 adet küçük boy karnabahar 
 • 5-6 adet yeşil biber
 • 6-7 adet taze fasulye
 • 3-4 adet limonun suyu
 • 6-7 dış sarımsak 
 • 5-6 adet havuç
 • 3 yemek kaşığı kuru nane
 • Haşlama için su
Haşlama turşunun yapılışı  

Öncelikle turşu yapacağımızı malzemeleri iyice yıkayıp istediğimiz şekilde doğuyoruz. Büyük boy bir tencereye yeteri kadar su koyup kaynamaya bırakıyoruz. Daha sonra kaynayan suyun içerisine sebzeleri ekleyip yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. Haşladığımız sebzeleri bir süzgece alıp suyunu sürüyoruz. Suyu süzülen sebzeleri soğumaya bırakıyoruz. Haşlama turşunun sosunu yapmak için üç dört adet limonun suyu, 6-7 adet rendelenmiş sarımsakları ve tuzu iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımızı bu sosu haşladığımız sebzelerin üzerine gezdiriyoruz. Son olarak ta hazırladığımız haşlama turşunun üzerine kuru nane serperek servise hazır hale getiriyoruz.
]]>
Haşlanmış Tavuk Göğsü https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-tavuk-gogsu.html Sun, 07 Oct 2018 11:09:16 +0000 Haşlanmış tavuk göğsü: Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir lezzettir. Diyette olanlar, yaşı ilerlemiş insanlar, bir kaç gün önce ameliyat olmuş insanlar için en ideal yemek seçenekleri arasında yer almaktadır. Ayrıca a Haşlanmış tavuk göğsü: Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir lezzettir. Diyette olanlar, yaşı ilerlemiş insanlar, bir kaç gün önce ameliyat olmuş insanlar için en ideal yemek seçenekleri arasında yer almaktadır. Ayrıca az bir kaloriye sahiptir. Fazla kilo sorunu yaşayanların diyet listesinde yer alan seçenekler arasındadır. Haşlanmış tavuk göğsü bebeklik ve çocukluk döneminde de çocuklar için çok faydalıdır. Yüksek miktarda protein içeren tavuk eti çocukların gelişiminde önemli rol oynamaktadır. İçerisine patates havuç veya bezelyede ilave edebileceğiniz bu yemek kızartma yemeklerinin ağır yapılışı ve ağır içeriğine ara vermek isteyenlerin mutlaka denemesi gereken bir yemektir. Özellikle kış aylarında daha sık yapılmaktadır. Sizde sofralarınızda bugün hafif bir yemek öğünü arayışı içerisindeyseniz haşlanmış tavuk göğsü tercih etmenizi tavsiye ederiz. 

Haşlanmış tavuk göğsü yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 2 tavuk göğsü
 • 5 su bardağı su
 • 1 tutam tuz
Haşlanmış tavuk göğsü yapılışı: 

Öncelikle tavuk göğüslerini bol su ile yıkayın ve kuşbaşı şeklinde doğrayın. Doğranan kuşbaşı tavuk etlerini tekrar bir sudan geçirerek düdüklü tencere içerisine koyun. Üzerine su ilave ederek ocağın altını yakın. Son olarak yemeğin tuzunu da ilave ederek 1-2 tur karıştırın. Artık tavuk göğsünün haşlanması için düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Yemeğin kaynamasını ocağı tam ışık yaparak bekleyin. Düdüklü tencerenin düdüğü çalınca süre tutarak 20 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatarak düdüklü tencereyi soğuk suyun altına tutun veya 5-10 dakika havasının çıkmasını bekleyin. Düdüklü tencerenin kapağı açılınca haşlanmış tavuk göğsünü tabaklara alıp sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Aşurelik Buğday Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/asurelik-bugday-nasil-haslanir.html Sun, 07 Oct 2018 13:07:11 +0000 Aşurelik buğday nasıl haşlanır, aşurelik buğday ülkemizde Konya, İzmir, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizde üretilmektedir. Makarnalık sert durum buğdayı işlenerek aşurelik buğday halini almaktadır. Aşurelik bu Aşurelik buğday nasıl haşlanır, aşurelik buğday ülkemizde Konya, İzmir, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizde üretilmektedir. Makarnalık sert durum buğdayı işlenerek aşurelik buğday halini almaktadır. Aşurelik buğday mutfaklarımızda sıklıkla yer alıp çorbalarda, aşure tatlısında bazı yemek ve salataların yapımında kullanılmaktadır. Aşurelik buğdayı kesinlikle haşlamadan kullanım yapamayız. Çünkü aşırı derecede serttir ve pişmesi zordur. Aşurelik buğdayı haşlayarak birer kullanım şeklinde buzdolabı poşetlerinde muhafaza ederek elinizin altında hazır bulundurabilirsiniz.

Aşurelik buğday haşlamak için gerekli malzemeler,

Ölçüyü tamamen kendinize göre hazırlayabilirsiniz. Burada verilen ölçü minimum ölçüdür.

 • Her bir su bardağı buğday için
 • 8 su bardağı soğuk su  

Aşurelik buğday nasıl haşlanmalıdır

İlk yapılması gereken işlem ıslatma işlemidir. Aşurelik buğdayı derin bir tencereye aldıktan sonra üzerini geçecek kadar soğuk su ekleyerek ön ıslatma işlemini başlatmamız gerekir. En az 8 saat ıslatılması gerekir. 8 saatin ilk 4 saatlik sürecinde suyu süzüp yıkayarak yeniden temiz su ile ıslatma işlemine devam edilir. Bu şekilde yaptığımızda buğdayın sarı suyu tamamen çıkar ve haşlama için bembeyaz tertemiz bir buğday elde etmiş oluruz. Süre bitiminde  süzerek haşlayacağımız tencereye alırız.

Islatılmış ve beyaz haldeki aşurelik buğdayı yine üzerini geçecek kadar soğuk su ilavesi ile kaynatmaya başlayabiliriz. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra kısık ateşte devam etmemiz gerekir. Tencerenin ağzını tam kapatmayarak yarım kapalı şekilde kaynatalım. Ve sık sık karıştırırsak dip tutmasını önlemiş oluruz. Pişmeye başladığını test ederek anlamamız mümkündür. Ağzımıza aldığımızda yumuşamışsa pişme gerçekleşmiş demektir. Ocağın altını kapatarak bir kenarda beklemeye almalıyız. Bu aşamada buharın dışarı çıkması için ağzını kalın bir bez yardımı ile kapatalım. Bu şekildeki aşurelik buğdayın kalan suyu ile en az 4 saat dinlenmesi ve soğuması gerekir. Burada yapılan işlem helmeleme işlemidir. İşlemin amacı buğdayın nişastasını iyice salması sureti ile kıvamının koyulaşmasıdır. Sonrasında dilediğiniz gibi dilediğiniz yerde kullanabilmeniz için aşurelik buğdayınız hazır hale gelir.    

]]>
Düdüklüde Patates Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklude-patates-haslama.html Mon, 08 Oct 2018 08:58:40 +0000 Düdüklüde Patates Haşlama, Patates dört mevsim mutfaklarda eksik edilmeyen herkes tarafından bayılarak yenilen bir sebze türüdür. Patates ile çeşitli birçok yemek yapılır ve yemeklerin yanına enfes garnitür ola Düdüklüde Patates Haşlama, Patates dört mevsim mutfaklarda eksik edilmeyen herkes tarafından bayılarak yenilen bir sebze türüdür. Patates ile çeşitli birçok yemek yapılır ve yemeklerin yanına enfes garnitür olarak da hazırlanır. Kök sebze çeşitlerinden birisi olan patatesin nişasta oranı oldukça fazladır. Patates lif, potasyum, fosfor ve folik asit değerleri oldukça yüksek olan bir sebze türüdür. Yağ içinde kızartılan patates içindeki proteini ve nişastayı suya bıraktığından dolayı zararlı olmamaktadır ve bu yüzdende su içinde haşlanan patatesin sık, sık yenmesi size kilo yapmaz. Patatesin içinde bulunan mineral ile vitaminler haşlama yöntemi ile pişirildiğinde kalmadığından dolayı çok daha sağlıklı ve doyurucu bir sebze türüdür. Bu kadar doyurucu olan patates sebzesini düdüklü tencere içinde kaç dakika da haşlarız birazda ondan bahsedelim.

Düdüklüde patates haşlama kaç dakika sürer

İlk önce ne kadar patates haşlayacak iseniz onu ayarlayın sonra bol su ile patatesleri yıkayın üstündeki çamurları temizleyin. Bu işlemden sonrada patatesleri düdüklü tencere içine ikiye bölerek atın. Patatesleri ortadan bölme işlemini patatesler haşlandıktan sonra kabuklarını çok daha kolay ve çok daha çabuk soyulması için yapılır. Düdüklü tencere içine koymuş olduğunuz patateslerin üstünü kapatacak şekilde su ile doldurun ve üstüne bir tatlı kaşığı kadar da tuz atın. Patatesleri haşlanması için ocağa alın ve orta ateş üstünde tam yirmi beş dakika kadar haşlamaya bırakın. Atmış olduğunuz tuz sayesinde patatesler çok daha çabuk haşlanır. Düdüklüde kaynama sesi geldikten sonra ocağın altını kısın ve tam beş dakika kaynamaya bırakın. Tam beş dakika sonra ocaktan alın ve soğuk su ile kabuklarını soyun.


]]>
Düdüklüde Mısır Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklude-misir-haslama.html Mon, 08 Oct 2018 22:02:03 +0000 Düdüklüde mısır haşlama, Taze mısır hemen hemen herkes tarafından sevilen bir atıştırmalık besindir. Sağlığa oldukça faydalıdır. Her ne kadar pişim aşaması uzun sürse de kolay ve pratik bir şekilde evde hazırlayabilir Düdüklüde mısır haşlama, Taze mısır hemen hemen herkes tarafından sevilen bir atıştırmalık besindir. Sağlığa oldukça faydalıdır. Her ne kadar pişim aşaması uzun sürse de kolay ve pratik bir şekilde evde hazırlayabilirsiniz. Düdüklüde mısır haşlama özellikle çocukların hayır diyemediği bir alternatif yiyecektir. Hem doyurucu hem besleyici özelliğe sahiptir. Sizde çocuklarınıza ve ailenize evde taze mısır haşlama yaparak televizyon başında hep birlikte mutlu anlar yaşamak istiyorsanız işte tarifi. Şimdiden kolay gelsin.

Düdüklüde mısır başlama için gerekli olan malzemeler:
 • 6 tane taze mısır
 • 3-4 mısır yaprağı
 • Mısırların yüzeyini iki parmak geçecek kadar su
Düdüklüde mısır başlama yapılışı: Öncelikle mısırların yapraklarını soyarak mısırları bir kap içerisine alın. Mısır yaprakları arasından bir kaç tane alın ve bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra düdüklü tencere içerisine mısırları koyun. Büyük olan mısırlar varsa ikiye bölün. Yıkanan mısır yapraklarınıda  düdüklü tencere içerisine koyun. Mısır yaprakları pişme aşamasında mısıra aroma vererek daha belirgin bir mısır kokusu oluşmasını sağlamak içindir. Tüm işlemler bittikten sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Ocağın altını açarak önce hararetli bir ateşte suyun kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra düdüklü tencerenin düdüğü çalınca süre tutarak 2 saate yakın kısık ateşte pişirin. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve düdüklü tencereyi soğuk su altına tutarak havasını alın. Düdüklü tencerenin kapağı açılınca pişen mısırları tabağa alıp sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
1 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori https://www.haslama.gen.tr/1-haslanmis-yumurta-kac-kalori.html Tue, 09 Oct 2018 13:48:12 +0000 1 haşlanmış yumurta kaç kalori, sofraların baş tacı, kahvaltının vazgeçilmezi, pastanın, kekin ve hamur işlerinin bir numaralı elemanıdır. Yumurtayı mutfaklarımız da birçok yemeğin içine kullanmaktayız. Yumurtanın 1 haşlanmış yumurta kaç kalori, sofraların baş tacı, kahvaltının vazgeçilmezi, pastanın, kekin ve hamur işlerinin bir numaralı elemanıdır. Yumurtayı mutfaklarımız da birçok yemeğin içine kullanmaktayız. Yumurtanın kalori değeri için pişirilme şekli, beyazı ve sarısı kullanıldıkları alana göre çok önemlidir. Sağlık açısından tüketmemiz gereken vitamin protein bakımından zengin bir madde olan yumurta, iki bölümden oluşmaktadır. Bu iki bölüm beyaz ve sarı katmandır. 1 haşlanmış yumurta 75 veya 80 kalori içermektedir.

 • 1 Haşlanmış Yumurtanın Besin Değerleri
 • 1 haşlanmış yumurta, 5,4 gram yağ içermektedir.
 • 1 haşlanmış yumurta, 0,3 gram karbonhidrat içermektedir.
 • 1 haşlanmış yumurta, 6,2 gram protein içermektedir.

1 Haşlanmış Yumurta Beyazı Kaç Kalori

1 haşlanmış yumurtanın beyazı ortalama olarak 15 kalori içermektedir. 1 haşlanmış yumurtanın beyazı protein açısından zengindir. Yağ bakımından ise yumurtanın sarısına oranla daha düşüktür. Bu yumurta beyazının görevi yumurta sarısında bulunan embriyoyu beslemek ve korumaktır.

1 Haşlanmış Yumurta Sarısı Kaç Kalori

1 haşlanmış yumurtanın sarısı yağ bakımından ve birçok vitamin bakımından çok zengindir. Yumurtanın beyazıyla kıyaslarsak daha çok besleyicidir. Yumurtanın sarısının aşırı bir şekilde tüketimi yüksek kolesterole yol açabilir. Bu nedenden dolayı sınırlı bir şekilde tüketilmelidir. 1 haşlanmış yumurta sarısı 60 kalori içermektedir.

1 Haşlanmış Yumurta Kilo Yapar mı

1 haşlanmış yumurta fazla tüketilmediği zaman kilo sorunu oluşturmaz. 1 haşlanmış yumurta fazla biçimde kalori içermez. Sağlık açısından düzenli olarak günde 1 haşlanmış yumurta tüketmenizde yarar vardır.

]]>
Düdüklüde Tavuk Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklude-tavuk-haslama.html Wed, 10 Oct 2018 02:41:11 +0000 Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama, özellikle de kış mevsiminde çok sık yenilen bir yemek türüdür. Tavuk haşlamada sebze ile tavuk lezzetini suya bırakmaktadır. Bu yüzden dolayıda özellikle de haşlama suyunun içilmesi gerekir Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama, özellikle de kış mevsiminde çok sık yenilen bir yemek türüdür. Tavuk haşlamada sebze ile tavuk lezzetini suya bırakmaktadır. Bu yüzden dolayıda özellikle de haşlama suyunun içilmesi gerekir. Yaşlı ve gelişim çağında olan çocukların tüketmesi gereken bir yemek türüdür. Düdüklü tencerede tavuk protein ve besin değeri oldukça yüksek bir besindir. Düdüklü tencerede haşlanan tavuk fırınlanmış yada kızartılmış tavuk gibi sert olmaz tam aksine yumuşacık tane, tane sulu bir yemek olur. Özellikle de kış mevsiminde soğuk algınlığını önlemektedir. 

Düdüklüde Tencerede Tavuk Haşlama İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Tüm bir tavuk
 • Bir kase dolusu bezelye
 • Bir tatlı kaşığı biber salçası
 • İki tane patates
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • Dört yada beş tane arpacık soğan
 • İki diş sarımsak
Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama Yapılışı

Öncelikle tavuğu iyice temizleyin ve bol su ile yıkayın. Tavuğu iyice yıkadıktan sonra düdüklü tencere içine koyarak üstüne iki parmak geçene kadar su ilave ederek düdüklünün ağzını kapatın. Tam on, on iki dakika pişirin. Tavuk düdüklü tencerede haşlanır iken soğanları ve patatesleri soyun ve küp, küp doğrayın. Küçük bir tava içerisinde salça ve yağı iyice kavurun. Sonra düdüklünün kapağını açın tüm malzemeleri düdüklü tencerenin içerisine ilave ederek düdüklünün kapağını kapatın. Düdüklü fışladıktan sonra altını kapatın haşlanan tavuğu servis tabağına alın. Suyuna da bulgur pilavı pişirin biraz soğuyan tavuğu didin Düdüklü tencerede tavuk haşlamayı bulgur pilavının üstüne koyarak servis edin.

Afiyet Olsun
]]>
Haşlanmış Yumurta Besin Değeri https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-yumurta-besin-degeri.html Wed, 10 Oct 2018 02:41:32 +0000 Haşlanmış yumurta besin değeri, vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin ve mineralleri içermektedir. Özellikle vücut geliştirme sporu yapanların günde neredeyse 5 yumurta yedikleri olmaktadır. Ancak onlar beyaz kısmını daha Haşlanmış yumurta besin değeri, vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin ve mineralleri içermektedir. Özellikle vücut geliştirme sporu yapanların günde neredeyse 5 yumurta yedikleri olmaktadır. Ancak onlar beyaz kısmını daha çok tercih etmektedir. Yumurta günlük besin ihtiyaçlarımızın neredeyse bir çoğunu karşılayabilir. Kızartma yapmak kolesterol oranını biraz yükselttiği için haşlanmış yumurta yemek daha sağlıklı görülmektedir. Ancak kolesterol problemi yaşayanların çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Bazı bünyeler kolesterolü kaldırmakta problem yaşamazken, bazılarında sıkıntı oluşturmaktadır. Haşlanmış yumurta besin değeri, tablosu ve içerdiği besinlerin vücudumuz üzerindeki etkileri aşağıdaki gibidir. Verilen değerler 1 yumurta üzerinden oluşmaktadır.  

Besin değerleri
 • Protein: 6.22 gr
 • Kolesterol: 191 mg
 • Enerji: 75 kcal
 • A vitamini: 141 mg
 • C vitamini: 0 mg
 • Sodyum: 65 mg
 • Demir: 0.8 mg
 • Potasyum: 48.5 mg
 • Magnezyum: 10 mg
Gördüğünüz gibi haşlanmış yumurta besin değeri açısından oldukça önemli bir tabloya sahiptir. Özellikle protein miktarı oldukça tatminkar görünmektedir. Haşlanmış yumurtanın yanında yiyeceğiniz peynir ile sabah kahvaltısında ciddi miktarda protein almış olacaksınız. Bu da güne iyi başlamanızı ve bir sonraki öğüne kadar kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Haşlanmış yumurta besin değerleri içerisindeki sodyum ve potasyum elementleri kasların düzgün çalışmasında çok önemlidir. Bunların vücutta eksikliği olduğunda kramplar ve sinir ağı üzerinde iletişim kopukluğu yaşanabilmektedir. Aynı zamanda kalp ritminde de bozulma meydana getirebilmektedir. Vücuttaki su dengesinin korunması için gerekli olan potasyum aynı zamanda aldığımız besinlerin hücre içerisine geçişini kolay hale getirmektedir. Potasyum günlük alınması gereken minerallerden biridir. Çünkü vücutta her gün tüketilmektedir. Beyne oksijenin düzenli gitmesi, kasların sağlıklı kalması ve karaciğerin işlevlerinin korunması için gereklidir. 

Haşlanmış yumurta besin değeri içerisinde bir diğer vitamin ise A vitaminidir. A vitamini özellikle göz sağlığı için çok önemlidir. Her gün yeterli miktarda A vitamini almak ilerleyen yaşlarda görme problemlerini minimize etmektedir. Cilt, saçlar, kemikler ve dişlerin gelişiminde ve korunmasında katkısı olan bir vitamindir. Vücudun savunma sisteminde görevli olan akyuvarların ve antikorların artmasında yardımcı olur. A vitamini ısıya ve pişirmeye dayanıklı olduğu için yumurtanın haşlanmasından zarar görmemektedir. Haşlanmış yumurta kolesterol oranı günlük alınması gereken değerlerin neredeyse çoğunu karşılamaktadır. Bu yüzden kolesterol sorunu yaşıyorsanız yada yüksekliğini vücudunuz kaldıramıyorsa haftada 2 defa tüketmeniz daha iyi olacaktır. Haşlanmış yumurta besin değerleri yolculuğumuz bu kadar.  
]]>
Haşlanmış Yumurta Diyeti https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-yumurta-diyeti.html Wed, 10 Oct 2018 05:46:13 +0000 Haşlanmış Yumurta Diyeti: Haşlanmış Yumurta yemek aşırı kilo aldırır ve diyeti bozar gibi söylemler pekte inandırıcı olmamakla beraber, yumurta diyeti son günlerde tüm dünyada epeyce yaygın bir hal almış durumdadır. Haşlanmış Yumurta Diyeti: Haşlanmış Yumurta yemek aşırı kilo aldırır ve diyeti bozar gibi söylemler pekte inandırıcı olmamakla beraber, yumurta diyeti son günlerde tüm dünyada epeyce yaygın bir hal almış durumdadır. Bunun nedeni ise yerli ve yabancı birçok tanınmış insanların haşlanmış yumurta tüketerek zayıflamayı tercih etmesinden kaynaklanmaktadır. Haşlanmış yumurta diyetiyle istenmeyen kiloları ve ödemleri başınızdan atabilirsiniz. Yapacağınız tek şey biraz istemek olacaktır. Diyetin tüm ayrıntıları, püf noktaları ve listesi ise bu yazı Yumurta diyeti son zamanlarda zayıflamakta güçlük çeken birçok kişinin zayıflama konusunda başarıya ulaştığı görülmüştür. Haşlanmış yumurta diyetine başlandığında aralıksız olarak sabah, öğle ve akşam, haftanın bütün günlerinde yumurta yenmelidir. Yumurtanın yanı sıra yenecek meyve, sebze ile de karbonhidratlarla da diyeti tamamlanması gerekmektedir.

Yumurta diyetini uygulamadan önce kilo durumu ve kişinin bünyesi iyi kontrol edilmeli, yapılacak diyetin süresi kişinin değişkenlik gösteren iştah durumu iyi ayarlanmalıdır. Bu nedenle ne kadar kilo verildiğine ve diyeti uygulayan kişinin metabolizmasına, uygunluğu ve gidişata göre de farklılık gösterecektir. Ancak 1 hafta süreyle yapılan yumurta diyetlerinde çoğunlukla uygulayan kişinin 6 ile 7 kilo verdiği tespit edilmiştir.

Yumurta Diyetinin Faydaları 

Kas geliştirici spor yapanların günlük olarak yumurta tükettiklerini hiç şüphesiz görmüşsünüzdür. Bunun nedeni yumurtanın aminoasit, protein ve vitamin (A, B, D, E) deposu olması. Kas gelişimini tamamlamak ve korumak açısından yumurta, tercih nedeni olan 1 numaralı gıda kaynağıdır. Aynı zamanda haşlanmış yumurta, bel, göbek yağlarından şikayetçi olan herkes için birebir çözüm niteliğindedir. Yumurta yiyerek göbek yağlarınızdan kurtulmak daha hızlı ve daha kolay sonuç verecektir.

Kolesterol Düzenleyici,

Yumurta ile ilgili söylenen tüm ön yargılarınızı bir tarafa atın. Çünkü yumurta söylendiği gibi kan kolesterolünüzü yükselmemektedir. Aksine düşürmektedir. Kalp krizi riskini çoğalttığı söylemlerinin de çok yanlış olduğu bilimsel araştırmalarla belgelenmiştir. Yapılan bir araştırma neticesinde yumurtanın kolesterol seviyesini dengede tuttuğu için, yumurta diyeti yapanların başka diyetleri uygulayanlara oranla daha çok kilo verdiği belirtilmektedir. Geçmiş olsun.

]]>
Haşlanmış Yumurta https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-yumurta.html Wed, 10 Oct 2018 13:43:51 +0000 Haşlanmış yumurta, protein ve besin değerleri bakımından çiğ yumurtayla aynıdır. Pişme işlemi gören ve kimyasal değişime uğrayan yumurta içeriğindeki besin değerlerini kaybetmez. Yumurtanın pişirilme şekli ne olursa olsun Haşlanmış yumurta, protein ve besin değerleri bakımından çiğ yumurtayla aynıdır. Pişme işlemi gören ve kimyasal değişime uğrayan yumurta içeriğindeki besin değerlerini kaybetmez. Yumurtanın pişirilme şekli ne olursa olsun ister haşlayarak ister tavada kızartarak vücudumuz için ve gelişim çağındaki çocuklar için son derece faydalıdır. Ayrıca haşlanmış yumurta vücut geliştirme sporları yapan kişiler içinde önemli ve kolay bulunabilen bir protein kaynağıdır. Fitness yapan veya sporla uğraşan kişilerin günlük protein ihtiyacını karşılaması için tükettiği haşlanmış yumurtanın fazlası zararlıdır. Bu kişiler bir öğünde özellikle de sabah kahvaltısında 6 adet haşlanmış yumurta tüketmektedirler. Haşlanmış yumurtanın beyazı protein deposudur ve sakıncalı değilidir. Fakat sarısı fazla tüketildiğinde alerji yapabilir. Sarısını fazla tüketmenin yan etkilerinden biride yüzde sivilce veya kırmızı noktalardır. Herhangi bir alerjik durumla karşılaşıldığında doktor kontrolünde olmanızda fayda var.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir 

Haşlanmış yumurtada bulunan demir kansızlık problemi yaşayan kişiler için tavsiye edilir. Yumurtanın sarısında bulunan çinko kemik gelişiminde, tırnakların güçlenmesinde, saç dökülmelerinin azalmasında saçın güçlenmesinde ve hacim kazanmasında büyük rol oynar. Kemik gelişimini destekleyen haşlanmış yumurta büyüme çağındaki çocuklar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Diş yapısını güçlendirir. Ağız ve diş sağlığı hastalıklarını önler. Diş eti çekilmelerine ve kanamalarına son verir. D, E ve B vitamini bulunduran yumurta besinlerin enerjiye çevrilmesinde etkilidir. İnsana güç kuvvet ve zindelik verir. Dışarıdan alınan darbelere karşı vücudu güçlendirir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren haşlanmış yumurta vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Yumurtanın sarısında bol miktarda bulunan A vitamini gözlerin erken yaşta bozulmasını önler ve görmeyi kolaylaştırır. Haşlanmış yumurta tamamen doğal olduğu için yan etkisi bulunmamaktadır. Hamileler ve yaşlılar aşırıya kaçmadıkça tüketebilir. Yumurtanın kullanım alanları çok geniştir. tatlı tuzlu demeden keke, yemeklere, çorba terbiyelerine konulabilir. Bazı yörelerde haşlanmış yumurtadan çılbır gibi yemekler yapılmaktadır. Börek ve poğaçaların üzerine renk vermesi için sürülür.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır

Haşlanmış yumurta yapmak çok basittir. Bir cezveye ya da haşlanacak yumurtaların çokluğuna göre küçük bir tencereye yumurtaların üstünü geçecek şekilde su koyun. Ocağınızın altını açarak suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynadığı zaman yumurtaları ekleyin. Yumurta buzdolabından çıktıysa kaynayan suyla karşılaştığında çatlayabilir. Bu yüzden yumurtalarınızı tezgahın üzerinde biraz bekletebilirsiniz. Haşlanmış yumurta yaparken kaynayan suya tuz eklerseniz yumurtanın kabukları daha kolay soyulur. 

Haşlanmış Yumurtanın Çeşitleri Nelerdir

Şimdide haşlanmış yumurtanın çeşitlerine gelelim. Yumurtayı ocakta tutma sürenize göre yumurtanızın kıvamı değişecektir. Kaynayan suya atılan yumurtaların ısısı dengelenince tekrar fokurdamaya başlayacaktır. Bu andan itibaren 2-4 dakika tutarsanız rafadan, 5-7 dakika tutarsanız kayısı, 9-10 dakika tutarsanız katı yumurta elde edersiniz. Halanmış yumurtada rafadan beyazın az pişmiş sarının ise sıvık kalmış halidir. Kayısı beyazı pişmiş sarısı ise ne katı ne sıvı haldedir. Haşlanmış yumurtanın katı hali ise beyazın ve sarının tam pişmesidir. Katı yumurta yapmak istiyorsanız yumurtayı belirtilen süreden fazla ocakta tutmayın. Tutarsanız sarısının dışında grileşme görebilirsiniz. Haşlanmış yumurtanın ocakta bekleme süresi yumurtanın kalitesine ve tazeliğine göre değişim gösterir. En sağlıklı yumurta köy yumurtasıdır. Yaşam şartlarından dolayı taze köy yumurtası her zaman temin edilemeyebilir. Özellikle büyük şehirlerde marketlerden alınan ve tavuk çiftliklerinde seri şekilde üretilen yumurtaların kullanımı yaygındır.
]]>
1 Adet Haşlanmış Mısır Kaç Kalori https://www.haslama.gen.tr/1-adet-haslanmis-misir-kac-kalori.html Wed, 10 Oct 2018 16:15:42 +0000 1 Adet Haşlanmış Mısır Kaç Kalori, Türkiye'de oldukça büyük bir tahıl bitkisi olan mısır yurdumuzda da çok sık bir şekilde yenilen bir bitki türüdür. Mısır denince akla yazın yetişmekte olan püsküllü ve uzun boy 1 Adet Haşlanmış Mısır Kaç Kalori, Türkiye'de oldukça büyük bir tahıl bitkisi olan mısır yurdumuzda da çok sık bir şekilde yenilen bir bitki türüdür. Mısır denince akla yazın yetişmekte olan püsküllü ve uzun boylu çok hoş duran bir tahıl çeşidi gelmektedir. Mısırın farklı çekirdek kısımlarından yağ bile üretilmektedir. Mısır içermiş olduğu mineral ile vitamin sayesinde sağlık bakımından sayısız bir çok fayda sağlamaktadır. İnsan vücuduna tam bir potasyum deposu sağlayan mısır oldukça zengin miktarda karbonhidrat içermektedir. 

Mısır protein bakımından oldukça zengin sodyum ve doymamış yağ içermektedir. Demir ve kalsiyum içeren mısır kalsiyum bakımından da oldukça zengin olmasına rağmen vücudun ihtiyaç duymuş olduğu çok az bir kısmı karşılar. Mısır vitamin ve mineral bakımından diğer besinlere göre çok daha zengin bir besindir. Mısır harika bir lezzet olduğundan dolayı yemeklerde de çok sık kullanılan bir besindir. Yemeklerin dışında sağlık bakımından da oldukça sağlıklı olan mısırı bol, bol tüketin.Bir adet haşlanmış mısır sindirim sistemi içinde oldukça önemli besinler içinde yer almaktadır. Mısır mevsiminde oldukça fazla yenilen gerek közde patlaması, gerek haşlaması görüntü bakımından oldukça mükemmeldir. Mısır bu özelliğinden ötürü vücutta kolesterol emilimine yardımcı olmaktadır. Mısır tüm bunların yanı sıra kabızlığı da çok iyi gelen bir besin türüdür. Bir adet haşlanmış mısır anemi hastalığını da önler vücutta oldukça önemli olan bir görevi yerine getirebilmesi için kırmızı renkli kan hücrelerinin ihtiyaç duymuş olduğu temel besinleri de sağlamaktadır. Ayrıca kilo problemleri olan kişiler içinde oldukça mükemmel bir besindir mısır. Bir adet haşlanmış mısır bol miktarda karbonhidrat içermektedir. 

Bir adet haşlanmış mısır kaç kalori, 130 kalori içermektedir. Mısır aynı zamanda göz sağlığımızı ve kansere karşı korur. Ayrıca mısır gebelik döneminde de oldukça faydalıdır. Folik asit oldukça fazla olduğundan dolayı hamilelik döneminde kesinlikle yenilmesi gerekir. Mısır kalp sağlığını da korur ve dama ile kalp hastalıklarına karşı kolesterol seviyesini düşürücü özelliği vardır. Mısırın içermiş olduğu çeşitli birçok mineral sayesinde cildin gözenekleri açılır ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Bir adet haşlanmış  mısır ayrıca omega 6 ile omaga 3 yağları bakımından da oldukça zengin bir besindir. Bu asitler hayati önem taşırlar. Mısırın püskül kısmı da kendisi de oldukça faydalıdır. Çeşitli çayı yapılarak hastalıklar için kullanılmaktadır. Bir bardak haşlanmış mısırda tam 107 kalori vardır. Bir dilim ekmek ile eşdeğer kaloriye sahiptir. 
]]>
Et Haşlama Sosu https://www.haslama.gen.tr/et-haslama-sosu.html Wed, 10 Oct 2018 18:02:12 +0000 Et haşlama sosu: Et yemekleri ülkemizde oldukça sevilmektedir. Fakat sosla beraber pişen et yemeklerinin yeri apayrıdır. Et haşlama sosu et yemeklerine lezzet veren, daha yumuşak ve ağızda dağılan bir kıvama gelmesine Et haşlama sosu: Et yemekleri ülkemizde oldukça sevilmektedir. Fakat sosla beraber pişen et yemeklerinin yeri apayrıdır. Et haşlama sosu et yemeklerine lezzet veren, daha yumuşak ve ağızda dağılan bir kıvama gelmesine fayda sağlayan sostur. Çeşitli şekillerde hazırlanabilen et haşlama sosları ile yapılan et yemeklerinde var olan lezzet yemeğin kendi tadı gibi algılansa da sostan gelen bir lezzet olduğu bilinmelidir. Ailenizle, sevdiklerinizle ve misafirlerinizle birlikte yemek öğünlerinizin daha leziz bir tatta geçmesini istiyorsanız mutlaka et yemeklerinde sos kullanmalısınız. Bugün size vereceğimiz tarif ile sofralarda harika sunumlar yapabilirsiniz. Et haşlama sosu ile hazırlanan yemeklerinizin tam not alacağını ümit ediyoruz. Şimdiden kolay gelsin.

Et haşlama sosu için gerekli olan malzemeler:

 • 1 tane yumurta sarısı
 • Yarım limon suyu
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 kaç kaşık yemeğin suyu

Et haşlama sosu yapılışı: 

Bir kab içerisine yumurtayı kırıp sarısını alın. Yumurta sarısını un ile beraber çırpın. Daha sonra limon suyunu ilave edin. Karışım içerisine önceden haşlanmış olan etin suyundan da bir kaç kaşık ekledikten sonra iyice çırpın. Karıştırarak pürüzsüz bir karışım elde ettikten sonra pişen yemek içerisine hazırlanan sosu yavaş yavaş ilave edin. 2-3 dakika daha yemekle beraber kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Et haşlama sosu ile beraber pişen et yemeğini tabaklara alıp sıcak bir şekilde servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
Tavuk İncik Haşlama https://www.haslama.gen.tr/tavuk-incik-haslama.html Wed, 10 Oct 2018 23:05:08 +0000 Tavuk incik haşlama, bu tarif çok amaçlı yapılan bir yemektir. Hem suyunu yemeklerde ve çorbaların içine koyarak kullanabilirsiniz. Hemde tavuk incik haşlamayı yağda kızartarak veya yanında güzel bir pilav eşliğinde yeyip tüke Tavuk incik haşlama, bu tarif çok amaçlı yapılan bir yemektir. Hem suyunu yemeklerde ve çorbaların içine koyarak kullanabilirsiniz. Hemde tavuk incik haşlamayı yağda kızartarak veya yanında güzel bir pilav eşliğinde yeyip tüketebilirsiniz. Üstelik tavuğun içinde bulunan vitamin ve minerallerde vücudumuzun eksik olduğu besin değerlerini de karşılamaktadır. Bu yemeği bekler ve çocuklara bol bol yapıp yedirin ve suyuna da çorbalar yaparak kemik gelişimine katkıda bulunun. Bu pratik ve aynı zamanda da besleyici tarifi hep beraber hatırlayalım. 

Tavuk incik haşlama için gerekli malzemeler 
 • 6 adet tavuk incik
 • 2 tane küçük boy soğan 
 • 2 det havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • 2 adet defne yaprağı
 • Yeteri kadar su
Tavuk incik haşlama tarifinin yapılışı:

Öncelikle orta boy bir tencere alıp içine yeteri kadar su koyun üzerine de tavuk incikleri ilave ettikten sonra ocağın üzerine koyun ve altını açın. Tavuk incikleri kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını biraz kısın haşlanması bekleyin. Tavuk incikleri yaklaşık olarak 25-30 dakika sonra hazır hale gelecektir. Tavukların pişip pişmediğini anlamak için bir çatal yardımıyla tavuklara batırarak anlayabilirsiniz. Tavuk incik haşlandıktan sonra ocağın üzerinden alın ve altını kapatın. Tavuk incikler haşlandıktan sonra suyunu bir kaba süzün ve tavukların dışında bulunan derisini ayıklayın. Bu arada patatesleri, havuçları ve soğanları soyup yıkayın ve ince uzun şeritler halinde doğrayın. Başka bir taraftan teflon bir tavaya sıvıyağı ilave edip kızdırın ve parmak şeklinde doğramış olduğunuz havuç ve soğanı koyup biraz kavurun. Biraz karıştırıp soteledikten sonra tavuk incikleri ilave edin ve karıştırın. Bu şekilde biraz kavurduktan sonra üzerine tavuk suyu ekleyin ve karıştırın. Ardından defne yaprağını da karışımın içine ilave edin. Tavuklar kaynama sırasında üzeri köpürecektir siz bir kevgir yardımıyla köpükleri alarak atınız. Bu arada havuçları yarı pişmiş durumdayken patatesleri de ilave edip tuzunu ve istediğiniz baharatları ekleyin. Tavuk incik haşlamanın suyunu ayarlayabilirsiniz. Eğer suyu av geldi ise tekrar tavuk suyu ekleyin. Suyunu istediğiniz kıvama getirdikten sonra haşlamaya devam edin. Patatesler haşlandıktan sonra ocağın altını kapatın ve biraz dinlenmesi için bekletin. Tavuk incik haşlama tarifi hazır. Servis tabağına alırken üzerine limon suyu ve ince kıyılmış maydanoz ekleyin ve bu şekilde servis edin. Hepinize şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Düdüklüde Tavuk Göğsü Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklude-tavuk-gogsu-haslama.html Wed, 10 Oct 2018 23:32:09 +0000 Düdüklüde tavuk göğsü haşlama: Oldukça pratik ve kolay bir yapımı olan düdüklüde tavuk göğsü haşlama kalorisi olmayan besin değeri yüksek bir besindir. Özellikle pilav eşliğinde herkes tarafından sevilen ve beğenilerek Düdüklüde tavuk göğsü haşlama: Oldukça pratik ve kolay bir yapımı olan düdüklüde tavuk göğsü haşlama kalorisi olmayan besin değeri yüksek bir besindir. Özellikle pilav eşliğinde herkes tarafından sevilen ve beğenilerek yenen tavuk göğsü haşlama düdüklüde yapıldığı zaman çok daha yumuşak ve lezzetli olduğu bilinmektedir. Düdüklü tavuk göğsü haşlama hafif yemek öğünü arayışı içinde olanlara en ideal yemek öğünleri arasında yer almaktadır. Sizde hafif bir öğün geçirmek istiyorsanız veya diyetteyseniz az kalorili yemek ile öğün geçirmek istiyorsanız işte düdüklüde tavuk göğsü haşlama tarifi.mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Düdüklüde tavuk göğsü haşlama için gerekli malzemeler:
 • 2 tane tavuk göğsü
 • 6 su bardağı su
 • 1 tutam tuz
Düdüklüde tavuk göğsü haşlama yapımı: Tavuk göğüslerini bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra yıkanan tavuk göğüslerini düdüklü tencere içerisine koyun ve üzerine 2 parmak geçecek şekilde su doldurun. Bir tutam da tuz atarak yemeğin tuzunu ayarlayın. 1-2 tur karıştırdıktan sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatarak ocağın altını yakın. Yemeğin suyu kaynayana kadar hararetli bir ateşte ocağı ayarlayın. Tavuğun suyu kaynayınca düdüklü tencerenin düdüğü çalacaktır. Düdüklü tencerenin düdüğü çalınca süre tutarak 25 dakika tavuğu haşlayın. Süre dolunca ocağın altını kapatarak haşlamayı biraz dinlendirin. Düdüklü tencerenin havası tamamen çıkınca kapağı açarak tavuğu tencere içerisinden çıkarın. Daha sonra tavuğu tabaklara didikleyerek birazda tenceredeki sudan ekleyerek sıcak bir şekilde servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Patates Diyeti https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patates-diyeti.html Thu, 11 Oct 2018 19:31:16 +0000 Haşlanmış Patates Diyeti, Patates diyeti tarifleri kalorisi düşük bir diyet türüdür. Haşlanmış patates haricinden fazla besin çeşidi kullanılmadığından dolayı diyetisyenler tarafından fazla önerilmemektedir. Ancak h Haşlanmış Patates Diyeti, Patates diyeti tarifleri kalorisi düşük bir diyet türüdür. Haşlanmış patates haricinden fazla besin çeşidi kullanılmadığından dolayı diyetisyenler tarafından fazla önerilmemektedir. Ancak haşlanmış patates diyeti kilo vermenin üzerinde oldukça etkili olduğu için hızlı kilo vermek isteyenlerin tercih ettikleri bir diyettir. Patates Antioksidan yönünde oldukça zengin bir sebze türüdür. Yapılan araştırmalara göre patates en faydalı 100 besin listesinin en üst sıralarında yer almaktadır. Patatesin içeriğinde potasyum, kalsiyum, fosfor, karbonhidrat, magnezyum, ve daha pek çok vitaminler bulunmaktadır. Patatesin içeriğinde en fazla vitamin C vitaminidir. Haşlanmış patates diyeti ile üç günde 5 veya 6 kilo vermek çok kolay olacaktır. Patatesin ödem attırıcı ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olması diyete tek başına faydası olacaktır. Her ne kadar çabuk kilo vermek isteseniz de bir diyete başlamadan önce mutlaka diyetisyene görünmenizde fayda vardır.

Haşlanmış Patates Diyeti Nasıl Yapılır: Diyete başlarken ilk 3 gün her öğünde sadece patates tüketilerek yapılmaktadır. 3 gün sonunda dilenirse bu öğünlerin sıklığı azaltılır ve patates diyetine devam edilir. Mesela sabah kahvaltısında patates haşlayıp yenildiyse öğlen ve akşam yemeklerinde daha farklı besinler yiyebilirsiniz. Fakat haşlanmış patates diyetinde 3 gün sonunda birden patates tüketimine son verilmemelidir, yavaş yavaş azaltılarak bırakılmalıdır.

Haşlanmış Patates Diyetinde 1. Gün:

 •  Sabah iki orta boy haşlanmış patates.
 • Öğlen iki orta boy haşlanmış patates.
 • Akşam üç orta boy haşlanmış patates.

2. Gün:

 • Sabah iki orta boy haşlanmış patates.
 • Öğlen iki orta boy haşlanmış patates.
 • Akşam iki orta boy haşlanmış patates.

3. Gün:

 • Sabah iki orta boy haşlanmış patates.
 • Öğlen iki orta boy haşlanmış patates.
 • Akşam üç orta boy haşlanmış patates.

Haşlanmış Patates Diyetinde 3 Gün Sonrasında Akşam Ne Yenmelidir: Akşamları ana yemek olarak ızgara et veya beyaz et yanında mutlaka taze sebzelerle yapılmış kalorisi düşük bir salata türü tüketilmelidir. Patates diyetinde sadece patates yenilen günlerde isteğinize bağlı ek olarak yoğurt tüketilebilir. Yoğurt hazmı kolaylaştırır ve her diyet listesinde önerilmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Biftek Haşlama https://www.haslama.gen.tr/biftek-haslama.html Fri, 12 Oct 2018 09:49:39 +0000 Biftek Haşlama, Biftek hemen hemen herkesin severek yediği bir yemeğidir. Biftek Haşlama olarak pişirildiğinde ayrı bir lezzete bürünmektedir. Kimsenin reddedemeyeceği lezzetler arasında yer almaktadır. Özel günlerde genelde ter Biftek Haşlama, Biftek hemen hemen herkesin severek yediği bir yemeğidir. Biftek Haşlama olarak pişirildiğinde ayrı bir lezzete bürünmektedir. Kimsenin reddedemeyeceği lezzetler arasında yer almaktadır. Özel günlerde genelde tercih edilmektedir. Misafir alımlarında sofrayı süsleyen biftek haşlama sosla beraber de servis yapılmaktadır. Sizde ev halkına veya misafirlerinize muhteşem bir ikramda bulunmak istiyorsanız biftek haşlama tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu eşsiz lezzeti sofralarda ana yemek olarak servis edebilirsiniz. Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden bu eşsiz lezzetin tarifini verelim. İşte biftek haşlama yemeğinin tarifi. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin

Biftek haşlama için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo dana biftek
 • 5 su bardağı su
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tutam tuz
Biftek haşlama yapılışı: Düdüklü tencerenin içerisine biftekleri bol su ile yıkayarak koyun. Tencere içerisindeki bifteklerin üzerine suyu ilave ettikten sonra tuzunu da ilave ederek düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi ocağın üzerine alarak altını yakın. Önce hararetli bir ateşte yemeği kaynatın. Biftek haşlama kaynayınca düdüklü tencerenin düdüğü çalar. Düdük çalmaya başlayınca ocağın altını kısık bir dereceye getirin. Daha sonra süre tutarak 45 dakika kadar pişirin. Bifteğin ağızda dağılan bir kıvama gelmesi için kısık ateşte yavaş bir şekilde pişmesi gerekmektedir. Süre dolunca ocağın altını kapatın ve tencerenin kapağını açmadan 15 dakika kadar dinlendirin. Düdüklü tencerenin içerisindeki hava bittikten sonra kapağı açabilirsiniz. Havanın bittiğine şüpheliyseniz tencereyi öncelikle soğuk su altına tutarak havasını alın. Kapak açıldıktan sonra bifteğin pişip pişmediğini kontrol edin. Bifteğin piştiğine kanaat getirdiyseniz tabaklara alıp birazda tencere içindeki sudan tabağa ilave edip servis yapabilirsiniz. Artık biftek haşlama yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Haşlama Yemeği https://www.haslama.gen.tr/haslama-yemegi.html Sat, 13 Oct 2018 03:54:58 +0000 Haşlama yemeği: özellikle kış aylarının vazgeçilmez ana yemekleri arasında yer almaktadır. Bir çok kişinin severek yediği haşlama yemeği sofralarda sık sık yer alan yapımı pratik ve kolay bir yemektir. Zaman almadan uğraşt Haşlama yemeği: özellikle kış aylarının vazgeçilmez ana yemekleri arasında yer almaktadır. Bir çok kişinin severek yediği haşlama yemeği sofralarda sık sık yer alan yapımı pratik ve kolay bir yemektir. Zaman almadan uğraştırmadan sofralarda yarım saat içerisinde yer alan yemekler arasındadır. Besin değeri oldukça yüksektir. Doyurucu ve besleyici özelliği ile bilinen haşlama yemeği kemikli et ile hazırlandığında çok daha faydalı olmaktadır. Vücut için önem taşıyan ve faydalı içeriğe sahip olan bu yemek lezzeti ile de büyük küçük herkesin benimsediği bir yemektir.Üstelik haşlama yemeği olduğu için hafiftir vücuda ağırlık vermez. Sizde sofralarınızda farklı ve eşsiz bir lezzet arayışı içindeyseniz, çeşitli kızartma yemeklerinden kaçınıp haşlama usulü yemek sofralarınızda yer alsın istiyorsanız işte haşlama yemeği tarifi. Özellikle ilerlemiş yaşta olan herkese hafif ve besleyici bir öğün geçirmeleri için mutlaka denemelerini tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

Haşlama yemeği malzemeleri
 • 1 kilo kemikli et
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 3 diş sarımsak
 • 2 tane havuç
 • 3 tane patates
 • 1 tutam tuz
 • 4 su bardağı su
Haşlama yemeği yapılışı: Öncelikle etleri bol suyla yıkayarak kuşbaşı şeklinde doğrayın. İsteğe bağlı olarak kemikleri de doğranan et içine karıştırabilirsiniz. Daha sonra düdüklü tencere içerisine yıkanan etleri koyun ve tencerenin kapağını kapatın. Düdüklü tencereyi ocağın üzerine koyun ve altını yakarak etleri su içinde haşlayın. Etler haşlanırken sizde kuru soğanı, sarımsakları soyun. Etler haşlanınca düdüklü tencerenin kapağını açın ve soğan ve sarımsakları bütün olarak et suyu içerisine ilave edin. Kısık ateşte eti pişirmeye devam edin. Bu arada patatesleri soyarak küp şeklinde doğrayın ve daha sonra havuçları soyarak daire şeklinde doğrayın. Ocağın üzerinde pişmekte olan haşlama yemeği içerisine doğranan havuç ve patatesi ilave edin. Son olarak tuzu da yemek içerisine ekledikten sonra düdüklü tencerenin kapağını tekrar kapatarak 15-20 dakika kısık ateşte pişirin. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve yemeği dinlenmeye bırakın. 5-10 dakika dinlendirilen haşlama yemeğini tabaklara alarak sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Haşlama Kestane Nasıl Yapılır https://www.haslama.gen.tr/haslama-kestane-nasil-yapilir.html Sat, 13 Oct 2018 14:56:51 +0000 Haşlama Kestane Nasıl Yapılır; Kış mevsiminin gelmesiyle akıllarımıza kestane yemek yerleşir. Kestanenin tadı  evde közleyip yemek başka, haşlayıp yemek bambaşka keyif katar insana. Közlenmiş kestaneyi artık her sokakta g Haşlama Kestane Nasıl Yapılır; Kış mevsiminin gelmesiyle akıllarımıza kestane yemek yerleşir. Kestanenin tadı  evde közleyip yemek başka, haşlayıp yemek bambaşka keyif katar insana. Közlenmiş kestaneyi artık her sokakta görebiliyoruz fakat haşlanmış kestaneyi görebilmemiz pek mümkün olmaya biliyor bu yüzden haşlama kestane yeme keyfiniz eksik olmasın diye sizlerle haşlama kestane tarifimi paylaşmak istiyorum.

Haşlama Kestane İçin Gerekli Malzemeler:
 • Elinizde olduğu kadar kestane
 • Yeteri kadar su
 • İsteğe göre 1,5 yemek kaşığı toz şeker veya 1 tatlı kaşığı tuz
Haşlama Kestane Hazırlanışı,

İlk önce kestanelerinizi iyice yıkayıp bir kaba koyuyoruz ardından kestanelerin üzerilerine tek tek  yarım çizikler atıyoruz. Kestanelerinizin miktarına göre bir tencere belirleyip içine yeterli su koyuyoruz ve içine koyduğumuz suyu kaynatmaya başlıyoruz. Kaynayan suyun içine çizilmiş kestaneleri yavaşça atıyoruz ardından tuzu yada şekeri atıyoruz. ( isterseniz kullanmaya da bilirsiniz fakat kullanırsanız güzel tat verir.) Kestaneler 2-3 dakika kaynadıktan sonra kabukları açılmaya başlayacak. Kestaneler iyice haşladıktan sonra tencereden süzün ve biraz soğuttuktan sonra kesilen yerlerden zahmetsizce soyun. Son olarak haşlama kestanelerinizi servis edebilirsiniz. Ayrıca bu tarifi sadece kış günleri kestane keyfi için değil kestane şekeri veya kestane püresi yapmak içinde kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun..

]]>
Haşlanmış Mısır Besin Değeri https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-misir-besin-degeri.html Sun, 14 Oct 2018 09:45:48 +0000 Haşlanmış Mısır Besin Değeri; 100 gram haşlanmış mısır, 96 kaloridir. Mısır tahıl grubunda yer alan bir besindir. Mısır, folik asit, potasyum, B grubu vitaminler, magnezyum, fosfor, lif ve demir açısından oldukça zengin bir Haşlanmış Mısır Besin Değeri; 100 gram haşlanmış mısır, 96 kaloridir. Mısır tahıl grubunda yer alan bir besindir. Mısır, folik asit, potasyum, B grubu vitaminler, magnezyum, fosfor, lif ve demir açısından oldukça zengin bir besindir. Yarım orta boy kadar haşlanmış mısır ya da 1 su bardağı miktarında yağ bulunmayan patlamış mısır bir dilim ekmek yerine de tüketilmesi uygundur.

1 Bardak Orta Boy Haşlanmış Mısırın Besin Değerleri;
 • Karbonhidrat (g) Değeri 20,98'dir.
 • Protein (g) Değeri 3,41'dir.
 • Yağ (g) Değeri 1,5'dir.
 • Lif (g) Değeri 2,4'dır.
 • Kolesterol (mg) Değeri 0'dır.
 • Sodyum (mg) Değeri 2'dir.
 • Potasyum (mg) Değeri 123'dür.
 • Kalsiyum (mg) Değeri 6'dır.
 • Vitamin A (mg) Değeri 65'dir.
 • Vitamin C (mg) Değeri 0'dır.
 • Demir (mg) Değeri 0,59'dur. 
]]>
Buğday Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/bugday-nasil-haslanir.html Sun, 14 Oct 2018 12:20:25 +0000 Buğday nasıl haşlanır, buğday gerek çorbalarda, gerek aşurede, gerekse yemeklerde çokça tercih edilen bir ürün türüdür. Haliyle her çeşitte de farklı bir şekilde haşlama şekli mevcuttur.
Buğday nasıl haşlanır, buğday gerek çorbalarda, gerek aşurede, gerekse yemeklerde çokça tercih edilen bir ürün türüdür. Haliyle her çeşitte de farklı bir şekilde haşlama şekli mevcuttur.

Buğday ne kadar sürede haşlanmalıdır

Haşlama için kullanılan buğdayın haşlanma süresi boyunca çok dikkatli edilmesi gerekir. Buğdayın minimum haşlama süresi 15 ile 20 dakika arasında olması gerekir ne çok fazla ne de çok az başlanmalıdır. Yapılacak olan yemek çeşidine göre muhakkak gözlenerek yapılması gerekir. Aksi durumda çiğ kalabilir veya daha çok haşlanarak lapa gibi olabilir.

Buğday aşurede ne kadar süre haşlanmalıdır

Aşurelik buğdayda ise biraz daha uzar. Aşure için buğdayın haşlanması, mutlaka en az 40 ila 45 dakika arasında haşlanması gerekir. Bu durum ocağın yanma şekline bağlı olarak da 50 dakika ya da daha fazlasına çıkabilir. Aşure içinde konulacak buğdayın biraz daha yumuşak olması için daha fazla haşlanmaktadır.

Buğday Salata için ne kadar süre başlanmalıdır

Buğdayın çoğu zaman haşlanma süresi fazla değişmez. Salata için buğdayın haşlanma süresi 30 ile 35 dakika arasında değişebilir.

Buğday haşlama süresindeki püf noktalar nelerdir

Buğdayın haşlanma süresi tencereden pencereye göre değişebilir. Yani bir düdüklü tencerede ile normal bir tencerenin haşlama süresi, tabii ki de aynı olmayacaktır. Örnek olarak gerekirse, düdüklü tencerede buğday 20 dakikada hoşlanıyorsa, normal tencerede ise bu durum 40 ile 45 derece arasında değişebiliyor. Bir diğer buğdayın haşlama süresini etkileyen durum ise ocağın yanma şeklidir. Ocağın tamamen açık yanması ya da kısık olması buğdayın haşlanma süresi etkileyebilir. Tabi ki de bu da yapılacak olan yemeye bağlı olarak değişebilir. Ayrıca buğdayın akşamdan suda ıslatılıp, ıslatılmadığı da buğdayın haşlanma suresini etkileyen bir başka durumdur. Çünkü akşamdan ıslatılan buğdaylar suyu çektiği zaman, yumuşayarak haliyle daha çabuk sürede haşlanabilir.
]]>
Kestane Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/kestane-nasil-haslanir.html Sun, 14 Oct 2018 21:42:42 +0000 Kestane nasıl haşlanır: Kestane haşlama kış mevsiminde kestane sevenkerin yaptığı bir pişirme yönteminden biridir. Bu şekilde ıslatıldıktan sonra fırında da pişirilebilir.  Aynı şekilde mangalda veya ocakta da pişirmeniz Kestane nasıl haşlanır: Kestane haşlama kış mevsiminde kestane sevenkerin yaptığı bir pişirme yönteminden biridir. Bu şekilde ıslatıldıktan sonra fırında da pişirilebilir.  Aynı şekilde mangalda veya ocakta da pişirmeniz mümkündür. Her biri birbirinden lezzetlidir ama haşlama kestane tadı bambaşka bir tatdır. Özellikle kestanenin kabuklarını soymayı sevmeyenler varsa haşlama mükemmel bir seçimdir. Kestane başlanırken bir kaç püf noktası vardır eğer bunlara uyulursa kabukları tamamen soyulan ve rengi olduğu gibi ortaya çıkan bembeyaz bir kestane ortaya çıkacaktır. 

Kestane nasıl haşlanır gerekli olan malzemeler nelerdir:
 • 20 adet kestane
 • Bir miktar su
Kestane nasıl haşlanır yapılışı:

Kestane nasıl haşlanır diyecek olursanız bir püf noktası vardır. Kestaneyi haşlamadan önce sakın yıkamayın. Çünkü piştikten sonra kolayca soyulmaları için bunu yapmanız gerekli. Yıkama sırasında içine su kaçması halinde piştikten sonra soyulması çok zor olacaktır. Bu yüzden temiz bir bezle sadece kestanenin kabuklarını silmeniz yeterli olacaktır. Bu arada kestaneleri haşlamak için bir tencereye bir miktar su koyun ve ocağın üzerine koyun ve altını açın. Bu arada kestanelerin kabuklarını sakın çizmeyin. Yani çizmeniz durumunda haşlanırken kahverengi bir renk salacağı için kestanelerin rengi kararıp güzel bir görüntü olmayacaktır. Kestaneleri su kaynadıktan sonra iki seferde kaynatacak şekilde paylaştırın. Bu işlem kaynayan suyun sıcaklığı düşmeden haşlanması için gerekli bir yöntemdir. Siz bunu beşer gruplar halinde de suya atabilirsiniz. Kaynayan suya ilk kestaneleri atın. Bu şekilde bir müddet kaynatın. Kestanelerin haşlandığını kabukları açılınca anlarsınız. Kestanelerin kabukları açılınca sudan çıkarın ve diğer kestaneleri suyun içine atın ve yine aynı şekilde haşlayın. Kestaneler bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Kaynayan suyun içinde sadece 2-3 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Eğer piştikten sonra hemen kabuklarını soymak istiyorsanız sıcak sudan haşlanmış kestaneleri soğuk suyun altına atın. Daha sonra soğuk sudan çıkınca kolay bir şekilde kabukları çıkacaktır. Kestane nasıl haşlanır diye şaşırmayın sizde hemen deneyin çok beğeneceksiniz. Kestaneler hazır sıcak olarak uygun bir servis tabağına alın ve servis edin. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Mısır Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/misir-nasil-haslanir.html Mon, 15 Oct 2018 09:51:28 +0000 Mısır nasıl haşlanır, Haşlamak için mısır alırken dikkat edilmesi gereken birkaç tane püf noktası vardır: İri taneli ve dolgun olmalıdır. Ayrıca taneleri buruşuk olanları tercih edilmemelidir. Tırnakla bastırıldığı Mısır nasıl haşlanır, Haşlamak için mısır alırken dikkat edilmesi gereken birkaç tane püf noktası vardır: İri taneli ve dolgun olmalıdır. Ayrıca taneleri buruşuk olanları tercih edilmemelidir. Tırnakla bastırıldığında hemen parçalanırsa taze süt mısırıdır. Süt mısırından başka orta sertlikte taneli olanlar ve çok sert taneli olanlar vardır. Çok sertse almayınız. Çünkü pişmesi de zor olur, lezzetli de olmaz. Aslında mısır tencerede haşlanabilir; tencerede yavaş yavaş pişen mısır lezzetli olur. Ancak mısır tencerede çok uzun zamanda haşlanır. Bu sebepten en kolayı düdüklüde haşlamaktır.

Mısır haşlaması için gerekli malzemeler,

 • 4-5 adet taze mısır
 • 2 tane kesme şeker
 • 3-4 mısır yaprağı (aroma versin diye)
 • Su

Mısırın haşlaması: 

Mısırların yapraklarını çıkarıp temizleyiniz. Uzun olan mısırları ikiye bölünüz. Düdüklüye sığması için ve az su kullanılarak daha kısa sürede haşlanır. Düdüklüye mısırları koyunuz. Ayrıca  aroma katması için üç beş yaprak mısır yaprağı koyunuz.  Yaprağın kokusunun mis gibi mısır koktuğunu bilirsiniz.

Mısırların üstünü iki üç parmak geçecek kadar suyla doldurunuz. Tuz mısırı sertleştirir, kesinlikle tuz eklemeyiniz. Kesme şekerleri atıp düdüklüyü kapatıp ocağa koyunuz. düdüklüden hava sesi geldikten sonra 20 dakika kaynatınız. Mısırlar süt mısırı ve taze olduğundan eminseniz düdüklüde kesinlikle haşlanma 20 dakikayı geçmez. 20 dakikada hala haşlanmamış olan mısırlar çok sert taneli mısırlardır.  Haşlanması için mecburen 10 dk. daha kaynatılmalıdır. Mısır haşlaması hazır. Tuzlanarak servis edilir.

Mısırı dondurucuda saklamak için : 

Kışlık olarak dondurucuda saklamak isterseniz yapraklarını soyarak poşetleyip dondurucuya direkt olarak konabilir. İstediğiniz zaman çıkarıp haşlayabilirsiniz. Pizza, kumpir ve salatalarda kullanılmak için dondurucuda mısır saklamak istenirse mısırı haşlayıp ve tanelerini ayıklayarak poşeteleyip dondurucuya koyabilirsiniz.

]]>
Haşlanmış Patates https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patates.html Tue, 16 Oct 2018 01:33:56 +0000 Haşlanmış patates, oldukça sevilen ve hayatımızda çok fazla tüketilen bir besindir. Ancak bulunduğumuz çağın en büyük sorunları arasında aşırı kilo sebebiyle hangi besin daha az kilo yapar diye araştırmalar yapılmakt Haşlanmış patates, oldukça sevilen ve hayatımızda çok fazla tüketilen bir besindir. Ancak bulunduğumuz çağın en büyük sorunları arasında aşırı kilo sebebiyle hangi besin daha az kilo yapar diye araştırmalar yapılmaktadır. Ülkemizde patates en çok tüketilen besinler arasında üst sıralarda yer almaktadır, fakat patates içerisindeki nişasta bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Fakat kızartılan patatesin içerisindeki nişasta olduğu gibi içinde kalmaktadır. Ayrıca yağın etkisiyle de kilo aldırmaya yönelik bir besindir. Sadece suda haşlanmış patates içerisindeki nişastayı suya bıraktığı için nişastası diğer patates yemeklerine göre çok daha azdır. Bu sebeple suda kaynatılarak haşlanmış patates çok aşırı tüketilmedikçe kilo yapmamaktadır.

Patates mısır, buğday ve pirinçten sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü besin kaynaklarından biridir. Patates önemli miktarda besin ve bitkisel ürünler içermektedir. Genelde sağlık açısından çok faydalı olup, güvenle tüketilebilecek gıda kaynakları arasında gösterilmektedir.

Patates A, K, C, B6 ve E vitaminleri içermektedir. Bu vitaminlerin yanı sıra folatlar açısından da oldukça zengindir. Tam bir potasyum deposu olan patates aynı zamanda magnezyum, demir, bakır, kalsiyum ve manganez içermektedir.

Haşlanmış patatesin faydaları

Patatesin bir çok faydası olan harika ve doyurucu bir gıdadır. Özellikle zayıflatma ve kiloyu muhafaza etme konularında oldukça yararlıdır. Dünya üzerinde yalnızca patates yiyen ve gıda ihtiyaçlarını bundan karşılayan insanlar vardır. Gıda araştırmacılarının yaptığı araştırmalar sonucunda 21 puanla haşlanmış patates en doyurucu, besleyici, tok tutan yiyecekler arasında yer almaktadır. Haşlanmış patates yiyerek kendinizi daha uzun süre tok hissedeceksiniz ve gün boyu daha az besin tüketip, formda kalıp, kilo almayacaksınız.

Patatesleri kaynatın ve soğumaya bırakın, böylelikle patateste lif benzeri bir madde oluşmaya başlayacak, oluşan lifler sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olacak ve kabızlığı önleyecektir. Böylece bağırsakları çalıştırarak, hızlıca kilo vermenizi sağlayacaktır. Kabızlığa karşı etkili olup, kolon kanserine karşı koruyucudur. Selenyum zengini olan patates haşlanmış olarak tüketildiğinde, tiroidin düzenli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Patates çok etkili bir virüs öldürücüdür ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Haşlanmış patates vitamin ve mineraller olarak özellikle potasyum, fosfor, B vitaminleri ve C vitamini açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Kalori ve yağ oranı oldukça düşük olup, bol miktarda lif olmasından dolayı tok tutucu gıdalardandır. Haşlanmış patatesi kumpir şeklinde yediğiniz zaman yağ ve diğer besin alımları artacağından dolayı kalori miktarı da artacaktır. Eğer patatesin kabuklarını soyarak haşladığınız durumda içerisinde bulunan proteinin yarısı gitmektedir fakat kaloriyle yağ oranlarında herhangi bir azalma olmamaktadır.

Patatesin kabukları kalın soyulursa besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabuklarını olduğunca ince soyulması vitamin değerlerinin azalmaması için çok önemlidir. Şayet külde veya fırında patatesleri pişirirseniz kabukları zar gibi incecik soyulur. Böylece vitamin ve mineral değerleri kaybolmamış olur.

Büyük boy ve kabuğu soyulmamış haşlanmış patates B vitamini açısından çok zengindir, kan hücrelerinin yapımına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yağ, karbonhidrat ve protein özleriyle kişiye enerji verir. Büyük haşlanmış bir adet patates günlük B6 ve C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılamaktadır. Kabukları soyularak yenildiği zaman C vitamini oranı yarı yarıya düşmektedir.


]]>
Havuç Haşlama https://www.haslama.gen.tr/havuc-haslama.html Wed, 17 Oct 2018 00:05:27 +0000 Havuç haşlama, haşlanarak pişirilen sebzeler içinde en kolay pişenlerden biridir. Eğer doğru şekilde haşlanabilirse bu yolla çok lezzetli havuçlar elde edilmesi de mümkündür.Havuç haşlama yapmak ger Havuç haşlama, haşlanarak pişirilen sebzeler içinde en kolay pişenlerden biridir. Eğer doğru şekilde haşlanabilirse bu yolla çok lezzetli havuçlar elde edilmesi de mümkündür.

Havuç haşlama yapmak gerçekten kolay bir iştir. Bu sebepten fazla bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. İşe, diğer sebzelerde olduğu gibi, havuçlar ılık suda yıkanarak başlanır. Yüzeyinde kalabilecek bütün kimyasallardan ve kirden arındığına emin oluncaya dek yıkanır. Havuçların tadı ve vitamini kabuğuna yakın bir yerde olduğundan soymamakta fayda vardır. Böylece havucun tadı daha fazla alınabilir. Ama eğer havucu soymak gerekiyorsa, sebze soyucu kullanılmalı ve sadece tek kat soyulmalıdır. 

Havuçları kesme sırasında dikkat edilecek bir kaç husus vardır. Havuçlar haşlanırken besin ve tat kaybına uğrarlar. Eğer havuçlar kesilirse bu kayıp çok daha fazla olur. Bu yüzden, havuçlar ne kadar iri haşlanırsa o derece vitaminli ve lezzetli olur.  Ayrıca havuç haşlandıktan sonra da doğranabilir.

Eğer kıtır havuçlar isteniyorsa bunu yapmak fazla zaman almayacaktır ama yumuşacık havuçlar isteniyorsa havucu bütün haşlamak daha iyi olacaktır. Haşlamaya başlamadan önce havucun baş ve uç kısmı bıçakla kesilmelidir. Bu işlemden sonra havuçlar tencereye alınır, üzerlerini kaplayacak şekilde su konur. İstenirse tuzda eklenebilir. 

Zeytinyağlı havuç haşlaması:
 • Yarım kilo havuç
 • 1 fincan zeytinyağı
 • 250 gram yoğurt
 • 1 demet maydanoz
 • 1 limon
 • 5 diş sarımsak
 • Yeteri kadar tuz
Zeytinyağlı havuç haşlama yapılışı,

Havuçlar iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince daire biçiminde doğranır. Tencerede haşlandıktan sonra iyice süzdürülüp düz bir kaba alınır. Öte yanda sarımsaklar dövülür, sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Bir fincan zeytinyağı havuçların üzerine dökülür, tuz ilave edilerek bir miktar pişirilir. Bu kızartma işlemi değildir. Havuçların zeytinyağını emmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlemden sonra havçlar düz bir kaba alınır ve üzerlerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Maydanozla süslenerek servis edilir.

Havuç haşlama, kolay hazırlanması ve lezzetli olması dışında gerçek bir vitamin deposudur. 
]]>
Karides Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/karides-nasil-haslanir.html Wed, 17 Oct 2018 03:50:31 +0000 Karides Nasıl Haşlanır, öncelikle karides kabuklular grubundan bir canlıdır ve balık değildir. Karidesin dış tabakası kalsiyum karbonat kaplı kabukla kaplıdır. Kuyruk kısmı geniş yüzgeci andırırken kuyruğunu ileri geri sal Karides Nasıl Haşlanır, öncelikle karides kabuklular grubundan bir canlıdır ve balık değildir. Karidesin dış tabakası kalsiyum karbonat kaplı kabukla kaplıdır. Kuyruk kısmı geniş yüzgeci andırırken kuyruğunu ileri geri sallayarak yüzer. Karides bünyesinde barındırdığı selenyum bakımından oldukça zengindir ve selenyum minerali ise başta kanser hastalığının yanı sıra pek çok farklı hastalıkların oluşma nedenlerinin önüne geçmekte de büyük faydalara sahiptir. Ayrıca karides bir protein zengini sayılmasının yanında oldukça düşük kalori içerirken D vitamini bakımından da oldukça güçlü içerikler barındırmaktadır. Kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesinde önemli etkilere sahiptir. Omega 3 bakımından da çok kuvvetli bir kaynak olarak gösterilen karides beyin gelişimini düzenlemesinin yanında beyin fonksiyonlarını da güçlendirmektedir. Karides diş eti hastalıklarına karşı iyi gelirken, bünyesinde barındırdığı B 12 vitamini ile vücutta kan hücrelerinin yenilenmesinde ve sağlıklı gelişmesinde de oldukça etkilidir. Su ürünlerinin tamamında olduğu gibi karides satın alırken de tazeliğine çok dikkat etmek çok önemlidir. Baş bölgesinde morarma ile birlikte üzerinde siyahımsı noktalar kesinlikle olmamalıdır. Ayrıca karides fiyatları bir hayli yüksek bir üründür ve fiyatı normal değerinin den daha düşük olan karidesin kesinlikle alınmaması gereklidir. Çünkü daha ucuz fiyata alınan karidesin bayatlamış olma riski çok yüksektir. Bu nedenle alınacak karides şayet kabuklu ise bu kabuğun sert olmasıyla birlikte başının da dik durması çok tazelik bakımından çok önemlidir.

Karides Nasıl Haşlanır

Karides boyutlarına oranla jumbo, kanal ve bebek olarak isimlendirilir. Karidesi temizlerken ilk olarak kafa ardından ise kuyruk bölümünün koparılması en doğru olanıdır ve bu işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte kabuk dış kısma doğru çekilerek soyulur. Kanal ve jumbo karidesler irilik olarak bebek karideslere oranla daha iri olduklarından dolayı özellikle iç organları sırt kısımlarında daha belirgindir. Bu yüzden kabukları çıkartılan karidesin iç organlarının temizlenerek çıkarılması gerekir. Şayet karides beklemiş ise bu kısım sertleşmiş olmasından dolayı bir bıçak yardımıyla sırt kısmından çizilerek çıkarılması sağlanır. Bebek karidesler de ise iç organlar henüz belirgin olmadığından çıkartılmaya gerek yoktur.

1 Kilo Karides Haşlamak İçin

Geniş bir tencereye 2 litre su, 3 çorba kaşığı sirke, 1 adet ikiye bölünmüş havuç, 1 adet dörde bölünmüş kuru soğan, 1 adet defne yaprağı, birkaç tane kereviz ve maydanoz sapı ekleyelim. Ardından  6-7 adet tane karabiber ve yeteri kadar tuz ilave edilerek tencere ocağa konur ve kaynayıncaya kadar harlı ateşte kaynadıktan sonra ise kısık ateşte 20-25 dakika kadar kaynatılır. Verilen sürenin sonunda ocak yüksek ateşe alınarak kabuklu karidesler kaynamakta olan tencereye atılarak 7-8 dakika kadar haşlanır. Verilen süre karideslerin haşlanması için yeterli olacaktır. Bu sürenin sonunda karidesleri haşlama suyundan alarak soğuk su altında tutun. Ardından yukarıda belirttiğimiz şekilde karideslerin kabuklarını soyun. Haşlanmış karideslerle güzel bir salata yapabilirsiniz veya beşamel sosla birlikte karıştırıp fırınlanabilir. 
]]>
Patates Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/patates-nasil-haslanir.html Wed, 17 Oct 2018 16:51:06 +0000 Patates Nasıl Haşlanır, herkesin bildiği gibi genel olarak, normal tencerede yada düdüklü tencerede su ile haşlanır. Patates seneler boyunca mutfaklarımızda bulunuyor ve hada bulunmaya devam ediyor. Patates ile türlü yemekler haz Patates Nasıl Haşlanır, herkesin bildiği gibi genel olarak, normal tencerede yada düdüklü tencerede su ile haşlanır. Patates seneler boyunca mutfaklarımızda bulunuyor ve hada bulunmaya devam ediyor. Patates ile türlü yemekler hazırlanırken bununla beraber çoğu yemeklerin yapımında da katkı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıyeten birçok yemeklerin yanı sıra garnitür olarakda verilmektedir. 

Patates salatası veya püresi yapılacaksa patatesler haşlanarak yapılır. Mutfaklarda patatesin haşlanmış halini elde etmek için bir çok yöntem ile pişiririz. Bunlar da; Su kullanarak patatesi haşlamak, su kullanmadan patatesin pişirilmesi yada patatesi fırında pişirmektir. Tarif vereceğim patates haşlaması birinci yöntem olmaktadır. Öbür yöntem ise, su kullanmadan patates doğrudan fırında yada köz içinde gömülerek pişirmek. Fırınlanarak pişen patates olabildiğince lezzetlidir ve piyasa da kumpir ismi ile bir endüstri sektörü oluşturur. Başka bir yöntemle patatesleri tencere içinde düşük ısı ile susuz şekilde pişirebilirsiniz yada pişirme sepeti kullanarak patatesleri buharda da haşlayabilirsiniz. Aşağıya yazacağım patates pişirme taktiği ile sizde kolaylıkla patates haşlayabilirsiniz. 

Patates Nasıl Haşlanır (Malzemeler) 
 • 4 tane patates 
 • Tuz 
 • Su 
Patates Haşlaması,

İlk önce aynı boylarda ve irilikte seçtiğiniz patatesleri bir güzel yıkayın. Yıkama esnasında mutfak fırçası yada hiç kullanılmamış diş fırçası ile patateslerin dışını temizlemeniz daha hijyen sağlayacaktır. Haşlanacak patatesler aynı boy ve irilikte olursa, haşlama işlemi daha basit ve pişme zamanları eşit olacaktır. Her ne kadar eşit patatesler kullanılmak istense de bu biraz zor olur. Onun için, haşlanacak sayıda patatesleri yıkadıktan sonra en iri olanlarını bıçak ile bölün, öbürlerinin boyutuna getirmek en kolay çözüm olur. Bir de patateslerin piştikten sonra basit bir şekilde soyulması için, patateslerin dış yüzeyini enlemesine ve boylamasına bıçak ile çizebilirsiniz. Bu yapmış olacağınız çizme yöntemi patatesin kolay soyulmasını sağlayacaktır. 
]]>
Et Haşlama Yemeği https://www.haslama.gen.tr/et-haslama-yemegi.html Thu, 18 Oct 2018 07:56:30 +0000 Et haşlama yemeği, Et protein açısından oldukça zengin bir besindir. Vejetaryenler hariç hemen hemen herkes eti severek tüketmektedir. Kimimiz eti ızgarada kimimiz kavurma şeklinde severken kimimizde haşlama olarak severiz. Özelli Et haşlama yemeği, Et protein açısından oldukça zengin bir besindir. Vejetaryenler hariç hemen hemen herkes eti severek tüketmektedir. Kimimiz eti ızgarada kimimiz kavurma şeklinde severken kimimizde haşlama olarak severiz. Özellikle diyet yapanlar için et haşlama yemeği ideal bir yemektir. Hazırlanışı oldukça kolay olmasına rağmen çok lezzetli bir yemektir. Ayrıca çeşitli sebzelerle zenginleştirerek akşam yemeklerimizde iyi bir alternatif olabilir. Yanında bulgur veya pirinç pilavı ile birlikte enfes bir menüdür. Et haşlama yemeğini dilerseniz kemikli et ile dilerseniz de lop et ile hazırlayabilirsiniz. Haşlama et yemeği genellikle kurban bayramının ardından hemen hemen her evde hazırlanan bir yemek çeşididir. Hafif ve besleyici bir yemek olduğunu düşünüyorsanız sizlerle paylaştığım tarifi deneyebilirsiniz. 

Et haşlama yemeği için gerekli malzemeler; 
 • 1 kilo isteğinize göre kemikli veya kemiksiz et,
 • 3 adet patates,
 • 2 adet havuç,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 2 diş sarımsak,
 • 3-4 adet defne yaprağı,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 adet limon,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • Kullandığımız et yağsız ise 2 yemek kaşığı sıvı yağ,
Hazırlanışı; Et haşlama yemeği için ilk olarak haşlama yapacağımız etleri yıkayarak başlıyoruz. Yıkadığımız etleri suyunu süzmesi için süzgece alıp biz derin bir tencereyi ocağın üzerine alıyoruz ve suyu süzülen etleri içerisine ekleyip etler sulanıp suyunu çekinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra üzerine 1,5 litre sıcak su ilave ediyoruz. Daha sonra kabuklarını soyup halka halka dilimlediğimiz havuç ve patatesi ilave ediyoruz. Ardında kabuklarını soyduğumuz kuru soğanı ve sarımsakları dörde bölüp tencereye ekliyoruz. Ardından defne yaprakları, karabiber, tuz ve sıvı yağ ekleyerek tencerenin ağzını kapatıyoruz. Düdüklü tencerede haşlayacak olursak pişme süresi 30 dakika, normal tencerede haşlayacak olursak 1 saate pişecektir. Daha sonra hazırlamış olduğumuz yemeği ocaktan indirip içerisine eklediğimiz defne yapraklarını çıkartıyoruz ve içerisine limon suyu ilave ediyoruz. Sıcak olarak servis yapılmasını tavsiye ettiğim et haşlama yemeğini sulu ve sebzeleri ile birlikte servis tabağına aldıktan sonra üzerine pul biber serpiyoruz. Kemikli et kullanmış iseniz kemiklerini çıkararak servis tabağına alınız. Yanında pilav ve cacık ile servis yapabiliriz. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-yumurta-kac-kalori.html Thu, 18 Oct 2018 14:06:58 +0000 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori; Günlük hayatımızda oldukça fazla tükettiğimiz haşlanmış yumurta sofralarımızın vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. 1 Adet (50 Gram) Haşlanmış Yumurta, yaklaşık olarak 75 (kcal) kaloridi Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori; Günlük hayatımızda oldukça fazla tükettiğimiz haşlanmış yumurta sofralarımızın vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. 1 Adet (50 Gram) Haşlanmış Yumurta, yaklaşık olarak 75 (kcal) kaloridir. Haşlanmış yumurta içerisinde protein, fosfor, folik asit, demir ve çinko barındırmaktadır. Aynı zamanda sağlık bakımından oldukça zengin bir besindir. Vücudumuzun ihtiyacı bulunan aminoasitleri de içermektedir. Sağlıklı bireylerin her gün et yada peynir yerine yüksek kolesterolü olanlar ise haftada 2 veya 3 kez haşlanmış yumurta tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Haşlanmış Yumurtanın Kalori Hesabı;
 • 100 Gram (1 Porsiyon) Haşlanmış Yumurta 149 kaloridir.
 • 1 Adet Küçük Haşlanmış Yumurta (40 Gram) 60 kaloridir.
 • 1 Adet Standart Haşlanmış Yumurta (50 Gram) 75 kaloridir.
 • 1 Adet Orta/Normal Haşlanmış Yumurta (50 Gram) 75 kaloridir.
1 Porsiyon (100 Gram) Haşlanmış Yumurtanın Besin Değerleri;
 • Karbonhidrat (g) Değeri 0,67'dir.
 • Protein (g) Değeri 12,43'dür.
 • Yağ (g) Değeri 10,79'dur.
 • Lif (g) Değeri 0'dır.
 • Kolesterol (mg) Değeri 382'dir.
 • Sodyum (mg) Değeri 73'dür.
 • Potasyum (mg) Değeri 97'dir.
 • Kalsiyum (mg) Değeri 54'dür.
 • Vitamin A (mg) Değeri 282'dir.
 • Vitamin C (mg) Değeri 0'dır.
 • Demir (mg) Değeri 1,6'dır. 

1 Adet Standart Haşlanmış Yumurtanın Besin Değerleri;
 • Karbonhidrat (g) Değeri 0,34'dür.
 • Protein (g) Değeri 6,22'dir.
 • Yağ (g) Değeri 5,4'dür.
 • Lif (g) Değeri 0'dır.
 • Kolesterol (mg) Değeri 191'dir.
 • Sodyum (mg) Değeri 36,5'dir.
 • Potasyum (mg) Değeri 48,5'dir.
 • Kalsiyum (mg) Değeri 27'dir.
 • Vitamin A (mg) Değeri 141'dir.
 • Vitamin C (mg) Değeri 0'dır.
 • Demir (mg) Değeri 1,8'dir. 
]]>
Haşlanmış Mısır Salatası https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-misir-salatasi.html Fri, 19 Oct 2018 01:30:11 +0000 Haşlanmış mısır salatası: Salatada taze mısır kullanılması salataya ayrıcalıklı bir lezzet vermektedir. Üstelik görünüm olarak da iştah kabartıcı bir görünüm oluşmaktadır. Ana yemek yanlarında tamamlayıcı lezzet ola Haşlanmış mısır salatası: Salatada taze mısır kullanılması salataya ayrıcalıklı bir lezzet vermektedir. Üstelik görünüm olarak da iştah kabartıcı bir görünüm oluşmaktadır. Ana yemek yanlarında tamamlayıcı lezzet olarak yer alan haşlanmış mısır salatası herkesin sevebileceği salata çeşitleri arasındadır. Besin değeri oldukça yüksektir. Bol malzeme ile hazırlanan bir salata çeşidi olan haşlanmış mısır salatası zayıflamaya da yardımcı özelliği ile bilinmektedir. Fazla kilo problemi yaşayanların diyet programında ağırlık verilen salata çeşitleri arasında yer alabilen bir salatadır. 

Haşlanmış mısır salatası yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 1,5 su bardağı haşlanmış mısır
 • Yarım deste taze yeşil soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • 4 dal dereotu
 • 5 dal taze nane
 • 2 tane yeşil biber
 • 4 tane domates
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • 1 tane limon
 • 2 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 tutam tuz
Haşlanmış mısır salatası yapılışı: 

Öncelikle haşlanmış konserve mısırın suyunu süzerek salatanın yapılacağı geniş kaseye koyun veya konserve kullanmak istemiyorsanız taze mısır alıp haşlayıp, taneleyip salatada kullanabilirsiniz. Daha sonra yeşil soğanları ayıklayarak bol su ile yıkayın. Çok küçük ve ince bir şekilde doğrayın. Daha sonra maydanozları, dereotunu, ve taze naneleri ayıklayarak bol su ile yıkayın. Bu sebzeleri de taze soğan gibi küçük ve ince bir şekilde doğrayın. Doğranan tüm malzemeleri salata kasesi içerisine koyun. Sonrasında domatesleri yıkayıp küp küp şeklinde doğrayın. Son olarak yeşil biberde doğrandıktan sonra tüm malzemeleri güzelce harmanlayın. Malzemeler üzerine limonu sıkarak gezdirin. Daha sonra zeytin yağını ve nar ekşisini gezdirin. Son olarak tuzu da serpiştirdikten sonra iyice karıştırın. Artık tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Haşlanmış mısır salatası artık hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Patates Kızartması https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patates-kizartmasi.html Fri, 19 Oct 2018 05:14:21 +0000 Haşlanmış patates kızartması, Hafta içi geçiştirilerek yapılan hatta bazı sabahlar hiç yapılmayan bir çoğumuzun en sevdiği öğünlerden biri olan kahvaltı maalesef zaman bulunamadığından dolayı ertelenen bir öğün Haşlanmış patates kızartması, Hafta içi geçiştirilerek yapılan hatta bazı sabahlar hiç yapılmayan bir çoğumuzun en sevdiği öğünlerden biri olan kahvaltı maalesef zaman bulunamadığından dolayı ertelenen bir öğündür. Bunu telafi etmek için hepimiz hafta sonu geldiğinde pratik ve lezzetli sofralar hazırlayıp uzun sohbetli kahvaltılarda sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek isteriz. Sanırım bir çoğumuzun aklına kahvaltı denince yumurta yada patates gelir. Bu tarifimizde patatesi kahvaltının yıldızı yapmaya karar verdik. Haşlanmış patates kızartması tarifi ile kahvaltınızı sizde zengin bir hale getirebilirsiniz. Hafta sonu geldiğinde ihtiyacı olan enerjiyi bol bol almak için haşlanmış patates kızartmasını mutlaka denemelisiniz. Patates bir çok hastalığın önüne geçtiği gibi vücudumuzda bir çok olumlu etkiler oluşturmaktadır. Çocukların severek tükettiği ailelerin hiç zorlanmadan çocuklarına yedirdiği bu tarifimizde sizde zaman kaybetmeden evde bulunan malzemeler ile yaparak hem ailenize hemde pazar kahvaltısına gelen misafirlerinize klasik patates kızartması yerine haşlanmış patates kızartması ikram edebilirsiniz. Bu tarifi deneyip sizde beğenen dostlarınızla paylaşabilirsiniz. 

Haşlanmış patates kızartması için gerekli malzemeler
 • 4 adet orta boy patates,
 • Zeytinyağı,
 • Pul biber,
 • Karabiber,
 • Kekik,
 • Kimyon,
 • Tuz ve su
Haşlanmış patates kızartması yapılışı, Öncelikle patatesleri kabuklarını soymadan kabukları ile birlikte iyice yıkayın. Ardından haşlama tenceresine aldığınız patatesleri üzerine kapatacak kadar su ile doldurun ve ocağa alın. Orta ateşte patatesleri haşlayın. Haşlanmış patates kızartması tarifi için patates sayısını kişi başına 1 patates gelecek şekilde hesaplayabilir. Azaltıp çoğaltabilirsiniz. Patateslerin yumuşadığını anlamak için ortasına çatal batırarak kontrol edebilirsiniz. Haşlanan patatesleri soyarak iri iri halka şeklinde yada elma dilim patates şeklinde isteğinize bağlı olarak doğrayın. Yapışmaz yüzeyli tavaya 4 yemek kaşığı zeytinyağı bir patates için 1 yemek kaşığı olacak şekilde sıvı yağ koyun. Yağda patatesleri iyice kızartın. Kızaran patateslerin üzerine tuz ve diğer baharatları ekledikten sonra tavayı sallayarak patates ve baharatların özleşmesini sağlayın. Dilerseniz haşlanmış patates kızartmasının üzerine kırabilir bu şekilde de deneyebilirsiniz. Patates ve baharatlar özleştikten sonra kızaran patatesleri servis tabağına alın. Yanında sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Haşlanmış patates kızartması tarifimiz servise hazırdır. Sıcak servis ediniz.
]]>
Kuru Mısır Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/kuru-misir-nasil-haslanir.html Fri, 19 Oct 2018 16:59:48 +0000 Kuru mısır nasıl haşlanır: Öncelikle pazardan, manavdan veya bahçeden toplanan mısırların püsküllerini ve kabuklarını ayıklayın. Daha sonra büyük olan mısırları ikiye bölün. Daha sonra mısırları bol su ile yıkayın. Kuru mısır nasıl haşlanır: Öncelikle pazardan, manavdan veya bahçeden toplanan mısırların püsküllerini ve kabuklarını ayıklayın. Daha sonra büyük olan mısırları ikiye bölün. Daha sonra mısırları bol su ile yıkayın. Düdüklü tencere içerisine hazırlanan taze mısırları koyarak üzerine su ekleyin. Mısırın haşlandıktan sonra aromasının ve mısır kokusunun daha belirgin olmasını istiyorsanız 2-3 yaprak mısır kabuğunu bol suda yıkayarak iyice temizleyin. Düdüklü tencere içerisine koyun taze mısırların yanı sıra mısır yapraklarını da tencere içerisine ilave edin. Sonrasında mısırın üzerini iki parmak geçecek şekilde su doldurun. Artık düdüklü tencerenin kapağını kapatarak ocağın altını yakın. 

Düdüklü tenceredeki su kaynayınca düdük çalacaktır. Düdüğün çalma anından itibaren saat tutarak 2 saate yakın mısırları pişirin. Süre dolunca ocağın altını kapatarak düdüklü tencerenin havasının çıkmasını bekleyin veya soğuk su altına tencereyi tutun. Düdüklü tencerenin kapağı açılınca isteğe bağlı olarak suyuna tuz atılarak 1-2 tur karıştırılıp haşlanan mısırlar tabaklara alınıp servis yapılabilir. Kuru mısır nasıl haşlanır verdiğimiz tariften öğrenip sizde ailece evinizde akşamı mutlulukla televizyon başında haşlanmış mısır yiyerek geçirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Piliç Haşlama https://www.haslama.gen.tr/pilic-haslama.html Sat, 20 Oct 2018 01:45:23 +0000 Piliç Haşlama: Pilici bütün olarak haşlama öbür et haşlama çeşitlerine göre daha iyi ve sağlıklıdır. Bunun sebebi tabi ki beyaz et olmasıdır. Bütün insanlar tarafından bilindiği üzere dünyada beyaz et çok daha fazl Piliç Haşlama: Pilici bütün olarak haşlama öbür et haşlama çeşitlerine göre daha iyi ve sağlıklıdır. Bunun sebebi tabi ki beyaz et olmasıdır. Bütün insanlar tarafından bilindiği üzere dünyada beyaz et çok daha fazla oranda tüketilmektedir. Bütün olarak haşlanan piliç  ise yüzlerce beyaz et yemeği çeşitlerinden yalnızca bir tanesidir. Yemek hazırlığı yaparken mutlaka ve mutlaka sağlığınıza çok dikkat etmeniz gereklidir.

Piliç Haşlama İçin Gerekli Malzemeler.
 • 1 Tane orta boyutta bütün piliç
 • 3 adet soğan,
 • 3 adet patates,
 • 3 adet havuç,
 • 8 su bardağı su,
 • Tuz ve karabiber,
Piliç Haşlama: Bütün piliç haşlama hazırlanışı piliç büyük bir ihtimal ile derin dondurucudan yenice çıkarılmış olacaktır. Bu sebeple piliç önce mutlaka doğal ortamda bir müddet bekletmiş olmalıdır. Donmuş vaziyette olan piliç'i haşlamak daha kolay ve de sağlıklı değildir. Bu sebeple de lezzetli bir yemek olması mümkün olmaz. Buzları çözülmüş olan pilici bir tencerenin içerisine tam olarak koyarız ve 8 su bardağı suyu da tencereye koyarak ocağımızda ki tencerenin altını yakıyoruz. Su kaynadıktan sonra içerisine ekliyoruz. Siz ki ben baharat kullanmıyorum diyorsanız karabiber dahil hiç bir baharat eklemeye bilirsiniz. Yemeğimizi yani haşlanan pilicin tencerenin kapağını kapatıp bu biçimde pişiriyoruz. Tüm bir piliç haşlama zamanı 3 aşağı 5 yukarı ortalama pişme zamanı 60-70 dakika arasıdır. Ama bu bir köy pilicini pişirme zamanıdır. Tüm piliç haşlama yemeğini herhangi bir tencerede yada bir düdüklü tencerede de pişirilebilir ve yemeğinizin pişme zamanını yarı yarıya düşürebilirsiniz. Onu bir düdüklü tencerede pişirirseniz yani 30-35 dakikada bu yemeği servise hazır hale getirmek mümkündür. Normal tencerenin altını ilk yaktığınızda ise denemenizi isteriz  lakin bu şekilde yemeğin yapımını siz kontrol  etmiş olursunuz. Tüm piliç haşlama hazır olmuştur. Servis yapabilirsiniz.  Afiyet olsun. 
]]>
Haşlama Et Yemeği https://www.haslama.gen.tr/haslama-et-yemegi.html Sat, 20 Oct 2018 11:07:24 +0000 Haşlama Et Yemeği, özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Vitamin değeri de oldukça yüksek olan haşlama et yemeğinin yapılışı da çok pratiktir. Et ve sebze sevenlerin mutlaka tercih etmesi gereken yemek Haşlama Et Yemeği, özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Vitamin değeri de oldukça yüksek olan haşlama et yemeğinin yapılışı da çok pratiktir. Et ve sebze sevenlerin mutlaka tercih etmesi gereken yemekler arasında yer almaktadır.  İçerinde sebzenin bulunması nedeniyle annelerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir yemektir. Haşlama et yemeğinin yapılışı şu şekildedir;

Malzeme Listesi
 • Yarım kilo kuş başı et 
 • 5-6 adet orta boy patates
 • 2 adet orta bot havuç 
 • 1 adet kuru soğan 
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
Terbiyesi için;
 • 1 adet yumurta sarısı 
 • Yarım limon suyu 
 • 1 çorba kaşığı un 
 • Birkaç kaşık yemeğin suyu 
Hazırlanışı;  Düdüklü tencerenin içerisine sıvı yağı koyun. Yağ biraz ısınınca kuş başı doğranmış etleri içerisine atın. Bir iki tur karıştırarak etleri kızartın. Ardından etlerin üstünü geçecek kadar kaynar su ilave ederek etlerin pişmesi için düdüklü tencerenin ağzını kapatın. Etlerin pişmesi için 25-30 dakika yeterli olacaktır. Etler pişerken siz de diğer malzemeleri hazırlamaya başlayın. Patateslerin kabuklarını soyun. Daha sonra yıkayıp patatesleri iri iri doğrayın. Ardından soğanı da soyup yıkayın. Soğanı doğramanıza gerek yok tüm atacaksınız. Havuçların da kabuklarını soyun ve daire şeklinde doğrayın. Daha sonra düdüklü tencerenin altını kapatın ve soğuk suyun önüne tutarak havasını alın. Havasını altıktan sonra düdüklü tencerenin kapağını açabilirsiniz. Hazırladığınız malzemelerin hepsini düdüklü tencerenin içerisine ilave ederek ocağın altını açın. Son olarak tuzunu da ilave ederek pişirmeye bırakın. Daha sonra ayrı bir kabın içerisine terbiyesi için yumurta sarısını ve unu ilave ederek karıştırın. Unun top top olaması için iyice çırpmanız gerekiyor. Sonra limon suyunu ve kaynayan yemekten birkaç kaşık su alıp içerisine ilave ederek karıştırın. Daha sonra hazırladığınız terbiyeyi pişmiş haşlama et yemeği içerisine yavaş ilave ederek karıştırın. İlave ettikten sonra da 3-4 dakika daha kaynattıktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Sade Tavuk Haşlama https://www.haslama.gen.tr/sade-tavuk-haslama.html Sat, 20 Oct 2018 12:35:08 +0000 Sade tavuk haşlama: oldukça pratik ve kolaydır. Zaman almadan kolaylıkla sofralarda yer almaktadır. Sade tavuk haşlama hemen hemen herkes tarafından sevilerek ve benimsenerek tüketilmektedir. Pilav eşliğinde eşsiz bir lezzete kavu Sade tavuk haşlama: oldukça pratik ve kolaydır. Zaman almadan kolaylıkla sofralarda yer almaktadır. Sade tavuk haşlama hemen hemen herkes tarafından sevilerek ve benimsenerek tüketilmektedir. Pilav eşliğinde eşsiz bir lezzete kavuşan sade tavuk haşlama yüksek protein içermektedir. Özellikle yeni ameliyat olanlara hastalık yaşayanlara grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda hafif yemek öğünlerine ihtiyaç duyulduğunda sade olarak yapılan bir yemek öğünüdür. Sade tavuk haşlama yağsız ve kızartma tarzı yemeklerden uzak duran kişilerin tercih edebileceği en ideal lezzetler arasında yer almaktadır. Şuan size bu eşsiz lezzetin tarifini vereceğiz. İşte sade tavuk haşlama tarifi.

Sade tavuk haşlama için gerekli malzemeler:
 • 2 tane tavuk göğsü
 • 6 su bardağı sade su
 • 1 tutam tuz
Sade tavuk haşlama yapılışı: Öncelikle bir tencere içine tavuk göğsünü bol su ile yıkadıktan sonra koyun. Daha sonra suyu ilave edin. Tencerenin yarısına kadar su doldurmanız yeterli olacaktır. Son olarak tencere içerisine tuzu da ilave ederek karıştırın. Ocağın altını yakın ve hararetli bir ateşte suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak yarım saat kadar pişirin. Tavuğun pişip pişmediğini bir çatalla kontrol edin. Tavuk yumuşamış ise pişmiş demektir. Tavuk pişmiş ise ocağın altını kapatabilirsiniz. Tavuğu tabaklara didikleyip birazda suyundan ilave ettikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Yumurta Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/yumurta-nasil-haslanir.html Sun, 21 Oct 2018 12:05:00 +0000 Yumurta Nasıl Haşlanır; Zengin bir protein kaynağı olan yumurtanın içinde folik asit, demir, çinko ve fosfor bulunur. Yumurta vücudumuzun temel ihtiyacı olan aminoasitleri de içerisinde barındırır. Ayrıca A, D, B1, B2, B6, Yumurta Nasıl Haşlanır; Zengin bir protein kaynağı olan yumurtanın içinde folik asit, demir, çinko ve fosfor bulunur. Yumurta vücudumuzun temel ihtiyacı olan aminoasitleri de içerisinde barındırır. Ayrıca A, D, B1, B2, B6, B12, E ve K vitaminlerini içerir. Bir tane yumurtanın içerisinde beş altı gram ham protein bulunmaktadır. Protein bakımından zengin olan besinler arasında en ucuz fiyatlı olanıdır. Hazır yiyeceklere nazaran çok daha uzun süre tokluk sağlar. Uzmanlar özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların protein ihtiyaçlarının karşılanmasında haşlanmış yumurtanın tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Yumurta haşlamak için gerekli malzemeler:
 • 1 Adet Yumurta
 • Cezve
 • Su
Rafadan yumurta nasıl haşlanır
Ocak üzerindeki cezve ye gerekli miktarda su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşçacık bırakılacak. Cezvede ki su tekrar kaynayınca, Saate bakılacak ve bir yere not edilecek. 2 Dakika sonra, ocak söndürülecek.
Cezvedeki yumurta soğuk suyun içine koyularak soğutulacak. Şayet mutfakta saatiniz yoksa kaynayan su içerisine yumurtayı koyduktan sonra, 1001den başlayın 1100e kadar sayın ve ocağın ateşini kapatın.
Her iki süre sonunda, beyazı az pişmiş ve sarısı sıvı halde rafadan yumurtanız hazır. Tercihler farklı olduğundan dolayı, rafadan yumurta kıvamı da farklı olacaktır. Bu sebepten dolayı rafadan yumurta haşlama süresi olarak, 2-4 dakika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Bu seçimi yaparken yumurtalarınızın oda sıcaklığına gelmiş olmasını unutmayınız.

Kayısı yumurta nasıl haşlanır
Ocak üzerindeki cezve ye yeterli miktar su konulacak. Su ısınıp kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşçacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrardan kaynamaya başlayınca, Saate bakılacak ve bir yere not edilecek. 6 dakika sonra, ocağın ateşi kapatılacak.
Cezvedeki yumurta soğuk su yardımıyla soğutulacak. Kayısı yumurta kıvamı ise, tercihinize göre 4-6 dakika arasında seçim yapmanız gerekiyor. İki süre sonunda, beyazı tam pişmiş sarısı az pişmiş kayısı yumurtanız hazır. Yumurtalarınızın oda sıcaklığında iken haşlamanız gerektiğini unutmayınız.

Katı yumurta nasıl haşlanır
Ocak üzerindeki cezve ye yeterli oranda su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşçacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrardan kaynamaya başladıktan sonra, Saate bakılacak ve bir yere not edilecek. 12 dakika geçtikten sonra ocağın ateşi kapatılacak. Cezvedeki yumurta soğuk su yardımıyla soğutulacak.
Süre sonunda, beyazı ve sarısı tam pişmiş katı hale gelmiş yumurtanız hazır. Katı yumurta haşlarken kıvamını ayarlama tercihi maalesef yok. Katı yumurta haşlamada en az süre, 12 dakika oluyor. Yumurtalarınızın oda sıcaklığında iken haşlamanız gerektiğini unutmayınız.

Yumurta haşlama sırasında çatlamaması için püf noktalar
Yumurtaların sıcaklığı oda sıcaklığında olmalı ve ocağın orta ateşi ayarında haşlanmalıdır. Buzdolabı içerisinden alınarak haşlanan yumurtalar çoğunlukla çatlar. Bu sebepten dolayı yumurta haşlarken çatlamaması için, yumurtalar haşlanmadan önce buzdolabından çıkarılmalı ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletilmelidir. Acil durumlarda buzdolabından alınan yumurtaları haşlamak için; yumurtaların sivri olmayan yerinden delerseniz yumurtalar çatlamaz. Yumurtaları delmek için çatal iğne, toplu iğne ve dikiş iğnesi kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
]]>
Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi https://www.haslama.gen.tr/diyette-haslanmis-patates-yenir-mi.html Sun, 21 Oct 2018 17:56:08 +0000 Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi, Patates vücut için gerekli olan karbonhidratların bitkilerin içinde depolanmış olan nişastayı yüksek oranda içinde bulunduran bir bitki türüdür. Patates içinde çok fazla nişasta bulun Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi, Patates vücut için gerekli olan karbonhidratların bitkilerin içinde depolanmış olan nişastayı yüksek oranda içinde bulunduran bir bitki türüdür. Patates içinde çok fazla nişasta bulundurması nedeni ile aşırı tüketilmesi durumunda kilo almaya neden olabilir. Aynı zamanda haşlanmış patates yemek de dikkatli tüketildiği zaman tokluk hissi verdiğinden kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunu dengelemek ve ölçü ile yemek kişinin elindedir. Patatesi tüketmek için kabuklarını soyun ve yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar ılık suda bekletin. Böylelikle patates içinde bulunan nişastanın bir kısmını suyun içine bırakacak ve nişasta oranı azalacaktır. Böylelikle kilo vermek isteyenler için patatesin kilo alımı etkisi azalacaktır. 

Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi, Patates haşlanmış olarak tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı ve kiloyu muhafaza etmede oldukça iddialı bir besin ögesidir. Ekonomik olması nedeni ile de bir çok kişinin diyet listelerinde haşlanmış patatese mutlaka yer verilir. haşlanmış patates kişiye tokluk hissi verdiğinden dolayı, kişi sabah kahvaltısında yemiş olduğu bir adet küçük boy bir haşlanmış yağsız ve tuzsuz patatesle 3-4 saat açlık hissi duymadan yemek yememeye alışabilir. Bu nedenle diyet uygularken haşlanmış patates listenin en başında sabah kahvaltısında yer alır. Ancak haşlanmış patates katı bir yiyecek olduğundan dolayı emilimi kolay olması için yanında mutlaka bol bol su tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak bu şekilde hızlı ve sağlıklı kilo vermenin yolu açılmış olur. 

Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi, Çoğu kişi patatesin haşlandığı zaman bütün besin değerlerinin suya geçeceğini düşünür. Oysaki bilinenin aksine patates haşlandığı zaman vitamin ve minerali artar. Özellikle haşlanmış patatesin C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, B- kompleks vitaminleri, fosfor açısından zengin olup kalori ve yağ oranı düşer ve bol miktarda lif oranı artarak tokluk hissi sağlar. Ayrıca bağırsakları çalıştırarak kilo vermenizi sağlar. Haşlanmış patates deyince ne dense çoğu insanın aklına kumpir gelir. Ancak kumpir haşlanmış patatesten yapılsa da içeriğindeki bol tereyağı ve kaşar peyniri nedeniyle kalori oranı artmasına neden olur. Bu nedenle kumpir sevenlerin dikkatine içeriğinde kilo alımına neden olan her türlü besin ögesi çıkarılarak tüketilmesi gerekir. 

Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi, Haşlanmış patatesi tüketirken kabuklarıyla birlikte haşlayın. Ancak kabuklarını soyarak tüketmeniz haşlanmış patatesin içinde bulunan C vitaminin değerini yarı yarıya düşürmüş olur. Büyük boy haşlanmış bir patates günlük ihtiyacınız olan B-6 ve C vitaminin yarısını karşılamaktadır. Ayrıca tiamin ve niasin ihtiyacının yaklaşık olarak % 30'unu karşılamaktadır. Bir adet büyük haşlanmış bir patates yaklaşık olarak 300 gram ağırlığındadır. 
]]>
Tavuk Haşlama Yemeği https://www.haslama.gen.tr/tavuk-haslama-yemegi.html Sun, 21 Oct 2018 19:16:11 +0000 Tavuk haşlama yemeği, Bu yemek tarifi sağlıklı olduğu kadar bir o kadarda lezzetli ve de kolayca hazırlanan pratik bir yemek tarifidir. Bu tarifin içine eğer arzu ederseniz normal soğan yerine arpacık soğan da ekleyip daha görsel Tavuk haşlama yemeği, Bu yemek tarifi sağlıklı olduğu kadar bir o kadarda lezzetli ve de kolayca hazırlanan pratik bir yemek tarifidir. Bu tarifin içine eğer arzu ederseniz normal soğan yerine arpacık soğan da ekleyip daha görseli güzel bir hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde havuç da ekleyerek lezzetine lezzet katın. Tavuk suyu ve tavuk suyuna pişen yemekler grip ve gribal enfeksiyonlar için birebir hasta çorbalarındandır. Bu sebepten dolayı özellikle kış mevsiminde sık sık yapıp siz ve çocuklarına yapıp tüketebilirsiniz. İşte malzeme listesi. 

Tavuk haşlama yemeği için gerekli malzemeler:
 • Bir paket baget tavuk
 • 4 adet orta boy patates
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 avuç arpacık soğan
 • 3-4 damla limon suyu
 • Yeteri kadar su
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • Bir çay kaşığı ucunda kara biber
 • Bir çay kaşığı kırmızı pul biber
Tavuk haşlama yemeği yapılışı:

Öncelikle patatesleri, arpacık soğanı, havucu soyup yıkayın ve istediğiniz büyüklükte doğrayın ve hazırlayın. Daha sonra ister normal ister de düdüklü tencereye tavuk etini yıkayın ve koyun. Üzerine yaklaşık olarak 1 litre kadar su ekleyin. Eğer tavuk etiniz göğüs ise iri iri doğrayın, eğer kanat ve but ise doğramaya gerek yok. Ocağın üzerine aldıktan sonra kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra içine tuzu, karabiber ve pul biber ekleyip ocağın altını biraz kışın kaynatın. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynadıktan sonra içine daha önceden hazırlanmış olduğumuz patatesleri, arpacık soğanı ve havuçları doğrayıp tavuk haşlama yemeğinin üzerine ilave edin. Su kaynamaya başladıktan sonra düdüklü tencerenin düdüğünü indirin ve bu şekilde yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar pişirin. Sure dolduktan sonra tencerenin kapağını açın ve yemek pişmiş mi diye tadına bakarak  kontrol edin. Eğer istenilen kıvama gelince üzerine limon suyunu ve kırmızı pul biber ilavesi yapıp servis kasesine alın ve sıcak olarak servis yapın. Tavuk haşlama yemeğiniz hazır. Şimdiden hepinize afiyet olsun.
]]>
Lahana Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/lahana-nasil-haslanir.html Mon, 22 Oct 2018 01:44:36 +0000 Lahana Nasıl Haşlanır; Evlerimizde çok severek tükettiğimiz ve öğünlerimize ayrı bir lezzet veren bir sebze de lahanadır. Pek çok çeşitte yemeği yapılmaktadır. Kimi zaman salatası, kimi zaman dolması, kimi zaman ise kapuska Lahana Nasıl Haşlanır; Evlerimizde çok severek tükettiğimiz ve öğünlerimize ayrı bir lezzet veren bir sebze de lahanadır. Pek çok çeşitte yemeği yapılmaktadır. Kimi zaman salatası, kimi zaman dolması, kimi zaman ise kapuskası yapılarak tüketilen bir sebzedir. Ancak lahana dolmasında yapıldığı gibi lahanaların genel olarak haşlanması gerekmektedir. Bunun için dikkat etmemiz ayrıntılar da mevcuttur. Lahananızın büyük olması sizin için avantaj sağlayacaktır. Ayırırken kolay ayırabilirsiniz. Ve mümkünse yaprakları sıkı olmayan lahanaları tercih faydalı olacaktır. Öncelikle lahananızın yapraklarını ayırmalısınız. Yapacağınız yemeğe göre lahananızın yapraklarının yırtılmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Lahananızın yapraklarını açarken ki bulunan kısımda eğer lahananız büyük ise kök kısmını bıçakla kesip, lahananızı ayırabilirsiniz. Böylece lahananızın yaprakları rahat kalacak ve sizde kolaylıkla ayırabileceksiniz. Lakin küçük bir lahananız varsa maalesef ki tek tek yırtmadan ayırmanız önemlidir. Ve lahananızın temiz olmasına özen göstermelisiniz. 

Lahana Haşlanması İçin Gerekli Malzemeler;
 • 1 Kg lahana,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • Yarım çay bardağı süt,
Lahana Nasıl Haşlanır;
Lahanalarınızı tek tek açtıysanız eğer, büyük bir tencereye bol miktarda su ile bir çay kaşığı tuz ilave edin. Ve kaynamasını bekleyin. Evinizin lahana kokmasını istemiyorsanız bunu önlemek için, kaynayan suya yarım çay bardağı süt ekleyebilir ve oluşacak olan kokuyu önleyebilirsiniz. Daha sonra lahana yapraklarını alıp, sığdığı kadar kaynayan suyun içerisine atın. Ve lahanalar yumuşayana kadar su içerisinde bekletin. Bu işlemi kullanacağınız tüm lahanalarda uygulamanız gerekmektedir. Lahanalarınızın yumuşaması için kalın damarlarını kesmeniz işinizi daha kolay bir hale getirecektir. Sonrasında yumuşayan lahana yapraklarınızı bir delikli kepçe ile başka bir kaba alın. Ve daha sonra haşlanan tüm lahanalarınızı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
]]>
Düdüklü Tencerede Et Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklu-tencerede-et-haslama.html Mon, 22 Oct 2018 11:27:34 +0000 Düdüklü Tencerede Et Haşlama, Et pişirmek oldukça uzun zaman alan bir işlemdir. Hayatımıza düdüklü tencereler girdiğinden bu yana bu sorun nerede ise yok denecek kadar azalmıştır. Et haşlama işi çoğu kişinin yapmış o Düdüklü Tencerede Et Haşlama, Et pişirmek oldukça uzun zaman alan bir işlemdir. Hayatımıza düdüklü tencereler girdiğinden bu yana bu sorun nerede ise yok denecek kadar azalmıştır. Et haşlama işi çoğu kişinin yapmış olduğu gibi suya at pişer biçiminde olduğu an et kendine has o lezzetini kaybetmektedir bu tarif sayesinde artık sizde çok lezzetli et haşlayabilirsiniz. Eti kızartmak yada tavada yapmak yerine düdüklü tencere içinde yapmanız etin çok daha iyi pişmesini sağlamaktadır. Eti haşlar ilen düdüklünün içine havuç, patates ve kereviz gibi sebzeler katarak etin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Düdüklü Tencerede Et Haşlama İçin Gerekli Malzemeler

 • 1,5 litre kaynar su
 • Bir çorba kaşığı kadar tuz
 • 2 kilo kemikli koyun veya dana eti

Düdüklü Tencerede Et Haşlama Yapılışı

İlk önce etin üstünde bulunan kan kalıntılarının suya geçerek tadı ile rengini bozmaması için birkaç saat boyunca soğuk içerisinde bekletmeye bırakın. Daha sonra suyunu süzerek bol suyla kanını iyice arındırın. Sonra etleri süzgecin içine koyun ve suyunu iyice süzdürün. Etler suyunu iyice bıraktıktan sonra da düdüklü tencere içine gelişi güzel koyun ve kapağını kapatın kapağını kapattıktan sonra susuz bir şekilde ocağa koyun. Orta ateş üstünde et suyunu salıp geri çekene kadar iyice pişirin. Et ateşi gördüğünde sulanır yanmaz merak etmeyin. Bu işlemi tam yirmi dakika sürer. Daha sonra düdüklünün altını kapatın buharı da çıktıktan sonra kapağını açarak yeniden ocağın altını açın. Etlerin birazda kendi yağı içinde kızarmasını sağlayın. Daha sonra da suyunu ekleyin tuz ayarını yapın ve düdüklünün kapağını kapatın. Tam yarım saat kadar orta ateş üstünde kaynatın. Düdüklü tencere içinde et haşlamanın süresi etin taze olmasına yada düdüklünün kalitesine göre farklılık göstermektedir. Mesela hacmi küçük olan bir düdüklü tencere hacmi çok daha büyük olan bir düdüklü tencereye göre çok daha kısa sürede pişirmektedir. 

Afiyet Olsun. 

Not: Eğer koyun eti haşlaması yapacak iseniz koyun etinin o buruk kokusunun önüne geçebilmek için birkaç adet defne yaprağı yada kabuğunu soymuş olduğunuz bir baş kuru soğan atın bunlar koyun etinin kokusunu alır.

]]>
Düdüklüde Tavuk Baget Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklude-tavuk-baget-haslama.html Mon, 22 Oct 2018 19:56:34 +0000 Düdüklüde tavuk baget haşlama: Ağızda dağılan eşsiz lezzete sahip olan bir yemektir. Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir yemektir. Besin değeri yüksektir ve vücuda ağırlık vermez. Doyurucu, besleyici ve hafif bir yemek o Düdüklüde tavuk baget haşlama: Ağızda dağılan eşsiz lezzete sahip olan bir yemektir. Hemen hemen herkes tarafından sevilen bir yemektir. Besin değeri yüksektir ve vücuda ağırlık vermez. Doyurucu, besleyici ve hafif bir yemek olan düdüklüde tavuk baget haşlama görünümü ile de iştah kabartmaktadır. Kızartma yemeklerine göre kalorisi çok daha düşük olan ve kişiye kilo vermeyen bu yemek kilo vermeye de yardımcı bir yemektir. Özellikle diyette olan kişilerin tercih edebileceği düdüklüde tavuk baget kişinin fazla kilo almasını engellemektedir. Düdüklüde tavuk baget haşlama yemeğinin içerisine patates ve havuçta ekleyebilirsiniz. Böylece yemeğin besin değerini daha da arttırmış olursunuz. Sizde hafif bir yemek öğünü geçirmek istiyorsanız veya diyet dönemindeyseniz mutlaka düdüklüde tavuk baget haşlamayı denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Düdüklüde tavuk baget haşlama için gerekli malzemeler:
 • 1 paket tavuk baget
 • 5 su bardağı su
 • 1 tutam tuz
Düdüklüde tavuk baget haşlama yapılışı: Öncelikle düdüklü tencere içerisine su ekleyin ve  tavuk bagetleri bol suyla yıkayarak içerisine ilave edin. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte kaynatın. Düdüklü tencerenin düdüğü çaldıktan sonra 25 dakika kadar tavuk bagetleri haşlayın. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve düdüklü tencereyi soğuk suyun altına tutarak tencerenin havasını alın. Tencerenin kapağı açıldıktan sonra yemeğin tuzunu ekleyerek 1-2 tur karıştırın ve tavuk baget haşlamayı bir süre dinlendirin. Düdüklüde tavuk baget artık hazır. Tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Sıcak sıcak servis yapmanızı tavsiye ederiz. Afiyet olsun.
]]>
Süt Mısır Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/sut-misir-nasil-haslanir.html Tue, 23 Oct 2018 07:03:15 +0000 Süt Mısır Nasıl Haşlanır, Merhabalar, süt mısır haşlamanın da tarifi olur mu Demeyin.  Ben ne zaman pazardan süt mısır alıp eve getirip haşlasam sahilde kocaman kazanlarda satılanların mısırın  tadın

Süt Mısır Nasıl Haşlanır, Merhabalar, süt mısır haşlamanın da tarifi olur mu Demeyin.  Ben ne zaman pazardan süt mısır alıp eve getirip haşlasam sahilde kocaman kazanlarda satılanların mısırın  tadınıbir türlü yakalayamıyorum diyenler için. Bu sebeple süt mısır haşlama tarifi de olur.

Malzemeler:

 • 4-5 tane taze mısır
 • 3-4 tane mısır yaprağı (aroma versin diye)
 • Süt mısırının üstü kapanacak kadar su 

Yapılışı: Pazardan süt mısır aldığınız zaman dikkat etmeniz gereken birkaç tane püf nokta vardır: Birincisi iri taneli ve dolgun olmasıdır. Ayrıca taneleri buruşuk olmamalı tırnağınızla bastırdığınız zaman hemen parçalanıyorsa çok tazedir ve süt bir mısırıdır. Süt mısırından ayrı orta sertlikte taneleri olanlar ve çok sert taneleri olanlar da vardır. Tırnağınızla bastırdığınız zaman çok sert olan mısırları almayın. Onların pişmesi de zor olduğu gibi lezzetli de güzel olmuyor. Aslında süt mısırını tencerede haşlayabiliriz. Çünkü tencerede yavaş yavaş pişen mısırın lezzetine doyum olmuyor. Fakat süt mısırı da olsa tencerede çok uzun bir sürede haşlanıyor. Bu nedenle hem zamandan hem de yakıttan tasarruf için en kolayı düdüklüde haşlamaktır.

Gelelim Süt Mısır Nasıl Haşlanır

Süt mısırların yapraklarını soyup uzun olan mısırları 2'ye bölün (böylece hem düdüklüye sığar hem de daha az su kullanmış olduğunuz için daha çabuk pişecektir. Düdüklüye süt mısırların hepsini koyun ve aroma vermesi için 3-5 tane mısır yaprağı koyun. Haşlama süt mısır satanların suyunun içinde bu yaprağı hep görürsünüz. Yaprağın kokusunun misler gibi mısır koktuğunu bilirsiniz. Yaprağın kokusunun mis gibi mısır koktuğunu farkına varmışsınızdır. Mısırların üstünü 2-3 parmak geçecek kadar su ile doldurun. Kesinlikle de tuz koymayın, tuz süt mısırı sertleştirir. Düdüklünün ağzını kapatın. Ayrıca düdüklünün düdüğü dik dursun, ocağa koyduktan sonra düdüklüden havası (tıss) sesi  gelince düdüğünü yana tarafa indirin. Düdük indirildikten daha sonra süre tutun ve 20 dk’yı geçmesin. Süre bitiminde ocağın altını kapatın hemen açmayın biraz bekleyin. Servis yaparken tuz serpin. Afiyet olsun.


]]>
Balık Haşlama Nasıl Yapılır https://www.haslama.gen.tr/balik-haslama-nasil-yapilir.html Tue, 23 Oct 2018 19:23:02 +0000 Balık haşlama nasıl yapılır Diyorsanız cevabı yazımızda. Bir ön bilginin ardından balık haşlamanın tarifine geçelim. Balık haşlama kırlangıç, kefal ve levrek balıklarından yapılır. İki çeşit balık haşlama vardır. Balık haşlama nasıl yapılır Diyorsanız cevabı yazımızda. Bir ön bilginin ardından balık haşlamanın tarifine geçelim. Balık haşlama kırlangıç, kefal ve levrek balıklarından yapılır. İki çeşit balık haşlama vardır. Suda ve buğuda haşlama. Haşlanacak balık taze olmalıdır. İyice temizlendikten sonra o gün yada fazla bekletmeden bir iki gün içinde pişirilmelidir. Çünkü balık çabuk bozulabilen bir yiyecektir. Beklemesi gerekiyorsa da dondurucuda muhafaza edilmelidir. Şimdi balık haşlama nasıl yapılır öğrenelim.

Balık Haşlama İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1000 gram balık
 • 4 adet orta boy soğan
 • 5 büyük boy patates
 • Bir demet maydanoz
 • Tercihe göre kereviz (3 orta boy)
 • 4 adet havuç
 • 4-5 adet sarımsak
 • Bir çay bardağı zeytinyağ
 • Bir kaç damla limon suyu
 • 5 su bardağı su
 • Tuz
Balık Haşlama Nasıl Yapılır

Öncelikle balıkları iyice temizleyip yıkıyoruz. Diğer taraftan bir tencereye 5 su bardağı suyu, soyulup irice doğranmış 5 adet patatesi, 4 adet soğanı, yine irice doğranmış kerevizi ve havucu koyuyoruz. Bir çay bardağı zeytinyağını, sarımsağı ve tuzu da koyduktan sonra tencerenin kapağını kapatarak yaklaşık yarım saat haşlıyoruz. Sebzeler yumuşar duruma gelince iyice temizlenmiş ve halkalara bölünmüş balıkları bir demet maydanoz ve limon suyu ile birlikte tencereye koyuyoruz. Kaynadıkça tencere üzerinde biriken köpüğü almanızı tavsiye ederiz. Balıklarda piştikten sonra tencereden çıkarıp, kılçıklarını temizliyoruz. Kılçıklarından ayrılmış balıkları tekrar tencereye atıyoruz. Bir taşım daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Kapattıktan 5 dakika sonra  sıcak olarak sebzeleri ve suyu ile bir arada servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kırmızı Pancar Nasıl Haşlanır https://www.haslama.gen.tr/kirmizi-pancar-nasil-haslanir.html Wed, 24 Oct 2018 07:26:34 +0000 Kırmızı Pancar Nasıl Haşlanır; Kırmızı pancarın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çok sağlıklı bir sebzedir. Başta günümüzde bilinen kansızlık olmak üzere birçok sağlık sorununa iyi gelir. Bunlardan bazıları; Güçl Kırmızı Pancar Nasıl Haşlanır; Kırmızı pancarın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çok sağlıklı bir sebzedir. Başta günümüzde bilinen kansızlık olmak üzere birçok sağlık sorununa iyi gelir. Bunlardan bazıları; Güçlü bir iltihap engelleyicidir, kansere karşı etkilidir, Detoks etkisi vardır. Daha bir çok şey sayabiliriz faydalarından. Bir kişi ortalama haftada 2 pancar kadar tüketmelidir.  Pancarın turşusu çok sevilir ve tutulmaktadır. Faydalı bir sebze türü olduğu için tüketmeye özen gösterilmelidir. Kırmızı pancar haşlanarak çeşitli şekillerde değerlendirilebilir.

Kırmızı Pancar Nasıl Haşlanır; Kırmızı pancar sert bir sebze olduğu için düdüklüde pişirilmesi önerilir, böyle daha çok pişer. Pancarlar temiz bir şekilde yıkayıp soyulması gerekilen yerler soyulup dört parçaya bölünür ve tencereye koyulur. Çok fazla olmaksızın su koyulur. Ve kaynamaya bırakılır kaynamaya başladıktan on beş dakika sonra altını kapatın. Haşlanan pancarların nitratları açığa çıkacağından haşlama suları kullanılmamalıdır. Kırmızı pancarı bu şekilde haşlayarak, lezzetli bir turşu yapabilirsiniz. Ayrıca haşlandıktan sonra rendeleyerek sarımsaklı yoğurtla karıştırıp, güzel bir salata hazırlayabilirsiniz. Bu nedenle kırmızı pancarı tam kıvamında haşlamalısınız.

]]>
Haşlama Dana Eti https://www.haslama.gen.tr/haslama-dana-eti.html Wed, 24 Oct 2018 23:42:49 +0000 Haşlama dana eti: Haşlama dana eti kızartma yemeklerinin yağlı yapısından uzak durmak isteyenler için ideal lezzetler arasında yer almaktadır. Eşsiz bir lezzete sahip olan haşlama dana eti görünümü ile de iştah kabartıc Haşlama dana eti: Haşlama dana eti kızartma yemeklerinin yağlı yapısından uzak durmak isteyenler için ideal lezzetler arasında yer almaktadır. Eşsiz bir lezzete sahip olan haşlama dana eti görünümü ile de iştah kabartıcı bir yemektir. Genellikle sofralarda ana yemek olarak sunumu yapılan bir yemektir. İlerleyen yaşlarda hafif yemek tercihinde bulunanların sık sık sofralarında yer verdikleri haşlama dana eti kalorisi düşük besin değeri ise yüksek olan bir yemektir. Yapımı oldukça pratik ve kolaydır. Kişide fazla kilo alımlarına sebep olmayan vücudu zinde tutan ve kızartma yemeklerinin vermiş olduğu ağırlıktan uzak duran bir yemek olan haşlama dana eti kemik erimesi hastalığı yaşayanlarında tercih etmesi gereken bir yemektir. Sizde sofralarınızda bugün sağlıklı bir yemeğe yer vermek istiyorsanız işte haşlama dana eti tarifi. 

Haşlama dana eti için gerekli malzemeler:
 • 1 kilo dana eti
 • 3 tane orta boy patates
 • 1 tane havuç
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 3 tane sarımsak
 • 1 tutam tuz
Haşlama dana eti yapılışı: Öncelikle dana etini bol suyla yıkayarak kuşbaşı şeklinde doğrayın ve düdüklü tencere içerisine koyarak üzerine su ilave edin. Daha sonra ocağın altını yakarak düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Bu arada patatesleri soyarak küp şeklinde doğrayın. Daha sonra havuçları yıkayarak patatese uyum sağlayacak şekilde küp küp doğrayın. Doğranan havuç ve patatesleri birbiriyle karıştırın. Haşlanan dana etinin altını kapatarak düdüklü tencereyi soğuk su altına koyun. Tencere soğuyunca kapağını açın. Dana eti yumuşamış ise doğranan patates ve havuçları tencere içerisine ilave edin. Bu arada sarımsakları da soyarak bütün bir şekilde tencere içerisine ilave edin. Son olarak tuzunu da ilave ettikten sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte 25 dakika kadar pişirin. Süre dolunca ocağın altını kapatın ve haşlama dana eti yemeğini biraz dinlendirin. Artık tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Sebze https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-sebze.html Thu, 25 Oct 2018 10:02:24 +0000 Haşlanmış sebze,  oldukça sağlıklı besin değeri oldukça yüksek ve kalorisi bir okadar da düşük olan kolay ve pratik bir yemek tarifidir. Az zahmetle hazırlanan bu garnitür çeşidi, ana yemeklerin yanında çok yakışan bir y Haşlanmış sebze,  oldukça sağlıklı besin değeri oldukça yüksek ve kalorisi bir okadar da düşük olan kolay ve pratik bir yemek tarifidir. Az zahmetle hazırlanan bu garnitür çeşidi, ana yemeklerin yanında çok yakışan bir yemektir. Aynı zamanda bu tarif diyet yapanlar içinde çok güzel bir tercih olacaktır. Uzmanların önerdiği bu tarif kolesterol seviyesini de düşürür. İçinde bulunan birçok faydalı ve besleyici sebzeler sayesinde vücudun ihtiyacı olan daha birçok besin değerini de aynı zamanda karşılamamaktadır. Dilerseniz bu sağlıklı haşlanmış sebze tarifine geçelim.

Haşlanmış sebze için gerekli malzemeler:
 • 100 gram brokoli
 • 500 gram Brüksel lahanası
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 adet havuç
 • 10 dal maydanoz
 • 3 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir çay kaşığı kırmızı pul biber
Haşlanmış sebze yapılışı:

Öncelikle sebzelerin hepsini ayıklayarak iyice yıkayın ve 5 dakika kadar sirkeli suda bekletin. Daha sonra tekrar yıkayın ve patates, soğan ve havuçları iri küpler halinde doğrayın. Daha sonra genişçe bir tencereye koyun ve içine bir miktar su koyun kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra içine tuz ve karabiberi koyup kaynatmaya devam edin. Kaynayan suyun içine ilk olarak havuçları ve patatesleri ekleyin. Bu iki sebzeyi yaklaşık olarak 5-6 dakika daha önce koyun ki diğer sebzeler daha çabuk pişecektir için aynı sürede pişmiş olsun. Sebzeler 6 dakika haşlandıktan sonra içine diğer sebzeleri yani soğanı, brüksel lahanası ve brokoliyi de koyup iyice haşlayın. Bu sebzelerde yaklaşık olarak 10 dakika kadar haşlandıktan sonra tencerenin içine kıyılmış maydanozları da ilave ettikten sonra pişirme işlemi sonlandırılır ve ocağın altını kapatın. Ocağın altını kapattıktan sonra bir kevgir yardımıyla sebzeleri sudan çıkarın. Servis edeceğiniz servis tabağına alın ve diğer taraftan küçük bir sos tavasında tereyağını eritin. Tereyağı eridikten sonra üzerine bir çay kaşığı pul biber ekleyin ve ocağın altını kapatın. Servis tabağına alınan sebzelerin üzerine iyice gezdirin. Haşlanmış sebze tarifi sunuma hazır. Eğer isterseniz sarımsaklı yoğurt ile veya süzme yoğurt ile servis edebilirsiniz. Herkese şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Haşlanmış Patates Kalori https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patates-kalori.html Fri, 26 Oct 2018 08:01:40 +0000 Haşlanmış Patates Kalori: Patates  günlük yaşamda en çok tüketilen besin maddelerinden birisidir. Orta irilikte haşlanmış 1 adet patates ortalama olarak 70 kalori içermektedir. 100 gram haşlanmış patates  1.63 gram protein, 11 Haşlanmış Patates Kalori: Patates  günlük yaşamda en çok tüketilen besin maddelerinden birisidir. Orta irilikte haşlanmış 1 adet patates ortalama olarak 70 kalori içermektedir. 100 gram haşlanmış patates  1.63 gram protein, 11.85 gram karbonhidrat ve 0.09 gram yağ içermektedir. Haşlanmış patates, patatesin yemekleri arasında en çok tercih edilen çeşididir. Özellikle kalori hesabı tutarak diyet yapan kişiler tükettikleri besinlerin kalorisini çok merak etmektedir. Patates nişasta açısından oldukça zengin bir besin çeşididir. Patates yağda kızartılarak tüketildiğinde kilo almaya neden olacaktır. Fakat haşlanarak hazırlanmış patatesin nişastasını suda bıraktığı için diyet açısından uygun bir besindir. Aşırı tüketilmediği zaman haşlanmış patates diyet listelerinde ara öğün yemeklerinde ya da atıştırmalık olarak tüketilebilir. 

Haşlanmış Patates Kalori: İçerisinde farklı vitamin ve mineraller bulunan patates oldukça besleyici bir sebzedir.Diyet lifi açısından zengin olan patates tok tutucudur. Fakat aynı şey kızartma patates için geçerli değildir. Patates kızartması yağ içinde kızardığı için içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri kaybetmektedir. Bunun yanı sıra yağda kızardığı için sağlık bakımından da oldukça zararlıdır. Haşlanmış patatesin ise sağlık için de oldukça fazla faydaları vardır. Vücuttan zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.Patates lif açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için bağırsakların daha fazla çalışmasını sağlar. Dolayısı ile kabızlık gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Troid bezlerinin daha aktif çalışmasına yardım ederek troid ile ilgili hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Halsizlik ve yorgunluğa karşı çok iyi gelir.Şeker hastalığına karşı iyi gelir. Karaciğer dostudur. Basur ve ishal hastalığı olan insanlara patates yemeleri önerilir. Damar şişkinliğine iyi gelir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 
]]>
Haşlanmış Patates Salatası https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patates-salatasi.html Fri, 26 Oct 2018 21:04:07 +0000 Haşlanmış patates salatası; Patates hemen hemen her mutfağın baş tacı bir sebzesidir. Önceliklik kızartması olarak her çeşitti sevilerek tüketilmektedir. Patatesin en sağlıklı şekli ise haşlanmış halidir. Haşlanmış pata Haşlanmış patates salatası; Patates hemen hemen her mutfağın baş tacı bir sebzesidir. Önceliklik kızartması olarak her çeşitti sevilerek tüketilmektedir. Patatesin en sağlıklı şekli ise haşlanmış halidir. Haşlanmış patatesten çeşitli garnitürler elde edebiliriz. Örneğin patates püresi, baharatlı patates topları veya haşlanmış patates salatası gibi. İçlerinde en sık yapılanın ve en çok sevilenin haşlanmış patates salatası olduğunu düşünüyorum. Hem yemeklerin yanına hemde beş çaylarında pasta böreğin yanında enfes bir garnitür olarak ikram edilebilir. Ayrıca içerisine eklenen sebzeler sayesinde bol vitaminli ve besleyici bir hal alıyor. Ayrıca bir kase mercimek çorbasının yanına yakışan en lezzetli salatalardan biridir. Daha önce hiç denemediyseniz ve denemek isterseniz sizlerle paylaşmış olduğum tarife bir göz atabilirsiniz. 

Haşlanmış patates salatası için gerekli malzemeler;
 • 4 adet iri boy patates,
 • 1 adet ufak boy kuru soğan,
 • 3-4 dal taze soğan,
 • 1 demet maydanoz ve tere,
 • 1 tutam dereotu, 
 • 1 demet taze nane,
 • Dilerseniz az miktarda mor lahana,
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağ, 
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 tatlı kaşığı sumak,
 • 1 çat kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • Yarım limon suyu,
 • Dilerseniz süslemek için siyah zeytin veya haşlanmış yumurta kullanabilirsiniz. 
Hazırlanışı; Haşlanmış patates salatası hazırlamak için ilk olarak patatesleri haşlayarak başlıyoruz. Ayrı bir yerde süslemede kullanacağımız yumurtaları haşlıyoruz. Patatesler haşlanıncaya kadar biz tüm sebzeleri sirkeli suda bekletip iyice yıkıyoruz. Daha sonra sebzeler suyunu süzmesi için bir kenara alıp haşlanmış olan patateslerin suyunu süzüp kabuklarını soyup dilediğimiz büyüklükte küp küp doğruyoruz. Derin bir kabın içerisine aldığımız patateslerin içerisine kabuklarını soyduğumuz kuru soğanı ince ince kıyıyoruz. Ardından yıkayıp hazırladığımız dereotu, maydanoz, tere, taze nane, taze soğan ve mor lahanayı ince ince doğrayıp ekliyoruz. Daha sonra ayrı bir kasenin içerisine zeytinyağı, limon suyu, pul biber, karabiber, sumak ve tuzu ekleyip karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu sosu patatesler ve sebzelerin üzerine döküp karıştırıyoruz. Ardından hazırladığımız haşlanmış patates salatasını çık bir servis tabağına alıp üzerine çekirdeklerini çıkartıp dilimlediğimiz zeytin ve halka halka dilimlediğimiz haşlanmış yumurta ile süslüyoruz. Dilediğimiz gibi ister börek poğaça gibi hamur işlerinin yanında dilersek de bir kase sıcak çorba yanında servis yapabiliriz. Afiyet olsun. 
]]>
Palamut Haşlama https://www.haslama.gen.tr/palamut-haslama.html Fri, 26 Oct 2018 21:36:42 +0000 Palamut haşlama; Balık hemen hemen herkesin severek yediği ve omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Hafızanın kuvvetlenmesi için yardımcı bir besindir.. Özellikle gelişim çağında olan çocukların hem boy hemde zeka gel Palamut haşlama; Balık hemen hemen herkesin severek yediği ve omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Hafızanın kuvvetlenmesi için yardımcı bir besindir.. Özellikle gelişim çağında olan çocukların hem boy hemde zeka gelişimine çok faydalıdır. Balık en az haftada iki defa tüketilmelidir. Balık çeşitlerinin içerisinde palamut omaga 3 yönünden çok zengin ve çok lezzetli bir balık çeşididir. Palamut balığı fırında, ızgarada tüketildiği gibi haşlayarak ta tüketebiliriz. Palamut haşlama çocuklarımıza da kolaylıkla yedirebileceğimiz bir yemek çeşididir. Ayrıca çeşitli sebzeler ve baharatlarla da çok daha lezzetli bir hale getirebiliriz. Ayrıca misafirlerimize de severek ikram edebileceğimiz bu enfes yemek için neler gerekli ve nasıl pişirmeliyiz bir göz atalım. 

Palamut haşlama için gerekli malzemeler; 
 • 1 adet orta boy palamut,
 • 2 adet havuç,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 adet iri boy patates,
 • 2 -3 adet defne yaprağı, 1 tutam tuz,
Sosu için 
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • Yarım limon suyu,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • Süslemek için dere otu veya maydanoz,
Hazırlanışı; Palamut haşlamak için ilk olarak palamut balığımızı temizlemekle başlıyoruz. Balığın içini temizleyip iyice yıkadıktan sonra balığın boyutuna göre 5-6 parçaya bölüp derin bir tencerenin içerisine alıyoruz. Ardından kabuklarını soyduğumuz havuç ve patatesi halka halka doğrayıp tencereye ilave ediyoruz. Ardından kabuğunu soyup dörde böldüğümüz kuru soğanı da tencereye ekleyip üzerine malzemeler batası sıcak su ekliyoruz. Ocağa aldığımız tencerenin içerisine bir tutam tuz ve defne yapraklarını ekleyip haşlamaya bırakıyoruz. Palamut haşlanırken biz sosunu hazırlıyoruz. Sosu için zeytinyağı bir kaseye alıp içerisine yarım limon suyunu, ezdiğimiz sarımsağı, karabiber ve tuzu ekleyip karıştırıyoruz. Ardından haşlanmış olan palamut ve sebzeleri ocaktan indirip suyunu süzüyoruz. Ben suyunu ziyan etmek yerine bir kavanoza doldurup çorba yapmayı tercih ediyorum sizlerde deneyebilirsiniz. Suyunuz süzdüğümüz palamutların siyah derisini temizleyip çık bir servis tabağına alıyoruz. Sonrasında palamutla birlikte haşladığımız sebzeleri de palamudun üzerine serpiştirip hazırladığımız sosu üzerine gezdiriyoruz. Daha sonra tercihimize göre ince ince kıydığımız maydanoz veya dereotunu üzerine serpiyoruz. Hazırladığımız palamut haşlama servise hazırdır. Afiyet olsun. 
]]>
Tavuk Pirzola Haşlama https://www.haslama.gen.tr/tavuk-pirzola-haslama.html Sat, 27 Oct 2018 17:38:50 +0000 Tavuk pirzola haşlama: Tavuk pirzola yemeği sağlığa faydalı bir yemektir. Doyurucu besleyici ve oldukça lezzetlidir. Sık sık sofralarda yer almaktadır. Tavuk pirzola haşlama olarak sofralarda yer aldığında çok daha sağlıklı o Tavuk pirzola haşlama: Tavuk pirzola yemeği sağlığa faydalı bir yemektir. Doyurucu besleyici ve oldukça lezzetlidir. Sık sık sofralarda yer almaktadır. Tavuk pirzola haşlama olarak sofralarda yer aldığında çok daha sağlıklı olmaktadır. Haşlama yemekleri kızartma yemeklerine göre daha az kalori vücuda vermektedir. Bunun için haşlama yemekleri çok daha fazla tercih edilmesi gerekli olan ve sofralarda daha çok yer verilmesi gerek olan bir yemektir. İşte tavuk pirzola haşlama tarifi.

Tavuk pirzola haşlama için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo tavuk pirzola
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tutam tuz
 • 2 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
Tavuk pirzola haşlama yapılışı: Bir tava içinde tereyağını eritin ve domates salçasını ilave edin. Domates salçası kavrulunca tavanın altını kapatarak bekletin. Daha sonra düdüklü tencere içerisine tavuk pirzolayı yıkayarak koyun. Ardından tencerenin yarısına yakın su doldurun. Daha sonra tüm baharatları suya ilave edin. Biraz karıştırdıktan sonra tavadaki tereyağı ve salçayı da düdüklü tencere içine ilave edin. Son olarak tuzu da ekledikten sonra 1-2 tur karıştırıp ocağın altını açın.düdüklü tencerenin kapağını kapatarak 30 dakika kadar pişirin.zaman dolunca ocağın altını kapatarak tencerenin kapağının açılması için 10 dakika kadar bekletin. Kapak açılınca tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Tavuk pirzola haşlama artık hazır. Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Nohut Kaç Kalori https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-nohut-kac-kalori.html Sun, 28 Oct 2018 15:34:35 +0000 Haşlanmış Nohut Kaç Kalori; Nohutun haşlanmış hali kaç kalori  ettiği fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin merak konusu iken aynı zamanda nohut ile yapılan yemekleri seven  ve nohutu kuruyemiş olarak da tüketen insan Haşlanmış Nohut Kaç Kalori; Nohutun haşlanmış hali kaç kalori  ettiği fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin merak konusu iken aynı zamanda nohut ile yapılan yemekleri seven  ve nohutu kuruyemiş olarak da tüketen insanların merak ettiği sualler arasında yer almaktadır. 

Haşlanmış nohut kaç kalori; Haşlanmış Nohut 120 gramı yani yaklaşık olarak 1 su bardağı miktarı kadarında 137 kcal bulunmaktadır. Nohut bir çok faydası olan bakliyatların başında gelir. Tadı ve  yararları ile birlikte oldukça önemli bir besindir. Nohut yapılan su cilde uygulandığı zaman ciltteki sivilcelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Akciğerler için de oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Nohut kadar nohutun suyu da vücut için çok önemlidir.

Nohut suyu aç karna içildiği zaman cinsel isteği arttırır. Nohutun içinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde diş ağrılarına iyi gelmekte ve bu ağrıları sonlandırmaktadır. Nohut diş ağrılarına iyi geldiği ve aynı zamanda diş eti hastalıklarına da iyi gelmekte ayrıca iyileşmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda nohut yaralara da iyi geldiği gibi yine sırt ve kas ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Haşlanmış nohut vücutta oluşmuş ödemler için de oldukça etkilidir. Haşlanmış nohut dalak ile karaciğer tıkanmalarında ve yemek aralarında tüketilmesi oldukça faydalıdır. Nohut ile hazırlanan tüm yemek çeşitleri bağırsak rahatsızlıkları ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kara nohut vücut için oldukça faydalıdır.

Nohutun içerisinde demir mineralleri,  kalsiyum, magnezyum ve protein bulundurmaktadır. Nohut kalp ve damar sağlığını korur. Aynı zamanda kolesterolü dengede tutar ve özellikle de kan şekerini düzenleyen bir posa içermektedir. Nohutun içinde barındırdığı nişasta ve dış kısmında bulunan posadan dolayı nişastanın kana karışmasını yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı sağlıklı beslenmeye öncülük etmektedir. B ve E vitamini bakımından  zengin olan Nohut B12 için ciddi bir kaynak değildir. Kavrularak yani Leblebi  şeklinde de tüketilmesi de oldukça yararlıdır. Nohutun içinde bulunan proteinden daha fazla yararlanabilmek için diğer bakliyatlar ile birlikte tüketilmesi önerilir.
]]>
Kuru Fasulye Haşlama https://www.haslama.gen.tr/kuru-fasulye-haslama.html Mon, 29 Oct 2018 08:14:39 +0000 Kuru fasulye haşlama, kuru fasulye özellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmez sıcak yemeklerinden biridir. Başka bir ilave olmadan da enfes bir yemek olduğu gibi kemikli ve kemiksiz et, sucuk veya pastırma ilavesiyle güzel et k Kuru fasulye haşlama, kuru fasulye özellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmez sıcak yemeklerinden biridir. Başka bir ilave olmadan da enfes bir yemek olduğu gibi kemikli ve kemiksiz et, sucuk veya pastırma ilavesiyle güzel et kokan bir kuru fasulyede pişirilebilir.

Kuru fasulye ıslatma 

Kuru fasulye haşlamak oldukça basittir. Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Kuru fasulye pişirilmeden bir gece öncede suda bekletilir. Fasulyeleri suda bekletmek için büyük ve derin bir kap kullanılmalıdır. Kuru fasulyeler suya koyulmadan önce iyice yıkanmalıdır. Islatılan kuru fasulyeler kaba koyulduktan sonra her yarım kilo için bir çay bardağı tuz eklenir. 1 tatlı kaşığı karbonat ekledikten sonra fasulyelerin üzerini 5 parmak sığacak kadar ılık su ilave edildikten sonra bekletilir. Bu bekletme esnasında suyun içine eklediğiniz karbonat kuru fasulyenin içindeki gazının arındırılmasına yardımcı olacak ve daha çabuk haşlanmasını sağlayacaktır. Eğer zamanınız varsa her 3 saatte bir suyu değiştirmeniz faydalı olur. Bu yöntem fasulyelerde bulunan tarımsal atıkların daha iyi temizlenmesini hem de fasulyenin daha güzel pişmesini sağlar. Eğer sürekli suyunu değiştirecek zamanınız yoksa iki saat sonra muhakkak ilk dökülen su yenilenmesi lazım.

Islatılan kuru fasulye haşlama nasıl olur

En az bir gece önceden ıslatılan fasulyeleri süzüp bol su ile iyice yıkanmalıdır. Yıkanan ve süzülen fasulyeleri büyük ve derin bir tencerenin içerisine alıp üzerini biraz geçecek şekilde su katılır. Su kaynadıktan sonra altını kısıp beş dakika kaynatılır. Altını kıstıktan sonra tencerenin kapağı kapalı olacak şekilde otuz dakika kaynama suyu içerisinde bekletilmelidir. Pişirme esnasında suyun üzerinde oluşan köpüğün mutlaka temizlenmesi gerekir. Böylelikle fasulyenin gaz yapmaması için önlem alınmış olunur. Bu bekletme işlemi hem kuru fasulyelerin gaz yapmamasını önleyecek hem de daha iyi kabarmasına olanak sağlayacak.

Haşlanan kuru fasulyeler nasıl pişirilir

Pişirilen ve yumuşaması için bekletilen kuru fasulyeleri haşlamak için yeni bir su katılmasına gerek yoktur. Pişirme suyunun içerisinde haşlanabilir. Gerek varsa üzerine su katılabilir ya da suyun fazlası dökülür. Kuru fasulye pişirirken katacağınız yağı tencereye atıp eritilmelidir. Yemeklik küçük küçük doğradığınız kuru soğanları eriyen yağda pembeleşene kadar pişirilmelidir. Pişirilen soğanlara salçayı katıp  iyice kavrulur. Daha sonra pişirme suyu ile birlikte kuru fasulyeleri ilave edip karabiber ve tuzunu da katıldıktan sonra otuz dakika kısık ateşte pişirilir. Ateşi kapatmadan önce fasulyelerin pişip pişmediğini mutlaka kontrol edilmelidir. Haşlanan kuru fasulye bir gece bekletildikten sonra daha güzel bir tat alacağı için imkanınız varsa buzdolabında 12 saat dinlendirilmelidir.

]]>
Haşlama Et https://www.haslama.gen.tr/haslama-et.html Mon, 29 Oct 2018 21:42:33 +0000 Haşlama et, Haşlama et tarifi herkesin mutlaka yapıp yemesi gereken bir yemek tarifidir. Özellikle çocuklara ve hamilelik dönem veya emziren kadınların yemesi gereken bir tariftir. İçinde bulunan vitamin ve mineral açısından oldu Haşlama et, Haşlama et tarifi herkesin mutlaka yapıp yemesi gereken bir yemek tarifidir. Özellikle çocuklara ve hamilelik dönem veya emziren kadınların yemesi gereken bir tariftir. İçinde bulunan vitamin ve mineral açısından oldukça zengin gıdalar olduğu için bebek ve çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Büyüme ve gelişme sürecinin hızlı geçmesi ve kemik gelişimine katkı sağlayacak bir besindir kırmızı et. Akşam yemeğinde veya öğle saatlerinde mutlaka misafirlerinize yapmanız gerekir. İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi.

Haşlama et için gerekli malzemeler 
 • 250 gram parça kırmızı et
 • 2 adet orta boy patates
 • 2 adet orta boy soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • Bir çay kaşığı kara biber
 • Bir çay kaşığı kırmızı pul biber
 • Damak tadınıza göre tuz 
 • Son olarak üzerine biraz maydanoz
Haşlama et tarifinin yapılışı:

Öncelikle eti ister düdüklü tencerede ister de normal kapaklı bir tencere içine etinizi koyup pişirebilirsiniz. Önce eti tencereye koyun üzerini iki parmak geçecek şekilde su ilave edin ve ocağın üzerine koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve etin iyice haşlanmasını bekletmeyin ama haşlanmaya az kalacak şekilde içine patatesleri soyup küp küp doğrayın ve ilave edin. Daha sonra soğanları ister soyup bütün olarak atın isterseniz de dört parçaya bölünmüş durumda iken atın ve ardından da sarımsakları da soyup tencerenin içine atın ve kapağını kapatıp kaynatmaya devam edin. Bu şekilde yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar daha kaynatıp bir tadına bakın. Patatesler yumuşadıktan sonra son olarak tuzunu ve ince ince kıyılmış maydanozları da ilave ettikten sonra bir iki taşım daha kaynatıp ocaktan alın ve altını kapatın. Biraz haşlama et dinlendikten sonra bir servis kasesine alın ve üzerine baharatları ilave edin ve servis edin. Haşlama et tarifiniz hazır. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Haşlanmış Patates Köftesi https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patates-koftesi.html Tue, 30 Oct 2018 00:03:37 +0000 Haşlanmış patates köftesi, tarifi annemin yıllar öncesinden bizim için yaptığı köftenin tarifidir. Ben bu tarifi şimdi oğlumun beslenmesine patates haşlaması günleri için hazırlıyorum. Oğlum severek tüketiyor. Hem ha Haşlanmış patates köftesi, tarifi annemin yıllar öncesinden bizim için yaptığı köftenin tarifidir. Ben bu tarifi şimdi oğlumun beslenmesine patates haşlaması günleri için hazırlıyorum. Oğlum severek tüketiyor. Hem haşlanmış patatesin yavanlığı kalmıyor hem de besin değeri de artıyor. Bekleyen haşlanmış patatesleri dahi bu tarifle değerlendirebilirsiniz. Bu tarifi misafirlerinize salata olarak sunabileceğiniz gibi kahvaltıda da ikram edebilirsiniz. Tercih sizin. Şimdiden hepinize kolay gelsin...

Haşlanmış patates köftesi için gerekli malzemeler

Köfte için
 • 4 adet iri boy haşlanmış patates,
 • 150 gram taze kaşar peyniri,
 • 1 çorba kaşığı galeta unu,
 • 1 dal taze kuru soğan,
 • 1 avuç dereotu,
 • 1 avuç maydanoz,
 • 1 çay kaşığı pul biber,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • Yeteri kadar tuz
Kızartmak için
 • 2 adet yumurta,
 • 3 yemek kaşığı galeta unu,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ, 
 • Yeteri kadar tuz
Haşlanmış patates köftesi Hazırlanışı: Köftelerin yapımına başlamadan önce patatesleri önceden haşlayın ve soğumasını bekleyin. Soğuyan patatesleri rendenin kalın tarafı ile derin bir kabın içerisine rendeleyin. Patateslerin üzerine taze kaşarı da rendeleyerek ilave edin. Dereotu, maydanoz ve taze soğanı ince ince doğrayın ve köfte malzemesinin üzerine ekleyin. Karabiber, pul biber ve tuzu da ilave edin. Üzerine galeta ununu boşaltın. Galeta unu yoksa evde köfte için yaptığınız ekmek kırıklarından da yararlanabilirsiniz. Köfte malzemesini iyice yoğurun ve avucunuzla köfte şekli vererek bir kenarda bekletin.

Hazırlanan köfteleri kızartmak için sıvı yağı çok derin olmayan bir kaba boşaltın ve kısık ateşte kızmasını bekleyin. Diğer tarafta galeta ununu düz bir tabağa boşatın. Tuz ile yumurtaları da başka bir kapta çırpın. Hazırlanan köftelerin iki tarafını da yumurtaya batırın ve arkasından galeta ununa bulayın. Bu şekilde harçlanmış köfteleri kızan yağın içerisinde kızartın. Tüm köfteler bitene kadar işleme devam edin. Haşlanmış patates köftesi hazır. Sıcak olarak servis yapmaya özen gösterin.

Eğer daha sağlıklı olmasını arzu ederseniz yağlı kağıt serilmiş borcam ile fırında da pişirebilirsiniz. Fırında pişirirken üzerine hafif sıvı yağ gezdirmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden afiyet olsun...


]]>
Haşlama Tavuk https://www.haslama.gen.tr/haslama-tavuk.html Tue, 30 Oct 2018 10:20:36 +0000 Haşlama tavuk: hafif ve vücuda ağırlık vermeyen bir yemektir. Bir çok kişinin severek ve beğenerek yediği, sık sık sofralarda yer alan bir yemektir.besin değeri oldukça yüksektir. Haşlama olduğu için çok daha sağlıklı bir Haşlama tavuk: hafif ve vücuda ağırlık vermeyen bir yemektir. Bir çok kişinin severek ve beğenerek yediği, sık sık sofralarda yer alan bir yemektir.besin değeri oldukça yüksektir. Haşlama olduğu için çok daha sağlıklı bir yemek olan haşlama tavuk pratik ve kolay yapımı ile de zaman almadan sofralarda yer almaktadır. Özellikle ilerlemiş yaş grubu insanların tercih ettiği haşlama tavuk fazla kilo problemi olanlarında tüketmesi gereken bir yemektir. Kızartma yemeklerine oranla daha az kalori veren haşlama yemekleri kişide rahat ve kolay bir şekilde kilo vermeye fayda sağlamaktadır. Diyet yapan insanların sık sık tercih ettiği haşlama tavuk ana yemek olarak sofralarda yer almaktadır. Sizde sağlıklı bir öğün geçirmek istiyorsanız diyet programı içerisindeyseniz veya hafif bir öğün geçirmek istiyorsanız işte haşlama tavuk tarifi. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

Haşlama tavuk için gerekli malzemeler:
 • 2 tane tavuk göğsü
 • 3 tane orta boy patates
 • 2 tane havuç
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 4 su bardağı su
 • 1 tutam tuz
Haşlama tavuk yapılışı: Öncelikle tavuk göğsünü bol suyla iyice yıkayın. Daha sonra tavuk göğsünü kuşbaşı şeklinde doğrayın. Doğranan tavuk etlerini tekrar sudan geçirerek düdüklü tencere içerisine suyla birlikte ocağa koyun. Tavuklar haşlanırken sizde patatesleri soyarak küp şeklinde doğrayın. Daha sonra havuçları daire şeklinde doğrayın. Tavuklar biraz haşlandıktan sonra düdüklü tencerenin altını kapatarak tencereyi soğutun. Daha sonra kapağını açarak patatesleri ve havuçları pişen tavuklar içerisine ilave edin. Tüm malzemeler eklendikten sonra kırmızı pul biber ve tuzu da ilave ederek tencereyi ocak üzerine koyun. Düdüklü tencerenin altını kısık bir dereceye getirerek 20 dakika kadar haşlama tavuğu pişirin. Süre dolduktan sonra, yemeği biraz dinlendirin. Dinlenen haşlama tavuğu tabaklara alarak sıcak bir şekilde servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Patatesli Yumurta https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-patatesli-yumurta.html Wed, 31 Oct 2018 01:24:24 +0000 Haşlanmış patatesli yumurta, çok lezzetli bir yiyecektir. Lezzetli olmasının yanında ayrıca sağlıklıdır. Haşlanmış patatesli yumurta kolay ve pratik bir yiyecektir. Özellikle kahvaltı masalarını süsler. Patates ve yumurta Haşlanmış patatesli yumurta, çok lezzetli bir yiyecektir. Lezzetli olmasının yanında ayrıca sağlıklıdır. Haşlanmış patatesli yumurta kolay ve pratik bir yiyecektir. Özellikle kahvaltı masalarını süsler. Patates ve yumurta ayrı ayrı çok sağlıklı ve yararlıdır. Patates içermiş olduğu mineral ve vitaminler bakımından zengin bir besindir. Patates cilt sağlığına iyi gelir. İçermiş olduğu vitaminler nedeniyle kırışıklıkları ve siyah noktaların oluşumunu önler. Cilde çok yararlıdır. Güneş yanıklarını tedavi eder, cildi temizler, saç dökülmelerini engeller, sindirim sistemi için faydalıdır, enerji verir, kilo vermeye yardımcı olur, stresi azaltır ve bağırsak sağlığını korur. Yumurta ise, kaliteli bir proteindir. Kalp hastalıklarına, kansere, kronik hastalılara karşı oldukça faydalı bir besindir. Yumurta zayıflamaya yardımcıdır ve gün boyu tok tutar. Yumurta mineral ve vitaminler bakımından çok zengindir. Haşlanmış patatesli yumurta tok tutan ve hafif bir besindir. Haşlanmış patatesli yiyecekler kolay sindirilir. 

Haşlanmış patatesli yumurta tarifi malzemeleri:
 • 4 adet orta boy patates
 • Maydanoz
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • Bir tutam tuz
 • 1 adet yumurta
Haşlanmış patatesli yumurta tarifi hazırlanış şekli: Patatesler ilk olarak iyice yıkanır ve iki parçaya bölünürler. Daha sonra bir tencereye konulur ve üzeri geçene kadar su ile doldurulur sonra haşlanmaya bırakılır. Haşlanan patatesler küp küp doğranır. Maydanozlar saplarından ayıklanır ve iyice yıkandıktan sonra ince bir şekilde doğranır. Bir kaba doğranmış patatesler koyulur ve üzerine doğranmış maydanozlar, pul biber, tuz ve yumurta ilave edilir ve patatesler ezilmeden karıştırılır. Bir tavaya sıvı yağ koyulur ve kızdırılır. Patatesli karışım tavaya koyulur ve arkalı önlü patates kızartılır. Kızaran patatesli yumurta sıcak bir şekilde servis edilir. 
]]>
Et Haşlama Kaç Kalori https://www.haslama.gen.tr/et-haslama-kac-kalori.html Wed, 31 Oct 2018 16:34:07 +0000 Haşlama Et Kaç Kalori, 1 Porsiyon (100 Gram) Haşlama Et, yaklaşık olarak 89 (kcal) kaloridir. Haşlama et; içerisinde bulunan yağlı kısımlar ayrı olarak yenildiği zaman sağlıklı bir et yemeğidir. Patates katılarak yapılan ha Haşlama Et Kaç Kalori, 1 Porsiyon (100 Gram) Haşlama Et, yaklaşık olarak 89 (kcal) kaloridir. Haşlama et; içerisinde bulunan yağlı kısımlar ayrı olarak yenildiği zaman sağlıklı bir et yemeğidir. Patates katılarak yapılan haşlama et yemeğinde, 1 küçük boy patates 1 dilim ekmeğe eşittir. Tükettiğiniz zaman ekmek yeme hakkınızdan azaltmanız önerilir.

Haşlama Etin Kalori Hesabı
 • 100 gram haşlama et 89 kaloridir.
 • 10 gram 9 kaloridir.
 • 30 gram 27 kaloridir.
 • 230 gram 204 kaloridir.
 • 130 gram 115 kaloridir.
 • 220 gram 195 kaloridir.
1 Porsiyon Haşlama Etin Besin Değerleri
 • Karbonhidrat (g) değeri 1,78'dir.
 • Protein (g) değeri 12,25'dir.
 • Yağ (g) değeri 3,58'dir.
 • Lif (g) Değeri 0,21'dir.
 • Kolesterol (mg) değeri 38,93'dür.
 • Sodyum (mg) değeri 53,20'dir.
 • Potasyum (mg) değeri 117,08'dir.
 • Kalsiyum (mg) değeri 15,64'dür.
 • Vitamin A (mg) değeri 0,17'dir.
 • Vitamin C (mg) değeri 0,88'dir.
 • Demir (mg) değeri 1,13'dür. 
]]>
Haşlama Biber Turşusu Nasıl Yapılır https://www.haslama.gen.tr/haslama-biber-tursusu-nasil-yapilir.html Thu, 01 Nov 2018 14:38:01 +0000 Haşlama biber turşusu nasıl yapılır, Değişik sebze ve meyvelerin tuzlu ve sirkeli bir karışım içinde suda belli bir süre bekleyerek yemeğe hazır bir duruma gelmesine turşu deriz. Kış hazırlıklarının başında özellikle t Haşlama biber turşusu nasıl yapılır, Değişik sebze ve meyvelerin tuzlu ve sirkeli bir karışım içinde suda belli bir süre bekleyerek yemeğe hazır bir duruma gelmesine turşu deriz. Kış hazırlıklarının başında özellikle turşu gelir. Özellikle Türkler olarak bizler çok severiz ve yapımı çok yaygındır. Haşlama biber turşusu nasıl yapılır diyecek olursak özellikle yaz mevsiminde yapıldığı için bu turşuya yaz turşusu da denmektedir. Haşlama turşu yapımı oldukça pratik az zahmetle hazırlayabileceğiniz lezzetli bir turşu çeşididir. Denemenizi mutlaka tavsiye ederim. 

Haşlama biber turşusu malzemeleri 
 • 2 kilogram yeşil biber 
 • 1 su bardağı üzüm sirkesi veya elma sirkesi 
 • Yarım su bardağı zeytinyağı veya sıvı yağ
 • 6-7 diş sarımsak
 • Küçük bir demet maydanoz
 • Yeteri kadar turşu tuzu
Haşlama biber turşusu nasıl yapılır 

Öncelikle biberleri iyice yıkayın ve saplarını kesin ve alttan işte doğru bir kesik atın fakat ikiye ayırmayın yani tepede bitişik alttan ayrık olsun. Başka bir taraftan orta boy bir tencereye yarıya kadar su koyun ve ocağın üzerine koyun ve altını açın. Su kaynadıktan sonra biberlerin bir kısmını suyun içine atın biraz haşlayın. Bir müddet kaynadıktan sonra delikli bir kaşık yardımıyla sudan çıkarın ve diğer biberleri kaynayan suyun içine atın ve yine aynı şekilde onları da haşlayın. Biberler bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Biberler haşlanırken biberlerin fazla ölmemesi gereklidir. Bira diri kalması gereklidir. Biberler suda haşlanırken diğer taraftan ise maydanozları ayıklayıp yıkadıktan sonra ince ince kıyın, sarımsakları da soyup küçük küçük doğrayın ve bir kase içinde yağı, sirkeyi, tuzu, maydanoz ve sarımsağı iyice karıştırın. Biberlerin de haşlama işi bittikten sonra bir tencereye veya ağzı kapaklı bir cam kaba bir sıra biber dizin ve üzerine hazırlamış olduğunuz karışımdan güzelce yayın. Malzemeler bitene kadar bu şekilde işlemi tekrarlayın. Bu işlemde bittikten sonra bir cam kap içine koyarak buzdolabında uzun süre saklayarak muhafaza edebilir ve tüketebilirsiniz. Haşlama turşu nasıl yapılır görmüş olduk şimdiden hepinize afiyet olsun..
]]>
Düdüklü Tencerede Patates Haşlama https://www.haslama.gen.tr/duduklu-tencerede-patates-haslama.html Thu, 01 Nov 2018 21:35:08 +0000 Düdüklü tencerede patates haşlama; patateslerin haşlanma süresini kısaltır. Düdüklü tencerenizi uygun pişirme prosedürüne ve güvenlik kontrollerini yaptığınızı iyice kontrol etmelisiniz.Patate Düdüklü tencerede patates haşlama; patateslerin haşlanma süresini kısaltır. Düdüklü tencerenizi uygun pişirme prosedürüne ve güvenlik kontrollerini yaptığınızı iyice kontrol etmelisiniz.

Patates, ülkemizde patates üretimi oldukça yaygındır ve bir çok bölgemizde yetiştirilmektedir. Patates en çok İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Patates ilkbahar mevsiminde ekilmektedir. Patates ekiminde dikkat edilecek; iklim bölgesinin toprak yapısı ve arazi şartları patatesin verimi açısından oldukça önemlidir.

Patatesten yemek, kızartma, haşlama, kavurma, börek ve benzeri yemekler yapılabilir. Sağlık açısından oldukça önemli bir besindir. Çocukların en çok sevdiği patates birçok kahvaltı ve yemeklerde kullanılabilir. Patatesi normal bir tencerede veya düdüklü tencerede de haşlayabilirsiniz. Düdüklü tencerede patates haşlama daha kısa sürdüğü için tercih edilmektedir. Çoğu insanın severek tükettiği patates haşlaması hem sağlıklı hem de salatasının çok kolay yapılmasından dolayı pratik bir yemektir.

Düdüklüde patates haşlama nasıl yapılır;

Patates haşlarken ilk yapılacak işlem, haşlamak istediğiniz patatesleri bol su altında, üzerindeki çamurlar gidinceye kadar iyice yıkanmalı. Daha sonra patateslerin ortasından başlayarak tam bir daire olacak şekilde çizik oluşturun. Bu yaptığımız işlem patateslerin çabuk soyulması için yapılmaktadır. Düdüklü tencerede patatesleri hem kabuklu hem de soyulmuş olarak haşlayabilirsiniz. Düdüklü tencereye patatesleri koyarak üzerlerini örtecek kadar su ilave edin. Bir miktar tuz koyarak patatesleri haşlamaya bırakın. Patateslerin üzerine eklediğimiz tuz, patateslerin daha kolay haşlanmasını sağlayacaktır. Daha sonra düdüklü tencerede haşlanan patatesleri buz gibi suyun içine atın ve kabukları haşlamadan önce kestiğiniz bölümlerden tutarak soyun.

Patates haşlamayı, normal tencere değil de düdüklü tencerede yapmanız vakitten önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Düdüklü tencerede patatesler kaynamaya başlayınca 8-10 dakika daha kaynatmanız yeterli olacaktır.

Patatesleri haşlayacağınız suyun içine bir tatlı kaşığı sirke ilave etmeniz, patateslerin kolay haşlanmasına ve vitaminlerin kaybolmamasını sağlayacaktır. 
]]>
Kuzu Kol Haşlama https://www.haslama.gen.tr/kuzu-kol-haslama.html Fri, 02 Nov 2018 06:40:45 +0000 Kuzu kol haşlama, et suyu yetişkinler ve çocuklar için kemik gelişimi ve sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gereken bir gıdadır. Özellikle kışın soğuk günlerinde vücut direncini artırmak ve bağışıklı Kuzu kol haşlama, et suyu yetişkinler ve çocuklar için kemik gelişimi ve sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gereken bir gıdadır. Özellikle kışın soğuk günlerinde vücut direncini artırmak ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Kuzu kol haşlama yaptığımızda hem etinden hem de suyundan faydalanabileceğimiz nefis bir yemeğimiz olacak. Kuzu kol haşlama ile hem harika hem besleyici bir akşam yemeği menüsü oluşturabiliriz. Kuzu haşlama da en iyi ve kaliteli haşlamalık bölge kuzunun kol, ön kol yada but bölgesidir. Et haşlanmadan önce mutlaka yıkanarak kirli suyu arındırılmış olmalıdır.

Kuzu kol haşlama için gerekli malzemeler

 • 1 adet kuzu kol
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 4-5 adet arpacık soğan
 • 5-6 diş sarımsak
 • 1 adet limon
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 2 adet defne yaprağı
 • 5-6 adet tane karabiber
 • yeterince tuz
 • yarım çay kaşığı kadar zerdeçal
 • ve ince kıyılmış maydanoz

Kuzu Kol Haşlama Yapılışı: Etleri haşlamaya başlamadan önce yıkayarak kanlı kısımlar varsa temizlenmesini sağlayalım. Ardından kuzu kolu büyük bir tencereye alıp üzerini su ile tamamlayalım. Su miktarı etlerin üzerini geçecek kadar olmalıdır. Tencereye arpacık soğanları da temizledikten sonra ilave edelim. Yüksek ateşte kaynama işlemi başladıktan sonra kısık ateşe alarak etler yumuşayana kadar haşlayalım. Etlerin kaynamakta olduğu tencereye jülyen doğranmış havuçları, sarımsakları defne yaprağı ve tane karabiberi de ekleyerek kaynatma işlemine devam edelim. Bu aşamalarda kesinlikle tuz koymayalım, tuz eti sertleştirerek pişmesini geciktirir. Aradan yarım saat geçip havuçlar yumuşayınca patatesleri de karışıma dahil edelim. Malzemelerin hepsi piştikten sonra arpacık soğanları ve defne yapraklarını içinden alalım.

Bu arada bir kase içinde haşlamanın terbiyesini hazırlayalım. 1 yumurta sarısını, bir limon suyu ile iyice çırpalım ve zerdeçal baharatını karışıma ekleyelim. Hazırladığımız bu sosu haşlamanın içine azar azar ilave ederek karıştıralım. Tuzunu da ekledikten sonra ince kıyılmış maydanoz dilimleri ile süsleyerek servis yapabiliriz.       

  

]]>
Haşlama Diyeti https://www.haslama.gen.tr/haslama-diyeti.html Sat, 03 Nov 2018 01:31:28 +0000 Haşlama Diyeti, Sadece haşlama diyeti ile bir haftada beş kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz İşte size o muhteşem diyetin küçük ip uçları ile birlikte tam listesi. Haşlama diyetinin en önemli besin kaynağı patatestir. Pat Haşlama Diyeti, Sadece haşlama diyeti ile bir haftada beş kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz İşte size o muhteşem diyetin küçük ip uçları ile birlikte tam listesi. Haşlama diyetinin en önemli besin kaynağı patatestir. Patatesi haşlayarak hem vücuda kilo yapacak etkilerden uzaklaştırmış olursunuz hemde sizi tok tutarak acıkmayı geciktirmiş olursunuz. Bu nedenle hem sağlıklı kilo verecek hemde acıkmadan zayıflayacaksınız. Ayrıca kilolu olan bayanların en büyük sıkıntısı olan ödemlerinde patates diyeti ile vücutlarındaki ödemin atılması ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Haşlama diyetinin temel ana besin kaynakları yoğurt ve haşlama patatestir. Birbirine çok yakışan bu iki besin ögesini diyete hazırlanırken zorlanmadan tüketeceksiniz. 

Haşlama Diyeti 

1. Gün 
Kahvaltı: 1 adet orta boy haşlanmış patates (kesinlikle tuz ve yağ kullanılmayacak) 1 küçük kase yağsız doğal ev yoğurdu
Öğle Yemeği: 2 adet haşlanmış yağsız ve tuzsuz orta boy patates ve bir su bardağı yağsız doğal ev yoğurdu veya ayran
Akşam Yemeği: Bir büyük kase yağsız doğal ev yoğurdu

2. Gün 
Kahvaltı: 1 küçük kase doğal ev yoğurdu
Öğle Yemeği: 2 adet orta boy büyüklüğünde yağsız ve tuzsuz haşlama patates ve bir su bardağı yoğurt veya ayran 
Akşam Yemeği: 1 adet büyük boy kase doğal yağsız ev yoğurdu

3. Gün
Kahvaltı: 1 adet orta boy haşlanmış yağsız ve tuzsuz patates ve bir küçük kase yoğurt veya bir su bardağı ayran 
Öğle Yemeği: 1 adet orta boy haşlanmış yağsız ve tuzsuz patates ve bir su bardağı yoğurt veya 1 su bardağı ayran
Akşam Yemeği: 1 su bardağı ayran yada 1 küçük kase yoğurt

Önemli Not: Haşlama diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, patateslere herhangi bir baharat, yağ ve tuz kullanmamaktır. Böylelikle ödemin vücuttan atılması sağlanır. Ayrıca yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin organik olması gerekir. Ancak sağlıklı yiyecekler vücudun dengesini bozmadan sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Her günlük ögenin arasında bol bol su tüketin. Günde içeceğiniz su miktarı yaklaşık olarak en az 2 litre olmalıdır. Ayrıca öğün aralarında şekersiz çay veya kahve tüketebilirsiniz. Diyete en uygun olan ve yağ yakımını hızlandıran yeşil çayın herhangi bir sağlıklı problemi olmayan kişilerin içmesi tavsiye edilir. 
]]>
Hindi Boynu Haşlama https://www.haslama.gen.tr/hindi-boynu-haslama.html Sat, 03 Nov 2018 07:47:50 +0000 Hindi boynu haşlama, tarifi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir yemek tarifidir. Hindi eti üstelik bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Hindi eti diğer yerlere kıyasla daha az yağ içermektedir. Uz Hindi boynu haşlama, tarifi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir yemek tarifidir. Hindi eti üstelik bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Hindi eti diğer yerlere kıyasla daha az yağ içermektedir. Uzmanlar bu yüzden diyet yapanlar için hindi eti önermektedir. Kalori bakımından da oldukça düşük ve hafif bir yemek tarifidir. İçinde bulunan sebzeler sayesinde de oldukça sağlıklı bir yemektir. İsterseniz bu güzel ve lezzetli tarif için neler gerekli bir bakalım.

Hindi boynu haşlama için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilogram hindi boynu (dilimlenmiş olarak alın)
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 1 adet orta boy soğan
 • 1 afet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 adet limonun suyu
 • Damak tadınıza göre tuz
 • İsteğe göre biraz karabiber
Hindi boynu haşlama yapılışı

Öncelikle hindi boynu dilimlerini iyice yıkayın ve biraz tuzlu su hazırlayıp içine koyup bekletin. Bir müddet tuzlu suyun içinde kaldıktan sonra sudan çıkarıp süzün. Başka bir taraftan geniş bir tencerenin içine yaklaşık olarak 4 su bardağı kadar su ekleyin ve ocağın altını açın. Su kaynadıktan sonra içine dilimlenerek hazırlanan hindi boynunu ilave edin. Hindi boynunu kaynamaya bırakın. Sizde bu sırada patatesleri soyup yıkayın ve aynı şekilde havuçları da soyup doğrayın. Soğanı soyduktan sonra bütün olarak kaynayan hindi boynunun içine atın. Hindi boynu kaynamakta olan suyun içinde yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar iyice haşlayın. Önceden hazırlanan patates ve havuçları da iri iri doğradıktan sonra kaynayan suyun içine atın ve bu şekilde yaklaşık olarak 9-10 dakika kadar daha kaynatın. Başka bir taraftan ayrı bir kapta yumurta sarısı ve üzerine tuz, karabiber, limon suyu ve unu iyice çırptıktan sonra kenarda bekletin. Bu sırada hindi boynu haşlanmış olması gerekir. Haşlandıktan sonra ocağın üzerinden alın ve altını kapatın. Daha sonra harcı hızlı hızlı karıştırarak ekleyin. Hindi boynu haşlama tarifiniz hazır. Güzelce bir servis tabağına alın ve üzerine bira maydanoz ilave ederek sıcak olarak servis yapın. Şimdiden hepinize afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Nohut https://www.haslama.gen.tr/haslanmis-nohut.html Sun, 04 Nov 2018 05:32:05 +0000 Haşlanmış nohut; yemeklerde malzeme olarak kullanıldığı gibi, yemeklerin içinde ekstradan konulan bir besin olarak da değerlendirilebilir. Yemek olarak yapıldığında, yöresel olarak etli ve etsiz bir çok çeşidi bulunmaktad Haşlanmış nohut; yemeklerde malzeme olarak kullanıldığı gibi, yemeklerin içinde ekstradan konulan bir besin olarak da değerlendirilebilir. Yemek olarak yapıldığında, yöresel olarak etli ve etsiz bir çok çeşidi bulunmaktadır. Nohutun kullanıldığı yemekler arasında ekmek, börek, bulgur pilavı, bamya, humus, ezme, salata gibi çeşitler yer almaktadır. Nohutun yemek ve salatalarda kullanılması için mutlaka haşlanması gerekmektedir.

Eğer nohut haşlamayı belirli ölçülerde ve belirli kurallarda yaparsanız, hem daha iyi pişmiş olur hem de daha lezzetli bir yemek yapabilirsiniz. İsteyenler haşlanmış nohut, daha sonra kullanmak üzere buzdolabında derin dondurucu bölümünde saklayabilir. Bu şekilde pilavlara ve diğer yemeklere katılarak kullanılabilir. Böylece zamandan tasarruf edilmiş olur.

Haşlanmış nohut faydaları

Yemeği bol bol yapılan, bunun yanı sıra kuruyemiş olarak leblebi ile de tüketilen nohudun insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır.

 • Nohut suyu ciltteki sivilceleri gidermede oldukça faydalıdır. Haşlanmış nohut suyunu sivilceler üzerine sürmelisiniz, ayrıca ciltteki lekelerin yok edilmesinde çok faydalıdır.
 • Akciğerler için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Haşlanmış nohut suyu sabahları aç karnına içildiği zaman cinsel gücü arttırır.
 • Haşlanmış nohut suyu diş ağrısını geçirir ve diş eti hastalıklarında faydalıdır. Ayrıca kulak arkası şişliklerine de iyi gelmektedir.
 • Vücuttaki yaralara oldukça faydalıdır.
 • Haşlanmış nohut vücuttaki ödemler için çok faydalıdır, ayrıca sarılık rahatsızlığına iyi gelmektedir.  
 • Karaciğer ve dalak tıkanmalarında öğün aralarında nohut yemek oldukça faydalıdır.
 • Nohutun bütün türleri sindirim sistemini hızlandırır ve bağırsakları yumuşatır. Ayrıca idrar söktürür. Özellikle kara nohut çok faydalıdır. Nohutun yemek aralarında yenmesi daha uygundur. Yemek başında veya sonunda yenmemelidir.
 • En çok protein, demir mineralleri, magnezyum, kalsiyum ve çinko içeren tahıllardan biridir.
 • Nohut tanelerinin dış kısımlarında kabuklar bulunmaktadır. Bu kabuklar yüksek miktarda kalp damar hastalıklarına karşı koruyan, kolesterol düşüren ve özellikle kan şekerini düzenleyen posalar içermektedir. Özellikle diyabet hastaları ve kalp damar rahatsızlığı olanların sofralarından eksik etmemeleri gereken bir besindir.
 • Doymamış yağ asitleri içermektedir.
 • Nohutun iç kısımları nişasta içerdiği halde dış kısımlarının posalı olması nişastanın çabuk kana karışmasını yavaşlatarak sağlıklı beslenmeye yardımcı olmaktadır.
 • B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir fakat B12 vitamini açısından ciddi besin kaynağı değildir.
Haşlanmış nohut pişirilmeden önce mutlaka 8 saate yakın ıslatmalısınız. Eğer sıcak su kullanırsanız bu süre daha da kısalmaktadır. Çok yüksek ısıda uzun süre pişirilmesi durumunda protein kayıpları olmaktadır. Nohutları haşladıktan sonra kesinlikle pişirme suyunu atmamalısınız, B grubu vitaminler ve mineral kayıplarına neden olmaktadır.]]>
Haşlama Nasıl Yapılır https://www.haslama.gen.tr/haslama-nasil-yapilir.html Sun, 04 Nov 2018 16:31:34 +0000 Haşlama Nasıl yapılır, Haşlama bir et yemeğidir. Etin yanı sıra sebzede içermektedir. Çok lezzetli ve sağlıklı bir yemek olan haşlama birçok doktorunda tavsiyesi arasındadır. Peki haşlama nasıl yapılır birlikte öğ Haşlama Nasıl yapılır, Haşlama bir et yemeğidir. Etin yanı sıra sebzede içermektedir. Çok lezzetli ve sağlıklı bir yemek olan haşlama birçok doktorunda tavsiyesi arasındadır. Peki haşlama nasıl yapılır birlikte öğrenelim.


Haşlama İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kilogram kemikli et
 • 3 adet patates
 • 3 adet havuç
 • 3 adet soğan
 • 7 su bardağı su
 • 1/2 adet limonun suyu
 • Göz kararı tuz ve karabiber

Haşlamanın Hazırlanışı

Öncelikle ocağımızın üzerine orta boy bir tencere koyup içine de 7 bardak suyumuzu ilave ediyoruz ve yemeğimizin yapımı için ocağımızı açıyoruz. Su kaynadıktan sonra parçalara ayırdığımız kemikli eti tencerenin içerisine atıyoruz. Patatesleri, havuçları ve soğanları büyük boyutlarda doğrayarak tencerenin içine atıyoruz. Miktarı tamamen size kalmış tuz ve karabiberi tencereye ilave ediyoruz. Baharat kullanmıyorsanız karabiber eklemeye bilirsiniz karabiberi lezzetini arttırması açısından yemeğimize ekliyoruz. Etler güzelce pişene kadar tencerenin kapağını kapatıyoruz. Haşlama Nasıl YapılırYaklaşık 80 dakika bu şekilde pişiriyoruz. Tencere yerine düdüklü tencerede kullanabilir miyiz diye aklına soru takılan varsa evet kullanabilirsiniz ama benim tercihim ilk yapımınız da normal tencere kullanmanız çünkü normal tencerede yaparsanız yemeğin hazırlanışına daha hakim olacaksınız. Ayrıca düdüklü tencerede yemek süresi oldukça kısalmaktadır yaklaşık 40 dakikaya düşmektedir.

Haşlamanız hazır. Servis yapabilirsiniz, afiyet olsun.  ]]>