Tavuk Haşlama Kaç Kalori?
07 Temmuz 2024

Tavuk Haşlama Kaç Kalori?


Tavuk eti, diyet menülerinde ve temel besin kaynaklarında önemli bir yer tutmaktadır. Besleyici özelliği nedeniyle hem gelişmekte olan çocukların hem de yetişkinlerin mutlaka tüketmesi tavsiye edilir. Tavuk eti çeşitli şekillerde pişirilerek tüketilebilir. Izgara, kızartma ya da haşlama tavuk olarak tüketim tercih edilebilir. Bu pişirme yöntemleri arasında kalori açısından en düşük olanı elbette haşlama tavuktur. Diğer besin maddelerinde olduğu gibi, tavuk etinin kalorisini belirleyen unsur içindeki yağ oranıdır.

Tavuğun Yağ Oranları

Tavuğun farklı bölümlerinde değişik yağ oranları bulunmaktadır. En fazla yağ içeren bölümleri derisi ve kanatlarıdır. Bunun dışında tavuk budu yağ oranı bakımından zengin kabul edilirken, tavuk göğsü yağ oranı düşük olan kısmıdır. Ancak bu duruma etki eden en önemli unsur tavuğun pişirme yöntemidir.

Haşlama Yöntemi ve Kalori

Tavuk haşlama şeklinde pişirildiğinde içeriğindeki yağ oranı azalır. Çünkü tavuk eti haşlanırken içeriğinde bulunan yağlar suyun içine geçer. Bunu haşlama sırasında görülen köpüklerden kolayca anlayabilirsiniz. Haşlanan tavuk etindeki yağ oranına göre, haşlama suyunda oluşan köpükler de fazla olur. Bilindiği gibi vücuda enerjiyi veren besindeki yağ oranıdır. Yani kalori, yağ oranından alınır. Bu nedenle daha az kalori almak için, tavuğun haşlama yöntemiyle pişirilmesi tavsiye edilir.

Tavuk Haşlama Kaç Kalori İçerir?

Et türlerinde olduğu gibi tavuk etinde de doymamış yağ asitleri bulunmaktadır. Protein ve karbonhidratlarla kıyaslandığında, yağlardan daha fazla enerji elde edilir. Tüketilen 1 gram yağ, vücuda yaklaşık 9 kalori verir. Tüketilen yağ oranının azaltılması demek, vücuda alınacak enerjinin azaltılması demektir. Tavuk eti bölümleri farklı oranlarda yağ içerdiğinden, kalori değerleri de farklı olur. Bu, haşlama yöntemiyle pişirilse bile böyledir.
  • 100 gram haşlanmış derisiz tavuk göğsü 140 kalori içerir
  • 100 gram haşlanmış derili tavuk göğsü 150 kalori içerir
  • 100 gram haşlanmış tavuk budu 150 kalori içerir
Tavuğun kalorisine etki eden en önemli unsur, derisiyle tüketilmesidir. Çünkü tavuk derisindeki doymuş yağlar, etine göre 2 kat daha fazladır. Tavuk derisinde bulunan yağ oranı yüksek olduğundan, kalorilerin %80 kadarını içerir. Bunu dikkate alarak, özellikle diyet yapanlar ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler tavuğu haşlama yöntemiyle tüketseler bile, derisini tüketmemelidir.

Ekstra Bilgiler

Bunun yanı sıra, haşlama tavuk hazırlarken tuz ve baharat kullanımı da kaloriyi etkileyebilir. Düşük sodyumlu seçenekleri tercih etmek, sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda, haşlama suyunu çorba veya sos olarak kullanmayı planlıyorsanız, bu suyun içeriğinde bir miktar yağ bulunduğunu ve kaloriyi artıracağını unutmayın.

Sonuç olarak, haşlanmış tavuk, düşük kalori ve yüksek protein içeriği ile sağlıklı ve besleyici bir besin kaynağıdır. Özellikle diyet ve sağlıklı beslenme programlarında sıklıkla yer bulabilir. Ancak, tavuğun derisiz olarak ve mümkün olduğunca az tuz kullanılarak pişirilmesi, kalori alımını minimize etmek için önemlidir. Bu şekilde, hem lezzetli hem de düşük kalorili bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Buğday Nasıl Haşlanır Tarifi ve Malzemeleri

Buğday Nasıl Haşlanır Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Haşlanmış Yumurta Besin Değeri

Haşlanmış Yumurta Besin Değeri

Sebze Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuru Mısır Nasıl Haşlanır?

Kuru Mısır Nasıl Haşlanır?

Güncel

Aşurelik Buğday Nasıl Haşlanır?

Aşurelik Buğday Nasıl Haşlanır?