Haşlama Biber Turşusu Nasıl Yapılır?
13 Temmuz 2024

Haşlama Biber Turşusu Nasıl Yapılır?


Değişik sebze ve meyvelerin tuzlu ve sirkeli bir karışım içinde suda belli bir süre bekleyerek yemeğe hazır bir duruma gelmesine turşu denir. Kış hazırlıklarının başında özellikle turşu gelir. Özellikle Türkler olarak bizler turşuyu çok severiz ve yapımı oldukça yaygındır. Haşlama biber turşusu nasıl yapılır diyecek olursak, özellikle yaz mevsiminde yapıldığı için bu turşuya yaz turşusu da denmektedir. Haşlama turşu yapımı, oldukça pratik ve az zahmetle hazırlayabileceğiniz lezzetli bir turşu çeşididir. Denemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Haşlama Biber Turşusu Malzemeleri

  • 2 kilogram yeşil biber
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi veya elma sirkesi
  • Yarım su bardağı zeytinyağı veya sıvı yağ
  • 6-7 diş sarımsak
  • Küçük bir demet maydanoz
  • Yeteri kadar turşu tuzu


Öncelikle biberleri iyice yıkayın ve saplarını kesin. Alt kısmından doğru bir kesik atın fakat ikiye ayırmayın; tepede bitişik, alttan ayrık olsun. Orta boy bir tencereye yarıya kadar su koyun ve ocağın üzerine yerleştirip altını açın. Su kaynadıktan sonra biberlerin bir kısmını suyun içine atın ve biraz haşlayın. Bir müddet kaynadıktan sonra delikli bir kaşık yardımıyla sudan çıkarın ve diğer biberleri kaynayan suyun içine atarak aynı şekilde haşlayın. Biberler bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Biberler haşlanırken fazla ölmemesi, biraz diri kalması gerekmektedir.

Biberler haşlanırken, diğer taraftan maydanozları ayıklayıp yıkadıktan sonra ince ince kıyın. Sarımsakları soyup küçük küçük doğrayın ve bir kase içinde yağı, sirkeyi, tuzu, maydanoz ve sarımsağı iyice karıştırın. Biberlerin haşlama işlemi bittikten sonra bir tencereye veya ağzı kapaklı bir cam kaba bir sıra biber dizin ve üzerine hazırlamış olduğunuz karışımdan güzelce yayın. Malzemeler bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Bu işlem bittikten sonra, bir cam kap içinde muhafaza ederek buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Haşlama biber turşusunu bu şekilde hazırlayarak afiyetle tüketebilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.

Ekstra Bilgiler

Turşu yapımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak, kullanacağınız su klorsuz olmalıdır. Aksi takdirde turşunun fermantasyon süreci olumsuz etkilenebilir. Ayrıca, turşu yapımında kullanacağınız malzemelerin taze ve temiz olmasına dikkat edin. Biberlerin haşlanma süresi çok uzun olmamalıdır; aksi halde biberler çok yumuşayabilir ve istenilen kıvamda olmayabilir. Turşu tuzu olarak iri taneli tuz kullanmanız önerilir. İnce taneli sofra tuzu kullanmak turşunun lezzetini olumsuz etkileyebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Haşlanmış Patates Tarifi ve Malzemeleri

Haşlanmış Patates Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Haşlama Kaç Kalori?

Tavuk Haşlama Kaç Kalori?

Dil Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Dil Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Nasıl Haşlanır Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Nasıl Haşlanır Tarifi ve Malzemeleri

Haşlama Kestane Nasıl Yapılır?

Haşlama Kestane Nasıl Yapılır?

Güncel

Kestane Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Güncel

Kemikli Et Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Kemikli Et Haşlama Tarifi ve Malzemeleri