Dana Eti Haşlama Tarifi ve Malzemeleri
20 Temmuz 2024

Dana Eti Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Dana Eti Haşlama

Dana eti haşlama, oldukça kolay hazırlanan bir yemektir. Demir açısından zengin bir besin olan dana eti, özellikle gelişme çağındaki çocuklara, gebelere ve doğurganlık çağında olan kadınlara çok yararlı etkiler yapar. Doyurucu olduğu kadar, protein açısından da çok besleyicidir. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız, beslenmenizi bir denge üzerine kurmalısınız. Çünkü kilo kontrolünü de yapmalısınız. Dana eti, fazla yağ içermediğinden, her hafta tüketilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Şimdi dana eti haşlama tarifini hazırlamaya başlayabiliriz.

Dana Eti Haşlama İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kg kemiksiz dana eti (Tercihen dana incik, gerdan gibi bölgelerden de yapabilirsiniz)
  • 1 adet iri boy kuru soğan
  • 2 adet orta boy patates
  • 2 adet orta boy havuç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Birkaç damla limon suyu
  • 4-5 dal maydanoz
  • Yeteri kadar tuz ve karabiber
  • Terbiye için; 1 adet limon suyu ve 1 adet yumurta sarısı

Dana Eti Haşlama Nasıl Yapılır?

İlk önce dana etlerini düdüklü tencerenin içine koyarak haşlayın. Dana etlerini düdüklü tencereye koyduğunuzda suyunu salıp çekinceye kadar çevirerek pişirin. Ardından içine kuru soğanları ayıklayarak bütün halde, etin kokusunu alması için maydanoz dallarını, karabiber ve tuzu ilave edin. Malzemelerin üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyin. Önce düdüklü tencereyi kaynaması için ocağa koyun. Ağzını hemen kapatmayın. Üzerinde oluşan köpükleri alın. Daha sonra birkaç damla limon suyu ilave ederek, düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde yaklaşık 20 dakika haşladığınızda dana etleri lokum gibi pişecektir.

Dana eti haşlanırken siz de patates ve havuçları ayıklayın. Bunları dilediğiniz boyda doğrayın. Bir tencerenin içine tereyağını koyarak, önce havuçları sotelemeye başlayın. Daha sonra içine patatesleri ilave ederek sotelemeye devam edin. Düdüklü tencerede pişen dana etlerini içinden alın ve suyunu süzün. Bunları patates ve havuçları sotelediğiniz tencerenin içine alın. Dana etinin suyunu da süzerek ilave edin. Bir taşım kaynatın. Daha sonra terbiyeyi hazırlayın. Yumurta sarısını ve limon suyunu iyice çırpın. En son olarak dana eti haşlama içine ilave edin. Konuklarınıza dana eti haşlamayı sıcak olarak servis etmelisiniz.

Ekstra Bilgiler

Dana eti haşlama, düşük yağ içeriği ve yüksek protein değeriyle dengeli beslenme için ideal bir yemektir. Demir ve B12 vitamini açısından zengin olması, özellikle anemi riskini azaltır. Ayrıca, dana eti içerdiği kreatin sayesinde kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Bu özellikleriyle, sporcular ve aktif yaşam süren bireyler için de mükemmel bir besin kaynağıdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Et Nasıl Haşlanır?

Et Nasıl Haşlanır?

Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Haşlama Dana Eti Tarifi ve Malzemeleri

Haşlama Dana Eti Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Haşlama Kaç Kalori?

Tavuk Haşlama Kaç Kalori?

Kestane Nasıl Haşlanır Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Nasıl Haşlanır Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Haşlanmış Yumurta Besin Değeri

Haşlanmış Yumurta Besin Değeri

Güncel

Haşlama İçli Köfte Tarifi

Haşlama İçli Köfte Tarifi

Güncel

Havuç Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Havuç Haşlama Tarifi ve Malzemeleri